KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jakie krzesło do pokoju dziecięcego?

Każda rodzina, która doczekała się dzieci, będzie musiała stanąć przed wyborem odpowiedniego umeblowania do pokoju swojej pociechy. Jeden z tych dylematów będzie zapewne dotyczył odpowiedniego krzesła i wbrew pozorom nie jest to wcale błaha kwestia. W końcu dziecko będzie spędzało na nim mnóstwo czasu, co zresztą pokazują różnego rodzaju badania dotyczące siedzącego trybu życia.

REKLAMA


W pozycji siedzącej, biorąc pod uwagę statystyczną średnią, przebywamy dziś coraz dłużej. Tymczasem najmłodsze lata to okres intensywnego rozwoju, kiedy najłatwiej dorobić się wad postawy i złych nawyków. Z tego względu trzeba zadbać o odpowiedni wybór krzesła, przy którym dziecko będzie czytać, bawić się i odrabiać lekcje.

Podstawowe kwestie dotyczące wyboru są w zasadzie takie same jak przy okazji wyboru krzesła dla dorosłych. Krzesło musi więc spełniać odpowiednie normy. Powinno być wygodne i komfortowe, a co za tym ergonomiczne. Dobrze więc, aby było dopasowane do wieku i wzrostu dziecka. Problem jednak w tym, że dzieci bardzo szybko rosną. Dlatego też należy się liczyć z tym, że po jakimś czasie konieczna będzie wymiana danego modelu. Załagodzić tę sytuację można do pewnego stopnia, kupując dziecięce krzesło obrotowe z możliwością regulacji wysokości siedziska i oparcia. Dzięki temu krzesło będzie „rosnąć” wraz z dzieckiem i dłużej mu posłuży. Oczywiście, im większy zakres regulacji, tym lepiej. Dodatkowa możliwość ustawienia w innej pozycji podłokietników będzie mile widziana. Trzeba też zwrócić uwagę na twardość siedziska, obecność zagłówka oraz podnóżka czy wagę samego mebla (dziecko powinno być w stanie samo przestawiać krzesło).

Nie chodzi jednak tylko o sam rodzaj krzesła, bo nawet przy okazji zwykłego, drewnianego mebla ważne jest bezpieczeństwo. Krzesło powinno być stabilne i wykonane z jakościowo dobrych materiałów. Dzieci są ruchliwe i energiczne, dlatego musimy mieć pewność, że kiedy usiądzie ono gwałtownie, to krzesło się nie rozpadnie - co wcale nie jest takie nieprawdopodobne tam, gdzie mamy do czynienia z wątpliwej jakości tworzywami. Wytrzymałość to wbrew pozorom istotna kwestia. Warto też zwrócić uwagę na to, aby krzesło zawierało jak najmniej kanciastych czy wystających elementów. To zminimalizuje ryzyko urazu, gdyby dziecko w ferworze zabawy zderzyło się z tym meblem.

W kontekście jego zdrowia, ważne jest także, aby krzesło dla dziecka było odpowiednio wyprofilowane. Należy zadbać o to, aby mebel ten nie przyczyniał się do rozwoju wad postawy, takich jak skrzywienie kręgosłupa. Niezależnie od tego jakie krzesło kupimy, pilnujmy, aby dziecko nie garbiło się w nim. Dlatego też warto wybrać krzesło właśnie z podłokietnikami, gdyż zmniejszają one napięcie ramion i rąk. Pozwalają im odpocząć, a przy okazji pomagają utrzymać odpowiednią postawę.

Funkcjonalność to jednak jedno, a estetyka drugie. Krzesła dla dzieci są bardzo często bardzo kolorowe. Bywa, że sięgają po motywy z ich ulubionych bajek. Trzeba z tym jednak uważać, gdyż to też kolejny element, z którego dziecko może wyrosnąć i w pewnym momencie zażądać od nas zmiany krzesła. Można sobie z tym oczywiście poradzić wykorzystując pokrowce. To rozwiązanie jest jednak godne uwagi także dlatego, że dzięki temu oryginalna tapicerka staje się odporna na uszkodzenia i zabrudzenia, z którymi trzeba się przecież liczyć. To także rozwiązuje problem wzoru, który może się po czasie znudzić. Tu warto również wspomnieć, że rodzice alergików powinni zwracać uwagę na rodzaj obicia. Lepiej, aby sięgnęli oni na przykład po eko skórę czy inny rodzaj tapicerki, która nie zbiera kurzu.

Jest też jeszcze jedna rzecz, o której rodzice czasem zapominają, a przecież dziecko też ma swoje zdanie i też powinno brać udział w tym zakupie. Kupując krzesło dla dziecka warto się zatem wybrać do sklepu i pozwolić maluchowi na to, by samo wybrało sobie odpowiedni wzór i by sprawdziło, czy dane krzesło jest faktycznie wygodne i komfortowe. Trzeba tylko zawczasu wyjaśnić dziecku jakie parametry musi spełniać krzesło, aby nie było kłopotu z tym, że jakiś model mu się spodoba, a nie spełnia on standardów jakich wymagamy, np. w kwestii bezpieczeństwa. Ważnym kryterium, które może nam pomóc w odsianiu nieodpowiednich egzemplarzy, są wszelkiego rodzaju atesty i certyfikaty. Dobrze zwracać na nie uwagę.

Oferta jest dziś na tyle szeroka (np. w internetowym sklepie Centrum Krzeseł: https://www.centrumkrzesel.pl/krzesla-dzieciece-do-12-lat-/141/c), że każdy rodzic będzie miał szansę na to, by znaleźć porządne krzesła dla swego dziecka. Ważne jest tylko, aby priorytetem przy zakupie było bezpieczeństwo, komfort i ergonomia. Wszystkie inne kwestie – jak choćby estetyka – powinny być drugorzędne.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?