Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl


 
 

Przygoda z żeglarstwem - jak zacząć?

Przygoda z żeglarstwem - jak zacząć? Fot. rabendeviaregia (Flickr, lic. Creative Commons)

Nie trzeba dysponować pokaźną, sześciocyfrową kwotą pieniędzy, aby móc zacząć uprawiać żeglarstwo. Własny jacht niewątpliwie ułatwia sprawę, ale zawsze można wypożyczyć łódź na kilka dni i w ten sposób zdecydowanie obniżyć koszty uprawiania tego sportu. Jak zatem zacząć swoją przygodę z żeglarstwem?

REKLAMAKto może żeglować?
Nie jest prawdą, że żeglować mogą wyłącznie osoby młode, bardzo sprawne fizycznie. Siła i dobra koordynacja ruchowa oczywiście są ważne, ale tak naprawdę żeglować może każdy - od dziecka po seniora w podeszłym wieku. Dzięki temu można spędzać czas na żaglach całą, wielopokoleniową rodziną. Istnieją nawet kursy rodzinne na stopień żeglarza jachtowego, pozwalające na urzeczywistnienie marzenia o żeglowaniu z dziećmi, rodzicami i dziadkami. Żeglarstwem mogą zajmować się nawet osoby niepełnosprawne czy dotychczas bierne fizycznie.

Od czego zacząć?
Żeglarstwo jako forma rekreacji jest specyficzne i wymaga odpowiedniego przygotowania. Najłatwiej jest rozpocząć swoją przygodę z jachtami i wodą, kiedy ktoś inny - z rodziny czy z grona przyjaciół również żegluje i może nas zabrać na jacht. Dzięki temu będziemy mogli na własnej skórze odczuć, czy taki sport jest przeznaczony dla nas, czy też w ogóle nie mamy w sobie tzw. żeglarskiego bakcyla.

Zgodnie z istniejącymi przepisami, na pokładzie jachtu żeglującego po wodach śródlądowych (a nie na morzu) musi znajdować się co najmniej jedna osoba z odpowiednim patentem żeglarskim, który jest wymagany do prowadzenia danej łodzi. Oznacza to, że jeden żeglarz może wziąć na pokład jachtu kilku przyjaciół, którzy nie mają przysłowiowego zielonego pojęcia o żeglowaniu. Członkowie załogi jachtu nie muszą legitymować się patentami żeglarskimi, a przy tym mogą aktywnie brać udział w obsłudze łodzi i jej żagli. Załoga przydaje się przy stawianiu i klarowaniu żagli, przy cumowaniu czy wykonywaniu manewrów portowych. Podstawowe komendy, które wydaje kapitan łodzi do swojej załogi, bez trudu można opanować.

Jeśli okaże się, że żeglarstwo to coś, co nas „kręci” możemy rozpocząć kursy żeglarskie, które z czasem pozwolą nam na samodzielne prowadzenie jachtu. Jachtem żaglowym, który liczy sobie 7,5 metra długości całkowitej, zgodnie z przepisami można pływać dziś bez żadnych uprawnień żeglarskich. Niemniej aby poczuć się pewniej na łodzi, warto zrobić sobie choć podstawowe kursy, na których poznamy węzły żeglarskie czy zasady sterowania łodzią.

Stopnie żeglarskie
Kursy żeglarskie pozwalają zdobywać kolejne stopnie żeglarskie. W Polsce obowiązują cztery:
- żeglarza jachtowego,
- sternika jachtowego,
- jachtowego sternika morskiego,
- kapitana jachtowego.

Najniższym stopniem żeglarskim jest żeglarz jachtowy i można uzyskać go po ukończeniu 12. roku życia i zaliczeniu kursu teoretycznego i praktycznego. Kurs kończy się egzaminem. Stopień można zdobyć np. po obozie żeglarskim trwającym około 2 tygodnie. Istnieją także kursy weekendowe.

Podobnie jak w przypadku patentu żeglarza jachtowego, dla stopnia sternika jachtowego również trzeba zdać egzamin praktyczny i teoretyczny, który organizowany jest przez Polski Związek Żeglarski. Do egzaminu na żeglarza lub sternika morskiego trzeba mieć ukończony kurs, na którym eksperci uczą wszystkiego, co niezbędne dla bezpiecznego żeglowania. Mając patent żeglarza, można prowadzić jachty śródlądowe bez ograniczeń. Dodatkowo można prowadzić jacht o długości kadłuba do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 mil od brzegu w porze dziennej.

Patent sternika morskiego powoduje, że dana osoba może prowadzić jachty śródlądowe bez ograniczeń oraz samodzielnie żeglować na jachcie morskim do 18 m długości. Na patent kapitana trzeba wykazać się odpowiednim stażem.

Prowadzenie jachtu bez uprawnień
Jednym z popularnych jachtów, które można prowadzić bez posiadania patentu żeglarskiego, jest Sasanka 660. Mieści się ona spokojnie w limicie 7,5 metrów długości całkowitej, jaki został ustalony przez ustawodawcę. Tym jachtem można poruszać się wyłącznie na wodach śródlądowych, jeśli nie posiadamy stosownych uprawnień. Często też nie można w ogóle wyczarterować jachtu, jeśli wypożyczający nie może wylegitymować się patentem.

Wspominany jacht Sasanka 660 bardzo często można spotkać na polskich jeziorach. Ma on 6,6 metrów długości, 2,5 metra szerokości całkowitej i zanurza się na 1,2 metra. Masa całkowita wynosi w tym przypadku od 1450 kg. To nowoczesny jacht kabinowy, zapewniający wygodę na pokładzie, jak i w kabinie, której wysokość to 1,6 metra. Dostępny jest w większości szkół żeglarskich oraz w firmach czarterowych. Dla początkujących żeglarzy Sasanka 660 będzie wygodnym i ergonomicznym jachtem, idealnym do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem.

Czarter jachtu Sasanka 660 możliwy jest na stronie https://czarteruj.com/jacht-model/sasanka-660

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj