KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Polska Wschodnia jakiej nie znacie

Polska Wschodnia jakiej nie znacie Fot. Hotel Żubrówka w Białowieży

Podlasie i Suwalszczyzna to nieco zapomniane przez turystów regiony Polski, leżące w cieniu niezwykle popularnych Mazur. Okazuje się jednak, że tutaj również można znaleźć takie miejsca, które zachwycą bogatą historią, pięknem oraz specyficznym klimatem. Zapraszamy na wycieczkę po tym, co Polska Wschodnia ma najlepszego do zaoferowania.

REKLAMA


Dziewicza przyroda, bogata tradycja, ciekawa historia i kultywowany po dziś dzień folklor - to tylko niektóre cechy Suwalszczyzny i Podlasia. To miejsce dla osób ceniących sobie spokój i pełen relaks - czy to w swojskiej atmosferze ośrodków agroturystycznych, czy w komfortowych warunkach najlepszych hoteli i SPA.

Jeden z polskich cudów
Suwalski Park Krajobrazowy to najstarsze tego typu miejsce w Polsce. Na jego terenie znajduje się 26 zbiorników wodnych, w tym najgłębsze w naszym kraju i całej Środkowej Europie Jezioro Hańcza. Tereny te zostały ukształtowane w okresie wielkich zlodowaceń, dlatego możemy oglądać tu charakterystyczne dla obszarów polodowcowych głazowiska, jeziora, wzniesienia czy "wiszące" doliny.

Na szczególną uwagę zasługuje Dolina Czarnej Hańczy, którą zwiedzać możemy wędrując malowniczym szlakiem ścieżki poznawczej. O tym, że Suwalski Park Krajobrazowy to miejsce konieczne do odwiedzenia może świadczyć nominacja w plebiscycie "7 nowych cudów Polski" organizowanym przez National Geographic. Okolica zachęca do aktywnego spędzania czasu, dlatego na noc warto zatrzymać się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelmet. Z racji swojego położenia stanowi on doskonałą bazę wypadową do wędrówek po całej Suwalszczyźnie. O walorach tego urokliwego miejsca może świadczyć przyznana w tym roku nagroda "Polska pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich" w kategorii "Turystyka aktywna".

Dawniej i dziś
Podlasie wyróżnia nie tylko przyroda, ale również bogata historia. To prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych wydarzeniami II Wojny Światowej. Właśnie tutaj odbyła się słynna obrona Wizny, nazywana często polskimi Termopilami.

Niestety, w okolicy pozostało bardzo niewiele pamiątek przeszłych dni, jednak wizyta w tym przesiąkniętym historią miejscu z pewnością dostarczy wielu wrażeń. W pobliżu znajduje się również inny obiekt warty uwagi miłośników militariów - Twierdza Osowiec. Na początku XX w. uważana była za jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji na świecie i nigdy nie została zdobyta.


Fot. Obiekt Zbyszko w Nowogardzie

W czasie I Wojny Światowej armia niemiecka użyła tu broni chemicznej. Pomimo ogromnych strat Rosjanie przeprowadzili kontratak, który znany jest jako "atak trupów". Przez Podlasie przebiegała jedna z najważniejszych wojennych linii obronnych, a okoliczne tereny przepełnione są świadectwami tragicznej, ale fascynującej historii. W pobliskim Nowogrodzie znajduje się Obiekt Zbyszko, w którym można odpocząć i wziąć udział w wycieczkach, np. do Skansenu Kurpiowskiego czy Fortów Carskich.

Architektura i kult
Historia Podlasia bardzo silnie wiąże się z religią. Na przestrzeni wieków szczególnie mocno oddziaływało tu prawosławie i w związku z tym powstawało wiele obiektów kultu. Chrześcijaństwo również odcisnęło swój ślad w postaci majestatycznych, pięknych budowli.

Dla osób zainteresowanych historią sakralną oraz dawną architekturą Podlasie i Suwalszczyzna mają bardzo wiele do zaoferowania. Jednym z najpiękniejszych w kraju - a może także na świecie - warownych klasztorów z pewnością jest Monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Na przestrzeni wieków kompleks uległ zniszczeniu, jednak po wojnie został odbudowany, a obecnie dba o niego Polska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Kolejnym, wartym uwagi zabytkiem jest Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży.

Szczególnie interesujący może okazać się unikatowy w skali kraju ikonostas z chińskiej porcelany, jak również ołtarze bogato zdobione sprowadzoną z Petersburga japońską majoliką. Dzień zwiedzania i wycieczek po pobliskim Białowieskim Parku Narodowym można zakończyć w Hotelu Żubrówka. Oprócz komfortowych pokoi i świetnej restauracji znajdziemy tu SPA i kompleks basenowy. Następnym doskonale zachowanym obiektem jest Kalinówka Kościelna, gdzie znajduje się drewniany kościół p.w. św. Anny. Docenić należy przede wszystkim wnętrze, które pochodzi z XVI i XVII wieku.

Zaledwie godzinę jazdy od Białowieży wznosi się Grabarka, najważniejsze miejsce pielgrzymek prawosławnych w kraju. Na terenie Świętej Góry wybudowana jest świątynia, a jej szczyt zdobią charakterystyczne krzyże - w tej chwili jest ich już przeszło dziesięć tysięcy.

Podlasie i Suwalszczyzna to idealne miejsce dla ludzi, którzy w czasie wypoczynku szukają spokoju, ciszy i kontaktu z naturą. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy historii, jak i sakralnej architektury. Dopełnienie stanowi świetna baza noclegowa i znakomicie przygotowane imprezy związane z tutejszym folklorem i tradycją. Polska Wschodnia to bez wątpienia nietuzinkowe miejsce na wakacyjny wyjazd.

mu/exacto

  • autor: mu/exacto

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?