Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Style Zdrowia Polek i Polaków w województwie podkarpackim

Kim jest Rodzinny Ambasador Zdrowia? Dlaczego co trzeci Polak w sprawach zdrowotnych zwraca się do mamy, żony lub partnerki, a tylko co 7 Polka do bliskiego jej mężczyzny? Najnowszy raport "USP Zdrowie - Style Zdrowia Polek i Polaków" nie tylko pokazuje jak bardzo różnimy się w podejściu do zdrowia, lecz także jakie role w zakresie dbania o zdrowie całej rodziny pełnią kobiety i mężczyźni.

REKLAMAPo wprowadzeniu w 2013 r. nowej definicji - tzw. stylów zdrowia, rozumianych jako strategie dbania o własne samopoczucie, obejmujące wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO (fizyczny, psychiczny i społeczny), najnowsze badanie USP Zdrowie stanowi kolejny krok w poznaniu i rozumieniu podejścia Polaków do zdrowia. Opublikowany właśnie raport nie tylko uwzględnia różnice w postawach zdrowotnych kobiet i mężczyzn, lecz także wyłania specyficzną rolę społeczną - tzw. Rodzinnego Ambasadora Zdrowia. Niezależnie od województwa, funkcję tę przyjmują najczęściej kobiety - dla 74% Polek i Polaków to właśnie one są osobą, do której zwracają się w razie choroby lub po porady zdrowotne.

Kim jest Rodzinny Ambasador Zdrowia?
Jak wskazują wyniki badania, Rodzinny Ambasador Zdrowia to osoba częściej i głębiej interesująca się zagadnieniami związanymi ze zdrowiem, do której w razie choroby lub po porady zdrowotne zwraca się jej najbliższe otoczenie.

- Przedstawione w raporcie USP Zdrowie - Style Zdrowia Polek i Polaków dane dotyczące Rodzinnego Ambasadora Zdrowia są bardzo interesujące. W codziennej praktyce często spotykamy się z osobami, które wykazują duże zainteresowanie problemami zdrowia i zdrowego stylu życia. Takie osoby rzeczywiście częściej i w bardziej pozytywny sposób współpracują z zespołem lekarskim. Jak wskazują wyniki badania, spośród Rodzinnych Ambasadorów Zdrowia aż 91% kobiet i 89% mężczyzn przestrzega zaleceń lekarza, a 59% kobiet i 43% mężczyzn regularnie wykonuje badania - komentuje dr n. med. Piotr Gryglas.

Style Zdrowia Polek i Polaków w województwie podkarpackim
Jak wskazują wyniki raportu, regularne wykonywanie badań deklaruje stosunkowo wielu mieszkańców woj. podkarpackiego (56%) - jest to jeden z najwyższych wyników w porównaniu z innymi województwami (woj. opolskie - 46%, woj. dolnośląskie - 47%). Jednocześnie aż 60% respondentów z Podkarpacia twierdzi, że odwiedza dentystę przynajmniej raz do roku (niezależnie czy posiada problem stomatologiczny czy nie).

Wyniki badania "USP Zdrowie - Style Zdrowia Polek i Polaków" pozwoliły także ponownie sprawdzić jakie style zdrowia reprezentują mieszkańcy Podkarpacia. Okazuje się, że przeważają wśród nich Poprawni Optymiści (28%) - najczęściej występujący styl zdrowia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, reprezentuje go co czwarty Polak i co czwarta Polka.

Z kolei najmniej popularnym stylem zdrowia są Towarzyscy Hedoniści (4% mieszkańców woj. podkarpackiego), których charakterystyczną cechą jest zorientowanie na pozyskanie akceptacji ze strony grupy i otoczenia.

Jak wskazują dane z raportu USP Zdrowie - Style Zdrowia Polek i Polaków, to bliscy dają nam motywację do dbania o siebie, a w zadowoleniu z życia ogromną rolę odgrywają relacje z otoczeniem. Satysfakcja w tej sferze życia pomaga nam dbać o swoje zdrowie, a także troszczyć się o bliskich.

- Rodzinni Ambasadorzy Zdrowia wydają się najlepiej rozumieć, iż profilaktyka jest najlepszym sposobem dbania o zdrowie (w zdecydowanej większości regularnie wykonują badania, stosują się do zaleceń lekarzy i aktywnie poszukują informacji o zdrowiu), dlatego sami są godnymi zaufania doradcami. Ich wsparcie może być dla nas nie tylko źródłem wiedzy, lecz także energii, którą możemy poświęcić zdrowiu swojemu i swoich bliskich - mówi psycholog, Maria Rotkiel.

Już teraz na stronie www.stylezdrowia.pl każdy może sprawdzić swój indywidualny Styl Zdrowia oraz skorzystać z wielu przydatnych dla zdrowia porad.

AM / Garden of Words

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj