KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dziecko na rowerze. Poznaj obowiązujące przepisy

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Poruszanie się rowerem po mieście jest bardzo wygodne, jednak mając pod opieką dziecko należy być bardzo ostrożnym. Znajomość obowiązujących przepisów to podstawa, dzięki której możliwa jest bezpieczna oraz zgodna z prawem jazda rowerowa. Najczęstsze wykroczenia podczas jazdy rowerem to jazda w niedozwolonym miejscu oraz przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych. Jakie prawa i obowiązki dotyczą dzieci oraz ich opiekunów na rowerach?

REKLAMA


Dziecko w foteliku
Dzieci w wieku do 7 lat mogą być przewożone w foteliku na rowerze rodzica lub opiekuna. Opiekun, który wiezie dziecko powinien przestrzegać tych samych praw, które obowiązują go w sytuacji kiedy jest rowerzystą bez dziecka pod opieką. Mianowicie może on korzystać ze ścieżki rowerowej albo jezdni. Poruszanie się rowerem po chodniku jest niezgodne z prawem, jednak są od tego wyjątki.

Opiekun wraz z dzieckiem w foteliku może wjechać na chodnik w momencie kiedy warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu (np. ulewa, śnieg albo wiatr) oraz kiedy dozwolona prędkość na jezdni przekracza 50 km/h. Kiedy taki rowerzysta chce skorzystać z przejścia dla pieszych, musi zejść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę. Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo w takich przypadkach. Choć prawo tego nie reguluje, należy zachowywać wszelkie względy bezpieczeństwa. Zarówno dziecko jak i dorosły powinni mieć założony kask rowerowy. Wioząc dziecko na foteliku trzeba zamocować go stabilnie, a dziecko przypiąć pasami. Dzięki temu jazda będzie bezpieczna również dla innych uczestników ruchu.

Dziecko jadące samodzielnie na rowerze
Kiedy dziecko porusza się samodzielnie na swoim rowerze ważny jest jego wiek. Do 10. roku życia, dziecko jest traktowane jako pieszy, natomiast dziecko starsze niż 10 lat to już zwykły rowerzysta. Ta granica wieku jest bardzo ważna podczas rozpatrywania praw i obowiązków młodych rowerzystów na polskich drogach.

W przypadku dziecka, którego wiek wynosi poniżej 10 lat obowiązują go wszystkie przepisy dotyczące pieszego. Zatem może przejechać rowerem po przejściu dla pieszych oraz korzystać z chodnika. Jednak dziecko młodsze niż 10 lat nie może poruszać się po ścieżce rowerowej. Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli obok jezdni znajduje się chodnik, dziecko musi jechać po chodniku, zamiast po jezdni. Z tego względu, opiekun dziecka może jechać na swoim rowerze po chodniku wraz z dzieckiem. Takie dziecko powinno także przebywać pod opieką osoby dorosłej, która może iść pieszo lub jechać rowerem.

Dzieci 10-letnie oraz starsze obowiązuje ta sama zasada co dorosłych, a więc mogą jechać po jezdni lub ścieżce rowerowej. Jazda po chodniku jest dozwolona jedynie w konkretnych, wyjątkowych sytuacjach. Przejazdy po przejściu dla pieszych są niedozwolone. Ponad to dziecko w wieku powyżej 10 lat powinno poruszać się rowerem pod warunkiem, że posiada kartę rowerową . Taki obowiązek istnieje aż do ukończenia pełnoletności.

To, czy dziecko podróżuje w foteliku, czy na własnym rowerze jest bez znaczenia jeśli chodzi o zachowanie ostrożności. Kask rowerowy to podstawa, która w razie upadku chroni głowę przed obrażeniami. Każdy rowerzysta, dorosły lub w wieku szkolnym, powinien mieć odpowiednie oświetlenie rowerowe, dzięki czemu jest widoczny dla innych uczestników ruchu. Jest to szczególnie ważne po zmroku. Inne akcesoria rowerowe również pomagają zwiększyć bezpieczeństwo. Lusterko na kierownicy pozwala na lepszą widoczność podczas wyprzedzania czy skręcania oraz zmniejsza konieczność obracania się do tyłu, co pomaga skupić się na bezpiecznej jeździe.

Znajomość przepisów jest konieczna, żeby poprawnie korzystać ze wszystkich przywilejów oraz powinności jako rowerzysta. Stosowanie się do przepisów to oczywiście brak mandatów, które są bardzo często wystawiane kiedy rowerzysta łamie przepisy, najczęściej jest to kara za jazdę po chodniku albo przejeżdżanie po przejściu dla pieszych. Jednak najważniejszy jest brak zagrożenia dla osób na chodniku, ścieżce rowerowej oraz jezdni.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?