KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rower czy hulajnoga - co dla dziecka?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Rower czy hulajnoga - jaki powinien być pierwszy pojazd dla dziecka? Nawet 2-letnie dzieci mogą uczyć się jazdy na rowerkach biegowych, aby w wieku przedszkolnym opanowywać już naukę jazdy na rowerze dziecięcym z prawdziwego zdarzenia - czyli dwukołowym. Dwulatki mogą także uczyć się jazdy na hulajnogach, które również rozwijają koordynację ruchową dziecka i jego ogólną sprawność psychofizyczną. Czy rower jest lepszy od hulajnogi dziecięcej, czyli rower dla dziecka od hulajnogi? Może warto kupić dziecku zarówno rowerek, jak i hulajnogę?

REKLAMA


W końcu aktywności fizycznej nigdy za wiele. Zwłaszcza w czasach, w których mówi się, że coraz mniej dzieci widzi się w piaskownicach na podwórkach, a coraz więcej ze smartfonami w ręku. Jeśli chcesz od najmłodszych lat zainteresować dziecko aktywnością fizyczną i dbać o to, aby miało dobrą kondycję, odporność, było sprawne, znajdź atrakcyjną formę ruchu dla niego i atrakcyjny wizualnie sprzęt - barwny rower czy kolorową hulajnogę. Wiosna za pasem - a to jeden z najlepszych momentów na rodzinne wycieczki do parku. Jaki rower i jaką hulajnogę dla dziecka wybrać?

Jaki rower dla dziecka wybrać? Jakie są zalety pierwszego roweru dla dziecka?
Pierwszy rowerek dla malucha powinien być dwukołowym rowerkiem biegowym bez hamulców, pedałów, przerzutek itp. Na lekkim rowerku biegowym z aluminium dziecko uczy się:
- balansowania ciałem,
- utrzymywania równowagi nawet na nierównej nawierzchni,
- reagowania na wszelkie zmiany w otoczeniu,
- omijania czy pokonywania napotykanych przeszkód.

Na rowerku biegowym dziecko przyzwyczaja się do prędkości i uczy się jej rozwijania, a także hamowania - w tym wypadku za pomocą nóżek. Dziecko potrafiące jeździć na rowerku biegowym czuje się pewniej na rowerze czterokołowym, który powinien być kolejnym etapem nauki.

Dziecięcy rowerek czterokołowy powinien mieć boczne kółka uniesione na wysokość ok. 1-2 cm od podłoża - tak, aby podczas jazdy nie dotykały nawierzchni, ale w razie utraty równowagi błyskawicznie pomogły dziecku ją odzyskać i zapobiegły upadkowi na bok.

Dopiero kolejnym etapem jest jazda na rowerze dziecięcym z dwoma kółkami - oczywiście z rodzicielską asekuracją i najlepiej w miejscu oddalonym od ruchliwych dróg, często uczęszczanych chodników i psów wyprowadzanych bez smyczy.

(więcej o wyborze w artykule - https://jaki-rower.pl/rowery-dla-dzieci-jak-wybrac-dobry-rower-dla-dziecka/)

Jaka hulajnoga dla dziecka?
Podobnie jak w przypadku pierwszego roweru dla dziecka - nie rzucamy malucha na głęboką wodę. Pierwsza hulajnoga dziecięca powinna mieć dodatkowe kółko wspomagające. Najlepszym wyborem będzie hulajnoga z jednym kołem przednim i dwoma tylnymi, chociaż na rynku są dostępne także modele z odwróconym układem. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

- Hulajnoga z pojedynczym kołem z przodu pozwala na łatwiejsze manewrowanie dziecku i lepiej radzi sobie z potencjalnymi nierównościami na drodze - ale wciąż gorzej niż rowerek.

- Hulajnoga z dwoma kołami z przodu zapewnia lepszą stabilizację, jednak gorzej poradzi sobie na nierównościach.

- Pojedyncze kółko z tyłu nie utrudnia przyspieszania.

- Podczas odpychania dziecko może uderzać nóżką o jedno z dwóch kółek tylnych ze względu na ich rozstaw.

- Hulajnogi bardziej w stylu sportowym niż miejskim mają przednie kółko większe od dwóch tylnych kółek. Takie modele radzą sobie najlepiej na nierównościach spośród różnych hulajnóg.

Hulajnoga dla dziecka - jak wybrać?
Wybierając hulajnogę dla dziecka, zwróć uwagę między innymi na rozmiar kółek. Powinny być duże i szerokie. Z jednej strony - taka budowa kółek zwiększa opór toczenia, ale z drugiej strony - daje większą stabilizację niż małe i wąskie kółeczka. Kółka z chropowatą powierzchnią poradzą sobie lepiej na powierzchniach innych niż asfaltowe. Bardzo dobre są kółka wykonane z tworzywa sztucznego - absolutnie nie powinny być wykonane z plastiku podatnego np. na pęknięcia.

Hulajnogi za ok. 300 zł dla dzieci o wadze do ok. 20 kg mają kółka wykonane z poliuretanu i ciche łożyska, a także tylny hamulec, pomagający się zatrzymać, kiedy dziecko osiągnie dużą prędkość.

- Hulajnoga powinna mieć drążek aluminiowy. Na rynku są dostępne hulajnogi z drążkiem stalowym, jednak mimo że są tańsze, niepotrzebnie zwiększają one ciężar sprzętu.

- Drążek powinien być regulowany.

- Podnóżek hulajnogi dla dziecka powinien mieć powłokę antypoślizgową. Najbardziej wytrzymałe są podnóżki z aluminium pokryte tworzywem antypoślizgowym niż z aluminium, jednak to podest wykonany z elastycznego materiału lepiej absorbuje drgania.

- Powierzchnia podestu hulajnogi powinna umożliwiać stanie na nim obiema nogami.

- Niektóre modele mają możliwość wymiany drążka z uchwytem na drążek z siedziskiem - o czym przeczytasz w dalszej części poradnika.

- Kierownica hulajnogi powinna się obracać o 360 stopni, aby manewrowanie było łatwiejsze. Rączki kierownicy powinny być pokryte tworzywem sztucznym antypoślizgowym - z chropowatą powłoką pozwalającą na pewny chwyt.

Rowerek biegowy czy hulajnoga - porównanie nauki jazdy
Jak w przypadku rowerka biegowego - dziecko uczy się na pierwszej hulajnodze utrzymywania równowagi, sposobu poruszania się po nierównym podłożu, rozwijania prędkości i nagłego hamowania - a także oceniania, w jakiej odległości znajduje się przeszkoda, rozwija swoją sprawność psychofizyczną. Wiele osób traktuje hulajnogę dla dziecka jako wstęp do nauki jazdy na rowerze. Skorzystać z niej mogą nawet dzieci młodsze niż 2-letnie - chociaż na rynku znajdziemy także rowerki biegowe dla 1,5-rocznych maluchów.

Hulajnoga czy rower dla dziecka - porównanie
- Hulajnoga dla dziecka jest zwykle tańsza od roweru, nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziesz hulajnóg droższych od rowerków biegowych - wszystko zależy od jakości wykonania sprzętu.
- Hulajnoga lepiej sprawuje się na płaskim podłożu - na wyboistościach lepiej poradzi sobie rower, podobnie jak na nieco grząskim terenie.
- Hulajnoga jest lżejszym sprzętem - łatwiej go przenosić zarówno rodzicowi, jak i dziecku. Im mniejszy maluch, tym lżejszy dla niego pojazd jest lepszy.
- Hulajnoga pozwala dziecku na rozwijanie większych prędkości w porównaniu do rowerka biegowego.
- Hulajnoga dla dziecka ze względu na specyfikę jazdy wymaga większej koncentracji na utrzymywaniu równowagi.

Niektórzy uważają, że na hulajnodze łatwiej się wywrócić i dziecko jest bardziej narażone na kontuzję. Jest to jednak uzależnione od wielu czynników, począwszy od sprawności dziecka, a skończywszy na rodzaju podłoża, na jakim jeździ.

(Jak wybrać tani rower dla dziecka - https://jaki-rower.pl/tanie-rowery-dla-dzieci/)

Hulajnoga i rower biegowy 2w1?
Na rynku są dostępne hulajnogi przypominające nieco rower biegowy. Hulajnogi dla najmłodszych, rocznych dzieci mają siodełko - na takiej hulajnodze dziecko porusza się prawie jak na rowerku biegowym, ponieważ może jednocześnie siedzieć i odpychać się nóżkami. Takie hulajnogi mogą być dwukołowe bądź trzykołowe. Te modele mogą mieć wymienne drążki - zarówno z samym uchwytem, jak i regulowanym siedziskiem, dzięki czemu jedna hulajnoga może być używana dłużej przez rozwijającego się malucha. Po wręczeniu jej dziecku może się okazać, że od razu będzie chciało jeździć na niej jak na zwykłej hulajnodze, więc zawadzające siodełko trzeba będzie zdemontować.

Jak przygotować dziecko do jazdy na rowerze lub hulajnodze?
Zanim rodzice kupią dziecku rower bądź hulajnogę, niektórzy z nich decydują się na jeżdżenie z dzieckiem przypiętym do fotelika na rowerze. W ten sposób przyzwyczajają dziecko do większej prędkości i zmiennego otoczenia. Oczywiście dziecku zarówno do jazdy na foteliku, jak i na rowerze dziecięcym czy hulajnodze należy kupić odpowiednie akcesoria - najważniejszy jest kask chroniący główkę malucha.

Na samym początku nie pozwalaj dziecku na naukę jazdy na rowerze lub hulajnodze w ruchliwych miejscach - na często uczęszczanych chodnikach, w popularnych parkach, blisko bardzo aktywnych dróg. Oczywiście dziecko musi przyzwyczajać się do zmiennego i głośnego otoczenia podczas jazdy, ale na samym początku nauki warto, aby robiło to stopniowo. Co wybrać - rower czy hulajnogę? Tak naprawdę najwięcej będzie zależało od preferencji Twojego malucha. Oba rozwiązania mają swoje zalety - rower jest bardziej uniwersalny, mała i lekka hulajnoga łatwiejsza do opanowania.

Więcej porad o rowerach na jaki-rower.pl

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?