KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Młodzież po raz piąty będzie walczyć z rakiem

Ruszyła V edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka” dedykowana profilaktyce raka jelita grubego. Do 30 listopada wszystkie szkoły ponadgimnazjalne chętne do wzięcia udziału w programie mogą rejestrować swoje zespoły na stronie internetowej www.mamhakanaraka.pl.

REKLAMAPo raku piersi, szyjki macicy, prostaty oraz płuc, tym razem młodzież rzuci wyzwanie rakowi jelita. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce – zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowalności na choroby nowotworowe wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn. „Zachorowalność na ten rodzaj nowotworu w Polsce niebezpiecznie rośnie, pomimo tego, iż istnieją skuteczne badania, takie jak kolonoskopia, które pomagają wykryć i zapobiec rozwojowi choroby. Najwyższe statystyki zachorowalności odnotowuje się w krajach wysokorozwiniętych. Dzieje się tak m.in. z powodu złych nawyków odżywiania, braku stałej rekreacji fizycznej oraz życia w szybkim tempie, w stanie przewlekłego stresu” – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

alt

Do udziału w „Mam Haka na Raka” zostały zaproszone wszystkie szkoły ponadgimnazjalne. Z każdej z nich może zgłosić się dowolna liczba zespołów. Powinny one składać się z 3-5 uczniów oraz opiekuna. Rejestracja do programu będzie możliwa tylko za pomocą formularza on-line, znajdującego się na stronie internetowej www.mamhakanaraka.pl. Pierwszy termin rejestracji upływa 30 listopada br. Będzie także możliwość zgłoszenia uczestnictwa w drugim terminie, tj. do 16 grudnia. Po upływie drugiego terminu zgłoszenia nie będą przyjmowane. Strona internetowa stanowić będzie główną platformę komunikacji z uczestnikami. Nowością będzie „Księga Hakowiczów”, będąca swoistą tablicą uczestników wszystkich dotychczasowych edycji.

Pierwszym etapem programu będą działania edukacyjne w regionach. Zespoły po zapoznaniu się z minimum onkologicznym, czyli podstawową wiedzą na temat raka jelita grubego, będą miały za zadanie przeprowadzenie wraz z opiekunem grupy lekcji na temat nowotworu jelita grubego oraz zorganizowanie akcji w środowisku lokalnym, np. happeningów. Uczestnicy programu, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i aktywnością, wezmą udział w Warsztacie Kreatywnym, którego głównym tematem będzie proces tworzenia kampanii społecznych. Wiedza ta przyda się młodzieży na kolejnym etapie programu, polegającym na opracowaniu kampanii społecznej dedykowanej profilaktyce raka jelita grubego. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez profesjonalną agencję, a następnie wyemitowany w mediach i na nośnikach reklamowych w całej Polsce.

Dotychczas, we wszystkich edycjach programu, udział wzięło 2381 zespołów, czyli około 12 tysięcy uczestników. O popularności programu świadczy także statystyka odwiedzin strony internetowej – w IV edycji przeglądało ją prawie pół miliona osób. „Do Programu „Mam Haka na Raka” z edycji na edycję, zgłasza się coraz więcej uczniów. Cieszy mnie, że młodzież z takim entuzjazmem podchodzi do tematu promocji profilaktyki zdrowotnej. Uczestnicy mogą w realny sposób przyczyniać się do zmiany statystyk zgłaszalności na badania, które w Polsce wciąż kształtują się na bardzo niskim poziomie” – mówi Jerzy Toczyski, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.

Organizatorem programu jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym firma GlaxoSmithKline S.A. Co roku do „Mam Haka na Raka” licznie włączają się również władze administracji publicznej, stowarzyszenia pacjentów, media, a także studenci. Obecnie swoim patronatem program objęli m.in.: Ministerstwo Zdrowia, portal kampaniespoleczne.pl, Global Colon Cancer oraz Związek Powiatów Polskich. Wielopoziomowe zaangażowanie partnerów powoduje, że „Mam Haka na Raka” to nie tylko program edukacyjny, ale poważny ruch społeczny.

O „Mam Haka na Raka” – backgrounder
Program „Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim programem skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Celem „Mam Haka na Raka” jest umiejętne zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed młodymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej.

Realizowana przez Polską Unię Onkologii oraz firmę GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. inicjatywa składa się z kilku etapów. Priorytetem jest przekazanie nastolatkom wiedzy, za pomocą której skutecznie mogą walczyć z niską świadomością profilaktyki chorób nowotworowych w naszym społeczeństwie. W pierwszym etapie programu, uczniowie działają w swoich środowiskach lokalnych, szerząc wiedzę na temat możliwości zapobiegania rakowi. Do II etapu zostają zakwalifikowane zespoły, które wykażą się największym zaangażowaniem i kreatywnością. Drużyny te zostają zaproszone do udziału w Warsztacie Kreatywnym, którego przedmiotem jest stworzenie kampanii promującej profilaktykę raka (co roku inny nowotwór). Zwycięski projekt kampanii społecznej autorstwa uczniów jest opracowywany przez profesjonalistów z agencji reklamowej, a następnie realizowany w mediach i na nośnikach reklamowych w całej Polsce.

Dotychczas w ramach programu powstały 4 kampanie społeczne: „Wystarczy tak niewiele…” (rak piersi), „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię” (rak szyjki macicy), „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem” (rak prostaty) oraz „Nie wiąż się z papierosem” (rak płuca). Informacje o poszczególnych kampaniach można znaleźć w internecie: www.wystarczytakniewiele.pl, www.zbrobcytologie.pl, www.zbadajprostate.pl, www.niezpapierosem.pl.

Katarzyna Wlaś, Hill & Knowlton Poland

  • autor: Katarzyna Wlaś, Hill & Knowlton Poland

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?