KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spada zaufanie do mediów - wyniki badań Millward Brown

Największym zaufaniem wśród mediów cieszy się radio, redakcje w Polsce zajmują się przede wszystkim kształtowaniem opinii i wpływaniem na społeczeństwo a nie informowaniem, przy czym internet stał się głównym źródłem informacji, z którego korzystają dziennikarze - takie wnioski płyną z najnowszych badań Millward Brown zrealizowanych na potrzeby Kongresu Profesjonalistów Public Relations na reprezentatywnej grupie mieszkańców Polski.

REKLAMA


Głównym celem badań było określenie poziomu zaufania mieszkańców naszego kraju do wybranych mediów i źródeł informacji. Wyniki pokazują, że respondenci mają negatywne zdanie o funkcjonowaniu polskich środków masowego przekazu.

- Najlepszymi dowodami na to są statystyki. Ogólny poziom zaufania do środków masowego przekazu spadł w stosunku do badania sprzed czterech lat, a źródło informacji dla mediów, na które najczęściej wskazują ankietowani, to internet. Poza tym duża część respondentów uważa, że w mediach jest bardzo dużo tematów, za którymi stoją ukryte interesy firm lub polityków - podsumowuje wyniki Kuba Antoszewski, PR Manager z Millward Brown.

Internet rządzi w mediach
Badania wykazały, że obecnie dziennikarze poszukują informacji przede wszystkim w sieci. Co czwarty respondent wskazał internet jako źródło informacji, z którego najczęściej korzystają media w Polsce. Źródła własne i pracę dziennikarzy wskazało tylko 13% respondentów.

- Media są tą branżą, która naturalnie korzysta z rewolucji informatycznej. Dziś dziennikarzowi po prostu łatwiej znaleźć informacje w sieci niż biegając po ulicach, bo te informacje po prostu w sieci są. A pauperyzującym się redakcjom tak jest taniej. I nie ma w tym nic złego, póki jeszcze będzie choć trochę dziennikarzy, którzy jednak na ulice będą wychodzić i z ludźmi się spotykać oraz rozmawiać, abyśmy całkiem nie zaczęli żyć w wirtualnej rzeczywistości - mówi Adam Łaszyn, prezes zarządu Alert Media Communications.

Badani jako źródła informacji mediów wskazywali również telewizję (11%), internautów i blogerów (8%), agencje informacyjne (6%) oraz świadków lub uczestników zdarzeń (5%). Politycy czy inne media były podawane bardzo rzadko, zaś aż 36% ankietowanych w ogóle nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie o źródła informacji mediów.

Radio cieszy się największym zaufaniem
Millward Brown poprosił także respondentów o ocenę zaufania, jakim darzą poszczególne środki masowego przekazu, w skali od -5 do 5. I tu prym wiedzie radio - to właśnie ono cieszy się największym zaufaniem badanych (średnia ocen wyniosła 2,33). Niżej ocenione od radia zostały strony internetowe instytucji publicznych (1,93), serwisy informacyjne w internecie (1,76), prasa codzienna (1,75), telewizja (1,53), strony internetowe firm (1,42) oraz tygodniki opinii (1,21). Okazało się, respondenci najmniej zaufania mają do mediów społecznościowych (0,74) oraz blogów internetowych (0,69).

- Radio jest medium towarzyszącym - często go słuchamy, kiedy wykonujemy inne czynności, takie jak jazda samochodem, sprzątanie czy gotowanie. Dzięki temu stacje radiowe są środkiem masowego przekazu, z którym spędzamy dużo czasu i które mają przewagę nad pozostałymi mediami. Zapewne z tego wynika wysokie zaufanie, jakim ankietowani obdarowali rozgłośnie radiowe, i to pomimo systematycznych spadków słuchalności - komentuje wyniki badań Millward Brown dr Dariusz Tworzydło, prezes zarządu Exacto. Co równie istotne, poziom zaufania do wszystkich środków masowego przekazu spadł w stosunku do badań z 2012 roku.

Media wpływają na społeczeństwo
Zbadano również, jakie źródła informacji, z których korzystają media, cieszą się zaufaniem wśród badanych. Respondenci również recenzowali je w skali od -5 do 5. Najlepiej ocenione zostały ośrodki naukowe (średnia wyniosła 3,19), które mają dużą przewagę nad następnymi w zestawieniu świadkami lub uczestnikami zdarzeń (2,37), agencjami informacyjnymi (2,02) oraz instytucjami międzynarodowymi (1,82). Sporą nieufność respondenci wykazali za to do polityków (średnia wyniosła tylko -1,37).

Wyniki badań Millward Brown podsumowuje jeszcze jedna statystyka. Gdy poproszono respondentów o wskazanie, jaka sytuacja dotyczy działania mediów w Polsce, aż 41% z nich stwierdziło, że media zajmują się przede wszystkim kształtowaniem opinii i wpływaniem na społeczeństwo. 33% badanych wskazało na zarabianie pieniędzy, a tylko 25 % na przekazywanie informacji.

jk

  • autor: jk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?