Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Choroby przechowalnicze jabłek - jak im zapobiec?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Każdy sadownik wie, że udany sezon dojrzewania owoców jabłoni i pomyślne zbiory, nie oznaczają jeszcze wysokiego profitu ze sprzedaży plonu. Przechowywanie owoców przez miesiące po zbiorze może bowiem okazać się problematyczne z powodu chorób przechowalniczych jabłek. Mogą siać spustoszenie w zbiorach, które na pozór wydawały się zdrowe. Aby temu zapobiec, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, o których piszemy w dalszej części artykułu.

REKLAMA



Popularne choroby przechowalnicze jabłek
Choroby przechowalnicze jabłek to grupa chorób grzybowych, objawiających się po zbiorach owoców.

Spośród tych najczęściej występujących w polskich sadach można wyróżnić:
- gorzką zgniliznę jabłek, występującą w postaci niewielkich plamek gnilnych na owocach, pod którymi miąższ zapada się i brązowieje,
- szarą pleśń, objawiającą się w formie gnijących plam, pokrywających się później jasną grzybnią,
- mokrą zgniliznę, którą można rozpoznać po pojawieniu się na owocach gnilnych plam, pokrywających się białawym lub zielonkawym pylącym osadem.

Kiedy atakują choroby przechowalnicze jabłek?
Wydawać by się mogło, że choroby przechowalnicze jabłek, jak sama nazwa wskazuje, atakują tylko po zbiorach. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, choroby te mogą przenosić się w komorach przechowalniczych i skrzyniach, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że do zarażenia nimi dochodzi jeszcze kiedy jabłka wiszą na drzewach. Gorzka zgnilizna jabłek atakuje owoce podczas ich wzrostu w sadzie. Szara pleśń poraża drzewa przede wszystkim w fazie kwitnienia, ale z powodzeniem przenosi się też z owoców zainfekowanych na zdrowe w chłodniach. Do zarażenia mokrą zgnilizną może dojść zarówno w okresie rozwoju owoców na drzewie, jak i po zbiorze.

Właśnie dlatego ochronę przed chorobami przechowalniczymi jabłek należy zastosować odpowiednio wcześniej, stosując środki zapobiegawcze, uniemożliwiające rozwój choroby, nawet w kontakcie drzewa czy owoców z patogenem. Stosuje się je jeszcze w okresie kwitnienia lub krótko przed zbiorem owoców.

Jak zapobiegać chorobom przechowalniczym jabłek?
Choroby przechowalnicze jabłek, podobnie jak wszystkie choroby grzybowe, rozwijają się szybciej w podwyższonej temperaturze i przy wyższej wilgotności. Ich rozprzestrzenienie w sadzie zależy w dużej mierze od opadów atmosferycznych, ale również od wiatru roznoszącego zarodniki grzybni. W komorach przechowalniczych, w których wilgotność i temperatura są utrzymane na optymalnym poziomie, również może dojść do zarażenia zdrowych owoców przez ich kontakt z owocami porażonymi lub skrzynkami, w których były wcześniej przetrzymywane owoce przenoszące chorobę.

W mniejszym lub większym stopniu można panować nad wymienionymi wyżej czynnikami. Aby jednak mieć pewność, że owoców nie dotkną żadne choroby przechowalnicze jabłek, należy zastosować profesjonalne środki, takie jak polecany przez firmę Syngenta Geoxe 50 WG.

Geoxe to nowoczesny fungicyd, oparty o zaledwie jedną substancję czynną. Nie ujmuje to jego skuteczności - wykazuje bowiem bardzo wysoką efektywność! Cechuje się przy tym bardzo niskim poziomem pozostałości, więc jest całkowicie bezpieczny dla konsumenta. Nie stwarza również zagrożenia dla otoczenia, ponieważ jego okres karencji wynosi zaledwie 3 dni.

Geoxe od firmy Syngenta charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością w działaniu zapobiegawczym przeciwko chorobom przechowalniczym jabłek. Nie wywołuje przy tym reakcji ochronnej patogenu, który w kontakcie z innymi środkami może wytwarzać mechanizmy obronne, uodparniając się na ich substancje czynne. Przy pomocy środka Geoxe sadownik może pożegnać się z najbardziej uporczywymi chorobami przechowalniczymi jabłek: gorzką zgnilizną jabłek, szarą pleśnią i mokrą zgnilizną jabłek.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj