Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Czy przeszczep włosów może być refundowany przez NFZ?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Nadmierna utrata włosów, to głównie bolączka mężczyzn. Wbrew obiegowej opinii nie dotyka ona tylko panów w średnim wieku. Coraz częściej z tym problemem zmagają się i młodzi mężczyźni.

REKLAMAŁysienie androgenowe jest najbardziej powszechną formą łysienia. Jest to choroba przewlekła i progresywna. Objawia się przerzedzaniem włosów na skroniach oraz czubku głowy. Mężczyźni mający skłonność do tego rodzaju wypadania włosów, będą ich tracić coraz więcej. Winę za tę formę łysienia ponosi hormon (testosteron), a właściwie jego aktywny metabolit 5 dihydroksytestosteron (5DHT). Jest on czynnikiem odpowiedzialnym za stopniową miniaturyzację mieszków włosowych - włosy rosną cieńsze, tracą kolor i w rezultacie wypadają.

Ten rodzaj łysienia, może również dotknąć kobiet. Czynnikiem sprzyjającym jest oprócz nadmiaru androgenów, zaburzona proporcja żeńskich i męskich hormonów płciowych. Wypadaniu włosów u kobiet sprzyjają ponadto otyłość, niedoczynność tarczycy, antykoncepcja hormonalna.

Do innych rodzajów utraty włosów zalicza się:

- Łysienie plackowate należy do przewlekłych chorób zapalnych. Objawia się uszkodzeniem mieszków włosowych i ich wypadaniem (na skórze głowy tworzą się placki).  Przypadłość dotyka głównie osoby młode. Zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

- Łysienie bliznowaciejące występuje rzadko. W tej formie łysienia dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia mieszków włosowych. Spowodowane to jest urazami zewnętrznymi (mechaniczne, oparzenia, odmrożenia), bądź takimi chorobami jak toczeń, grzybica.

Sposobów na walkę z łysieniem jest wiele:
- odpowiednia dieta,
- specjalne kremy, maści,
- mezoterapia igłowa.

Niestety powyższe działania, tylko opóźniają proces łysienia, nie potrafią go jednak zatrzymać. Jedynym sposobem na przywrócenie utraconych włosów jest zabieg transplantacji (przeszczep włosów).

Zabieg polega na pobraniu fragmentu owłosionej skóry z boków głowy, a także tyłu głowy (w tych miejscach włosy są permanentne i nie podlegają działaniu dihydroksytestosteronu). U osób z problemem nadmiernej utraty włosów, ten obszar zawiera szczepy włosów dominujących, mających zdolność rośnięcia na każdej wyłysiałej części głowy, gdzie są przeszczepiane. Po pobraniu materiału, chirurg rozdziela pobrane włosy na szczepy (zawierają 1 - 6 włosów). Po przygotowaniu obszaru biorczego skóry głowy (mikropęknięcia skóry), następuje wszczepianie przeszczepów.

Czas zabiegu zależy od ilości przeszczepianych włosów. Przy ilości 1000 przeszczepów, to zazwyczaj 2 - 3 godziny. Przeszczepione włosy, przechodzą przez fazy gojenia. Trwa to 2 - 3 miesiące. Po upływie tego czasu, włosy zaczynają rosnąć w takim tempie jak pozostałe. Średnia wzrostu wynosi około 1 - 1,5 cm miesięcznie.

Zabieg przeszczepienia włosów, głównie wykonuje się na własny koszt. Refundowane przez NFZ są tylko zabiegi transplantacji włosów w uzasadnionych przypadkach np.: gdy wypadanie włosów jest wynikiem poparzenia, bądź też innych doznanych urazów. W takiej sytuacji zabieg transplantacji często jest uznawany za zabieg rekonstrukcyjny. Koszty leczenia może wówczas pokryć NFZ.

Co do procedury - konieczna jest specjalistyczna konsultacja medyczna, po której pacjent otrzymuje opis kwalifikacji do zabiegu wraz z kosztorysem. Następnie pacjent z dokumentami zgłasza się do NFZ w miejscu zamieszkania i może starać się o refundację.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj