KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ogrodnictwo w służbie naszego zdrowia

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wdrożenie zdrowego trybu życia to ratunek dla naszego ciała i duszy. Za jego sprawą czujemy się bowiem mocniejsi i szczęśliwsi. Na czym więc powinien polegać? Przede wszystkim wyjdźmy do ogrodu!

REKLAMA


W myśl zdrowotnej terapii naszego organizmu powinniśmy pomyśleć o kilku rzeczach: systematycznej aktywności fizycznej, odpowiednich nawykach żywieniowych, a także pozytywnym nastawieniu, które będzie miało istotny wpływ na naszą psychikę. Jak wskazują naukowcy, wszystkie te elementy zostają zapewnione dzięki zwykłym, codziennym czynnościom wykonywanym w przydomowym ogródku.

Jest to bowiem nie tylko okazja do spędzenia kilku wolnych chwil, ale również doskonały sposób na to, aby w klimacie pachnących roślin zadbać o swoje zdrowie. Ogrodnictwo związane jest bowiem z wieloma różnorodnymi czynnościami, które aktywują większość naszych mięśni - śmiało można więc powiedzieć, iż ten zielony kawałek ziemi jest swoistą siłownią, znajdującą się jednak na łonie natury.

Prace i ćwiczenia ogrodnicze
Wszelkiego rodzaju przyrządy ogrodnicze, jak na przykład grabie, kosiarka czy zestaw doniczek stanowią są dla nas swoistymi urządzeniami do ćwiczeń fizycznych. Skłony, przysiady i innego rodzaju ćwiczenia wykonywane przy sadzeniu czy kopaniu stanowią natomiast dokonały pakiet treningowy. Niemniej największą zaletą ogrodnictwa jest związana z nim systematyka. Wszelkie prace muszą zostać wykonane niemal codziennie, o każdej porze roku - zawsze bowiem znajdzie się roślina, z którą należy popracować bądź przedmioty do uprzątnięcia. Regularne i w ten sposób dawkowane czynności stanowią idealny sprawdzian dla naszych mięśni, które poddawane są stałemu, acz wyważonemu wysiłkowi. To od nas bowiem zależy, w jaki sposób prezentować będzie się nasz ogródek - stanowi to niezwykle silną motywację do działania.

Wpływ tego typu prac na nasze zdrowie jest ogromny. Warto więc wymienić najważniejsze funkcje, które spełnia tego rodzaju aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu:

- przede wszystkim w pracy pobudzane są nasze mięśnie, dzięki czemu ich praca zostaje w znacznym stopniu usprawniona. Wzmacniane są także ścięgna i więzadła. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku,

-
skoro więc zażywamy odrobiny ruchu, ma to wpływ na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, który zostaje w sposób odpowiedni wzmocniony i usprawniony. Istotne znaczenie ma również słońce, które dostarcza nam ważnej dla zdrowia witaminy,

- nie możemy także zapominać o tym, iż prace ogrodowe regulują ciśnienie krwi, znacząco obniżają poziom choresterolu, a także oddziałują na działanie układu pokarmowego. Istotną kwestią jest również poprawa pracy serca, dzięki czemu ewentualność wystąpienia różnego rodzaju chorób tego narządu zdecydowanie spada,

- nie należy jednak skupiać się wyłącznie na ciele, bowiem aktywność w przydomowym ogródku to także wysokiej jakości terapia dla naszego umysłu. Poczucie dobrze wykonanej pracy, a także obcowania z naturą ma bowiem spore przełożenie na poprawę naszego samopoczucia.

Zdrowa żywność niskim kosztem
Nie sposób nie docenić znaczenia, jakie w zdrowym trybie życia pełnią odpowiednie nawyki żywieniowe. To, co jemy ma bowiem ogromne przełożenie na to, jak się czujemy. Powinniśmy więc zadbać o to, aby spożywać wyłącznie zdrowy pokarm. Własny ogród może być więc przydomową fabryką produkującą zdrowe jedzenie.

Jego prowadzenie nie kosztuje nas zbyt wiele, potrafi natomiast dostarczyć wielu zdrowych warzyw, owoców czy różnego rodzaju ziół. Ich smak z pewnością znacząco przewyższy jakość sklepowego pożywienia - my natomiast możemy mieć satysfakcje z tego, iż dostarczamy zdrowych produktów sobie, a także naszej rodzinie, która będzie nam za to bardzo wdzięczna.

Bardzo ważną kwestią, która nierozerwalnie łączy się z ogrodnictwem, to możliwość odbycia swego rodzaju kursu z ekologii. Zajmując się własnym skrawkiem ziemi uczymy się, na jakich zasadach działa natura. Poznajemy sposób działania naturalnych oprysków, dowiadujemy się, jakie znaczenie ma zdrowe powietrze i jakie skutki wywołuje erozja gleby. Ogródek to również miejsce, w którym znaleźć może się wiele zwierząt, które często będą potrzebowały naszej pomocy. Jest to więc doskonała okazja do tego, aby przyswoić sobie zasady ekologii.

Zwalczanie otyłości
Zdrowa żywność dostarczana nam przez przydomową fabrykę, a także zróżnicowana aktywność fizyczna są także doskonałą okazję do tego, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Badania wykazały, iż lekkie prace w ogrodzenie pozwalają spalić nam do 300 kalorii na godzinę! Wszystko to sprawia, iż osoby aktywnie udzielające się w ogrodzie bardzo często są o jeden-dwa rozmiary szczuplejsze od ludzi, którzy takiej aktywności unikają.

Ma to ogromne znaczenie także dla dzieci, które od najmłodszych lat powinny wypracować w sobie odpowiednie nawyki zdrowego trybu życia. Dopuszczenie najmłodszych do czynności wykonywanych w ogródku będzie miało korzystny wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale także pozwoli nauczyć je odpowiedzialności, usprawni zdolności manualne, a także zaszczepi w nich miłość do natury.

W zdrowym ciele zdrowy duch
Poza istotnym znaczeniem, jakie ogrodnictwo ma dla naszej kondycji fizycznej, ważne jest również to, w jaki sposób oddziałuje na ludzką psychikę. Możliwość spędzenia wolnego czasu na łonie natury (najlepiej w towarzystwie osób bliskich) daje mnóstwo radości, która sprawia, iż nasze samopoczucie poprawia się. Lekarze bardzo często powtarzają, iż tego rodzaju aktywność pozwala nam za zredukowanie stresu, a także wyzbycie się wszelkich negatywnych emocji, które są w naturalny sposób rozładowywane. Ważne jest także to, iż prace ogrodowe uczą nas cierpliwości, a także odpowiedzialności. Należycie wykonane pracę są natomiast silnym powodem do dumy i zwiększenia poczucia własnej wartości.

Nic więc dziwnego, iż tego typu aktywność często wykorzystywana jest w medycynie. Na szeroką skalę stosowana jest tak zwana hiriterapia, która polega na wykonywaniu prostych prac w ogrodzie przez chorych. Pacjenci poddanie takiemu leczeniu mogą w miły sposób spędzić czas, ich zmysły zostają pobudzone, a psychika odciążona. Terapię tę stosuje się między innymi w leczeniu depresji, ale także choroby Parkinsona. Często wdrażają ją również domy opieki.

Przedstawione wyżej dowody doskonale wskazują na to, z jakimi korzyściami związane jest ogrodnictwo. Pozwala ono poprawić kondycje naszego ciała, a także umysłu. Dzięki tym kilkudziesięciu minutom dziennie spędzonym w ogrodzie będzie więc zdrowsi, sprawniejsi, a przede wszystkim dużo szczęśliwsi.

Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

  • autor: Redakcja

1 komentarz

  • Ola K.

    Artykuł dobrze prezentuje ideę własnego ogródka warzywnego. Dziś niewielu młodych ludzi chce się bawić w własnoręczną uprawę warzyw, skupiają się głównie na ogrodach ozdobnych, a można połączyć w jedno ogrody o różnych charakterach. No i własny ogród to świetna sprawa na odpoczynek, zwolnienie tempa życia. Obserwowanie zmian w ogrodzie, związanych z porami roku, wpływa na świadomość tego, co nieuchronne, i aktu, że niektórych rzeczy nie da się przyspieszyć lub spowolnić. Przyroda i życie ma po prostu swój naturalny bieg :)

    Zgłoś nadużycie Ola K. czwartek, 09, lipiec 2015 17:21 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?