KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Menstruacja - czy musi boleć?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Dojrzewanie organizmu to proces naturalny. Wiąże się z nim oczywiście pierwsza menstruacja u dziewcząt. Niestety - niemal od pierwszego cyklu wiele nastolatek uskarża się na liczne dolegliwości. Bolesne miesiączkowanie to problem kobiet na całym świecie. Bywa, iż ból bywa tak silny, iż czyni niemożliwym normalne funkcjonowanie na co dzień - nie tylko jakiekolwiek aktywności fizyczne, ale nawet podejmowanie pracy. Na ogół bolesne miesiączki sprowadzają się do poczucia silnego dyskomfortu w okolicach podbrzusza, lędźwi a nawet mięśni nóg, stawów.

REKLAMA


Tego typu dolegliwościom mogą towarzyszyć również silne bóle głowy, a nawet wymioty, biegunki oraz nadmierna wrażliwość i ogólne osłabienie odporności.

Jakie są przyczyny bolesnego miesiączkowania - problemu kobiet na całym świecie?
Nie ma jednoznacznie stwierdzonego jednego powodu, dla którego miesiączka stanowi tak trudny czas w miesiącu dla milionów kobiet. Wśród przyczyn znajdują się zarówno schorzenia hormonalne, jak i zmiany na tle nowotworów łagodnych bądź złośliwych, a także czynniki środowiskowe. Do pierwszej grupy można zaliczyć przede wszystkim endometriozę - powodującą nie tylko niekontrolowane złuszczanie się błony śluzowej macicy, lecz i powstawanie skrzepów, a nawet zrostów w jamie brzucha.

Także nadmierna produkcja estrogenu sprawia, że miesiączki stają się niezwykle bolesne. W grupie schorzeń o naturze nowotworowej znajdują się np. mięśniaki macicy, torbiele oraz cysty różnorakiego rodzaju. Generują one zarówno większy ból, jak i dłuższy czas menstruacji oraz intensywniejsze krwawienie. W trzeciej grupie wymienić można np. stres (zwiększający subiektywne odczuwanie bólu), nieodpowiedni sposób odżywiania (nadmiar tłuszczu oraz cukru przy jednoczesnym niedoborze błonnika, witamin i minerałów), a także wiek (bóle menstruacyjne częściej zdarzają się w wieku nastoletnim).

Co można zrobić, gdy bolesne miesiączki są naszym problemem?
Przede wszystkim nie warto czekać, aż dolegliwość sama się unormalizuje. Najczęściej może bowiem trwać przez cały okres od pokwitania do menopauzy. Błędne przekonanie, iż menstruacja zawsze wiąże się z bólem sprawiają, że kobiety nie szukają pomocy u specjalisty - ginekologa. Tymczasem jest to niezwykle logiczne rozwiązanie. Lekarz może bowiem pomóc i zaproponować odpowiedni rodzaj terapii. A wybierać można spośród kilku sposobów. Przede wszystkim jednak należy określić, jak silny jest ból. Jeśli plasuje się on na początku skali - powinny wystarczyć dostępne w każdej aptece podstawowe leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen.

Można do nich dodać leki przeciwskurczowe. Trzeba jednak pamiętać, by nie nadużywać środków eliminujących ból - a także nie brać ich w "ostatnim momencie". Działanie takich leków na wątrobę bywa zdradliwe, a na redukcję bólu należy niestety poczekać. Stąd już przy pierwszych symptomach warto zażyć rozsądną ilość kapsułek. Jeśli bóle mają silny charakter nie pomogą jednak rozwiązania połowiczne. Wtedy warto zainwestować w pigułki antykoncepcyjne. Na ogół nie tylko likwidują one ból, ale też zmniejszają intensywność krwawienia oraz skurczy. Poza farmakologicznymi sposobami warto zastosować także inne metody, nierzadko znane już od dziesięcioleci.

Zalicza się do nich ciepłe kompresy (np. z termofora), a także... aktywność fizyczną. Może się to wydawać ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę podczas "tych dni" niemniej rozsądnie poprowadzony, mało forsowny trening jest w stanie pobudzić krążenie krwi w organizmie oraz zredukować ból w rejonie dolnym brzucha. Dodatkowo nasz organizm zyskuje dodatkową dawkę tlenu, co działa uspokajająco.

Warto zauważyć, iż bardzo silne bóle podczas miesiączki mogą stanowić objaw innych schorzeń, nierzadko niebezpiecznych dla zdrowia całego organizmu. Stąd- jeśli tylko niepokoją nas te dolegliwości, konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty. Bolesne miesiączki mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia endometriozy, ale też ze zmianami na tle autoagresywności organizmu.

Więcej o problemie miesiączkowania przeczytać możesz na: www.zdrowiedza.pl

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?