KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Faktoring a rozwój biznesu - jak przyspieszyć wzrost dzięki faktoringowi?

Faktoring a rozwój biznesu - jak przyspieszyć wzrost dzięki faktoringowi? Grafika: materiał partnera

Praktyka biznesowa pokazuje, że faktoring to niezwykle przydatny instrument finansowy, który cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców z różnych branż (pokażemy Ci to na konkretnych liczbach!). Ta usługa jest skierowana do każdego, kto potrzebuje zapewnić sobie płynność finansową (czyli do każdego przedsiębiorcy).

REKLAMA


Faktoring. co warto wiedzieć na ten temat?

Dzięki faktoringowi przedsiębiorcy mają możliwość szybkiego zdobycia pieniędzy, niezależnie od tego, czy ich kontrahent spłaca zadłużenie w terminie, czy też nie. Główną zaletą tej formy finansowania jest przeniesienie ryzyka niewypłacalności kontrahenta na firmę faktoringową, co może stanowić ogromne ułatwienie dla przedsiębiorcy.

Jeśli weźmiemy pod uwagę strukturę rynku faktoringowego pod względem działalności faktorantów (tzn. firm korzystających z tej formy finansowania biznesu), możemy dostrzec kilka interesujących trendów. Według danych za II kwartał 2023 roku opublikowanych przez PZF (Polski Związek Faktorów), największy udział w sprzedaży zanotowały przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej, stanowiąc łącznie aż 44% całkowitej sprzedaży. Z kolei na firmy dystrybucyjne przypadło w badanym okresie 36,4% sprzedaży, co świadczy o istotnej roli tego sektora w gospodarce.

Natomiast branża handlu detalicznego oraz sektor transportowy odpowiadają odpowiednio za:
- 5,3%,
- 3,3%,
łącznej wartości rynku faktoringowego. Mniejszy udział w zakresie faktoringu mają sektory: usługowy i budowlany (jest to odpowiednio 1,9% oraz 1%).

Pozostałe, niewymienione wyżej segmenty odpowiadają za ok. 8% wartości tego segmentu rynkowego.
Co wynika z analizy tych danych? Wnioski są dość oczywiste: z finansowania w ramach faktoringu korzystają przedsiębiorcy z różnych branż.

W praktyce w przypadku podmiotów właściwie z każdego sektora rynkowego faktoring może być skutecznym narzędziem służącym poprawie płynności finansowej, pozwalającym na:
- bardziej elastyczne zarządzanie środkami pieniężnymi,
- zabezpieczenie przed potencjalnym ryzykiem związanym z niewypłacalnością kontrahenta.

Tak rozumiane usługi faktoringowe pozwalają przedsiębiorcom z różnych branż gospodarki skoncentrować się na rozwoju swojego biznesu, bez obaw o problemy związane z:
- opóźnieniami w płatnościach,
- upadłością kontrahentów.

Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoja firma zacznie działać sprawnie, a ryzyko utraty płynności finansowej obniży się.

Faktoring a rozwój biznesu – jak przyspieszyć wzrost dzięki faktoringowi?

Faktoring jest skutecznym narzędziem dla przedsiębiorców działających w różnych branżach. Właściwie w każdym sektorze gospodarki faktoring — o ile oczywiście zostanie odpowiednio wykorzystany — może mocno poprawić płynność finansową. Faktoring oznacza możliwość szybkiego pozyskania środków finansowych, co przekłada się na ochronę przed potencjalnym ryzykiem związanym z upadłością kontrahenta. Dlatego też nie powinno nas dziwić, coraz więcej firm wybiera tę formę finansowania, aby zapewnić stabilność i rozwój w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?