KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Z jakich materiałów wykonać pokrycia dachowe?

Z jakich materiałów wykonać pokrycia dachowe? Fot. sxc.hu

Więźba dachowa to bardzo ważny element budowy domu, pochłaniający ogrom środków inwestycyjnych. Jej konstrukcja oraz rodzaj zastosowanego pokrycia mogą przesądzić o tym, czy dach będzie właściwie spełniał swoje funkcje. Pokrycia dachowe to rynek bogaty, na którym można znaleźć rozmaite rodzaje materiałów na dach. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zapoznajmy się z nimi, aby łatwiej było nam podjąć decyzję o wyborze materiału na dach.

REKLAMA


Najpopularniejszym od lat jest dachówka. Wykonuje się ją z ceramiki lub cementu. Jest bardzo ciężka, ale nośność polskich więźb pozwala na jej bezstresową instalację. Dachówka nadaje się do połaci o wysokim kącie nachylenia, sprawdza się na dachach wielospadowych i skomplikowanych. Nie zamarza, dobrze odprowadza śnieg i wodę i jest bardzo trwała. Największą jej wadą jest dosyć wysoka cena. W cechach negatywnych można również wspomnieć o skomplikowanym montażu, wymagającym użycia specjalistycznego sprzętu.

Alternatywą dla dachówki jest blacho-dachówka. Tworzy się ją z ocynkowanej stali lub miedzi. Do złudzenia przypomina dachówkę, zarówno właściwościami, jak i zastosowaniami, jednak różni się od niej pod kilkoma względami. Przede wszystkim, jest dużo lżejsza i nieporównywalnie tańsza. Dachówki i blacho-dachówki to pokrycia, których nie opłaca się montować na połaciach dachów wielospadowych, ze względu na dużą ilość strat materiałów i wysokie koszty instalacyjne.

Doskonałym rozwiązaniem dla więźb skomplikowanych jest montaż pokrycia bitumicznego, które można dowolnie dopasować do dachu. Gonty bitumiczne nadają się do połaci ostrych i prawie płaskich. Są lekkie, elastyczne i trwałe (większość producentów daje na nie wieloletnią gwarancję). Dodatkowo, są bardzo proste w montażu. Wykonuje się je ze zmodyfikowanej papy asfaltowej, którą sprzedaje się w pasach lub wycina się z niej geometryczne kształty.

Papa bitumiczna, asfaltowa również stosowana jest do pokrywania dachów. Szczególnie często nakładana jest na płaskie połacie i stropodachy. Należy do najbardziej tanich materiałów, które szybko można zastosować, jednak nie jest zbyt trwała ani estetyczna. Nie nadaje się na pokrycia dachowe połaci skośnych, ponieważ pod wpływem promieniowania słonecznego topi się i spływa z dachu. Obecnie papy zastępuje się bezspoinowymi masami bitumicznymi. Co bogatsi mogą zastanawiać się nad pokryciami naturalnymi, takimi jak strzecha słomiana lub trzcinowa, gonty drewniane, dranica (pokrycie z desek) bądź łupek kamienny. Są to materiały ekologiczne, ale bardzo drogie, dlatego ich montaż nie jest zbytnio popularny.

Pokrycia dachowe należy dobierać przede wszystkim do kąta nachylenia połaci. Jak zostało wyżej wspomniane, każdy materiał ma zastosowanie przy określonych stopniach stromości dachu i nie nadaje się dla innego typu więźb. Kolejnymi czynnikami decydującymi o wyborze pokrycia jest są warunki atmosferyczne i najbliższe otoczenie. Na przykład na obszarach wietrznych należy rozważyć zakup cięższego pokrycia, które utrzyma dach w ryzach, w otoczeniu zanieczyszczonym nie sprawdzą się materiały porowate i przyjmujące brud.

Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego nowe domy i działki pod Warszawą: nadbrzegiemczarnej.pl.

  • autor: Redakcja

1 komentarz

  • Marcel

    Zdecydowałem się na położenie na dachu gontu bitumicznego i muszę przyznać, że jest to bardzo dobre i tanie rozwiązanie. W tym wypadku najważniejsze jest to, żeby wybrać odpowiedni materiał, mamy gont kanadyjski BP - jest bardzo szczelny i trwały, producent daje dożywotnią gwarancję.

    Zgłoś nadużycie Marcel czwartek, 05, październik 2017 00:43 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?