KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Świąteczny stół na Podkarpaciu! Jakie potrawy przygotowujemy najczęściej w tym regionie?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Święta Bożego narodzenia tuż, tuż, a pozostało jeszcze tyle do zrobienia - porządki, prezenty, dekoracje... a przede wszystkim przygotowanie wigilijnych potraw. To one stanowią o wyjątkowym charakterze tego magicznego wieczoru. Na uroczystą wigilijną kolację podajemy zwykle prawdziwie tradycyjne dania - zgodnie z polskim zwyczajem serwujemy potrawy postne, takie jak ryby czy kapustę z grzybami. Okazuje się jednak, że nie w każdym regionie naszego kraju panie domu równie chętnie przygotowują te same świąteczne przysmaki. Jakie potrawy najczęściej wybierają mieszkańcy Podkarpacia w ten magiczny, grudniowy wieczór?

REKLAMA


Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Pośpiesznie robimy ostatnie zakupy, pakujemy prezenty i ozdabiamy nasze domy. O tym, że magiczny czas świąt zaczął się na dobre, poznajemy jednak po wyjątkowych zapachach i krzątaninie w kuchni. Jeszcze zanim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, w całym domu roznoszą się smakowite aromaty wigilijnych potraw, zwiastujących jedyny taki wieczór w roku. Zgodnie z naszym polskim zwyczajem w Wigilię rezygnujemy z mięsa, przygotowujemy zatem typowo postne dania z ryb czy z kapustą i grzybami. Okazuje się jednak, że nie w każdym regionie równie często serwujemy naszym bliskim te same świąteczne przysmaki. Jak wygląda świąteczne menu na Podkarpaciu?

Rodziny z regionu podkarpackiego przyznają, że najchętniej przygotowywaną na święta potrawą są pierogi z kapustą i grzybami. Aż 91% mieszkańców wskazało właśnie na to danie jako obowiązkowy element bożonarodzeniowego jadłospisu*. Wiele rodzin z tego województwa chętnie przyrządza także aromatyczny barszcz czerwony i sałatki warzywne - te dania stanowią ważną część wigilijnej kolacji w większości podkarpackich domów (77% i 65%). Ponad połowa rodzin z Podkarpacia na święta decyduje się także na przygotowanie smażonego karpia i śledzi. Mieszkańcy regionu na wigilię dość często serwują także rybę po grecku (29%). Warto dodać, że daniem, serwowanym na świąteczny stół na Podkarpaciu, jest także karp w galarecie - ponad 15% pań domu podaje go bliskim podczas świątecznej kolacji.

Tradycja postnej wigilijnej kolacji na trwałe wpisała się w nasze wyobrażenia o świętach. Pamiętajmy, że ten uroczysty grudniowy wieczór wymaga jednak odpowiedniej oprawy. W tym roku podajmy więc ryby naszym bliskim w nieco innym wydaniu i przygotujmy wykwintną sałatkę śledziową z jabłkami. Przyrządzanie tej świątecznej przystawki najlepiej zacząć trochę wcześniej - śledzie muszą moczyć się w mleku przynajmniej przez kilka godzin. Namoczoną uprzednio rybę kroimy później wedle uznania. Następnie pozbawiamy jabłka gniazd nasiennych i kroimy razem ze skórką. Kolejnym krokiem jest pokrojenie cebuli w krążki i posiekanie szczypiorku. Idealne doprawienie naszej sałatki zapewni wyśmienity sos, który przygotujemy na bazie Majonezu Dekoracyjnego WINIARY. Majonez mieszamy z musztardą, po czym dodajemy go do śledzi, cebuli i jabłek. Całość posypujemy szczypiorkiem i świeżo mielonym pieprzem. Takie wigilijne danie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim członkom naszej rodziny!

Więcej pomysłów na wyjątkowe wigilijne potrawy znajdziemy na www.winiary.pl.

*Badanie konsumenckie "Odkrywamy smaki rodzinnych chwil", przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie marki WINIARY, 2014.

ag | GardenOfWords

  • autor: ag | GardenOfWords

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?