KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dalmierz budowlany: o czym pamiętać przy zakupie?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Dalmierze budowlane są generalnie prostymi urządzeniami. W praktyce jednak za ich funkcjonalność odpowiada oprogramowanie, które może dawać większe lub mniejsze możliwości. Sam pomiar odległości to bowiem zbyt mało, aby uznać dalmierz za wystarczający.

REKLAMA


Jaki powinien być zasięg?
Teoretycznie, im większy zasięg, tym lepszy dalmierz. Pozwala to na wykonanie większej ilości prac, jednak na większości placów budów nawet 100 metrów zasięgu będzie na wyrost, a poza tym, im większa odległość, tym większy skumulowany błąd dalmierza.

Warto więc patrzeć na zasięg i dokładność razem - oddzielnie te dwa parametry właściwie niczego nie mówiąc o jakości sprzętu, dlatego też nie podajemy granicznej wartości precyzji, powyżej której sprzęt jest kiepski: wszystko zależy od planowanych zastosowań.

Pomiar ciągły
Funkcja pomiaru ciągłego powinna być potraktowana w zasadzie jako podstawowy wymóg. Bez niej można oczywiście zmierzyć odległość w linii prostej, ale nie ma zwykle pewności, że mierzy się ją w naprawdę odpowiednim miejscu. Pomiar ciągły pozwala precyzyjnie wyznaczyć odległość i choć nie zawsze jest to potrzebne, to jednak nawet ze względu na te kilka przypadków, w których okazuje się konieczne, pomiar ciągły warto mieć.

I tu od razu trzeba nadmienić, że czasem producenci przez pomiar ciągły rozumieją na przykład wykonywanie pomiaru raz na sekundę - to nie jest to samo, choć teoretycznie błąd pomiarowy i tak można zmniejszyć.

Podświetlenie ekranu
Większość pomiarów robi się w ciągu dnia, ale podświetlenie ekranu to jedna z tych funkcji, które mogą się czasem przydać. Dokładnie z tego samego powodu czasem lepiej korzystać z wyświetlacza o mniejszej liczbie linii, ale większej wysokości, niż takiego, który ma kilka linii tekstu, ale znacznie mniejszej wysokości. To oczywiście sprawa indywidualna, ale na czytelność wyświetlacza w każdych warunkach warto zwrócić większą uwagę - odpowiedniego urządzenia można poszukać na https://pomiar24.pl/produkty/dalmierze.

Wymiary
Dalmierz ma być uniwersalny, a to oznacza między innymi, że trzeba móc go zabrać wszędzie szybko ustawić i wykonać pomiar. Małe wymiary są więc jak najbardziej zaletą. Rzecz jasna do przewożenia dalmierza w samochodzie i tak używa się odpowiednich futerałów, ale na placu budowy nikt nie pakuje urządzenia na chwilę tylko po to, żeby parę metrów dalej je wypakować. Niech więc w czasie codziennego użytkowania dalmierz jak najmniej przeszkadza. Przy tym jednak trzeba dodać, że obudowa musi być poręczna, ale i solidna – stanowi przecież osłonę delikatnych podzespołów.

Zaawansowane funkcje
Z dodatkowych funkcji, w jakie producenci mogą wyposażyć dalmierze, warto wspomnieć między innymi o:
- pomiarze powierzchni i kubatury, co skraca czas potrzebny na wykonanie obliczeń po zejściu z placu budowy,
- pomiarze niedostępnych odcinków, co realizuje się dzięki obliczeniom bazującym na twierdzeniu Pitagorasa,
- możliwości tyczenia, którą mają niektóre dalmierze wyższej klasy,
- tworzeniu planów przestrzeni na podstawie dokonanych pomiarów,
- opóźnieniu dokonania pomiaru,
- pamięci wartości minimalnej i maksymalnej z konkretnej serii pomiarów.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?