KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Tomograf weterynaryjny - dlaczego powinien znaleźć się w każdej klinice?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Podstawą sukcesu wdrażanych terapii leczniczych, zarówno w klasycznej medycynie, jak i medycynie zwierząt, jest prawidłowa, odpowiednio przeprowadzona diagnostyka. Nie ma się zatem co dziwić, że weterynarze równie często jak lekarze ortopedzi czy chirurdzy, korzystają podczas leczenia swoich czworonożnych pacjentów z możliwości, które daje im diagnostyka obrazowa. Najczęściej wykorzystywane w diagnostyce obrazowej czworonogów są aparaty rentgenowskie oraz urządzenia do wykonywania USG. Coraz bardziej popularne w naszym kraju staje się także wyposażanie klinik weterynaryjnych w urządzania do tomografii komputerowej. Jakie możliwości otwiera ona przed diagnostami i dlaczego tomograf weterynaryjny powinien znaleźć się w każdej klinice? Śpieszymy z wyjaśnieniem!

REKLAMA


Diagnostyka obrazowa w leczeniu zwierząt

Obrazowanie diagnostyczne to jedna z podstawowych, absolutnie bezinwazyjnych metod diagnozowania, które wykorzystuje się zarówno w medycynie, jak i w weterynarii. Najpopularniejszymi jej formami — w tej drugiej grupie — są badania ultrasonografem oraz aparatem RTG. Warto w tym miejscu napomknąć, że oczywiście umożliwiają one diagnostykę, jednak nie tak precyzyjną jak badanie TK, które jest w stanie dokładnie zbadać zarówno układ kostny, krwionośny, jak i tkanki organizmu. Wynika to z ich ograniczeń technologicznych.

Tomograf weterynaryjny i jego zastosowanie

Badanie tomografem weterynaryjnym znalazło zastosowanie w takich działach weterynarii jak: onkologia weterynaryjna, ortopedia weterynaryjna, diagnostyka epilepsji i urazów wewnętrznych czy obrazowanie ogólnego stanu poszczególnych, interesujących lekarza weterynarii, narządów. TK w przeciwieństwie do klasycznego zdjęcia rentgenowskiego lub obrazu, który daje badanie ultrasonografem, pozwala na bardziej precyzyjne zobrazowanie badanych obszarów. Tomografia weterynaryjna daje obraz 3D, w którym bez problemu da się wyodrębnić poszczególne części (tkanki, kości, niepokojące płyny) organizmu badanego czworonoga.

Podsumowanie

Podsumowując, tomograf weterynaryjny sprawia, że diagnostyka zwierząt wchodzi na całkowicie nowy poziom, umożliwiający bardziej trafne dopasowanie leczenia do problemu, z którym boryka się czworonożny pacjent. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy lekarz i właściciele stoją przed podjęciem decyzji o np. ryzykownej operacji pupila. Badanie tomografem weterynaryjnym pozwala określić jaka jest skala zmian w organizmie i ryzyko powikłań w trakcie takiej operacji (jeżeli do niej dojdzie).

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?