Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Ciągle masz zapchany nos? To nie musi być infekcja! Zbadaj się!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. archiwum

Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zapchany nos, katar, trudności ze swobodnym oddychaniem... To nie musi być przeziębienie! Możesz mieć skrzywioną przegrodę nosową. Uporać się z tym defektem pomoże ci laryngolog. Czy zawsze potrzebna jest operacja i jakie daje efekty opowiada dr hab. n.med. Piotr Trojanowski, specjalista otolaryngologii z prywatnego szpitala Żagiel Med w Lublinie.

REKLAMASkrzywiona przegroda nosowa niesie ze sobą poważne problemy
Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną sporych problemów ze zdrowiem. - W tym przypadku nieustanny katar i infekcje to najmniejsze zmartwienie. Konsekwencją tego defektu są często trudności z oddychaniem, które mogą prowadzić do niedotlenienia całego organizmu. To z kolei wpływa negatywnie na funkcjonowanie i kondycję poszczególnych narządów - tłumaczy dr Trojanowski. Skrzywienie przegrody nosowej jest też częstym powodem chrapania i bezdechu sennego. W najgorszych przypadkach może też przyczynić się do skrócenia życia.

Skąd ten defekt i jak go rozpoznać?
Skrzywienie przegrody nosowej najczęściej jest wadą wrodzoną. Może być również następstwem urazu nabytego w czasie uprawiania sportu, zabawy, bójki a nawet podczas zwykłego upadku. Oprócz wspomnianych już infekcji, zaburzeń oddychania i chrapania na skrzywienie przegrody nosowej wskazywać mogą także inne objawy.

- Jeśli nasz nos ma defekt nie jesteśmy w stanie dobrze go oczyścić, przez co zalegająca w nozdrzach wydzielina spływa do gardła. To powoduje częstsze przełykanie i odkasływanie. Wiąże się to również z powtarzającymi się stanami zapalnymi zatok i przewlekłymi bólami głowy - wylicza dr Trojanowski. Osoby z tą wadą mogą też gorzej słyszeć, mają słabsze powonienie i szybciej się męczą z powodu niewystarczającego dopływu tlenu.

Operacja jedynym wybawieniem?   
O konieczności operacji decyduje lekarz-laryngolog po wcześniejszym zbadaniu pacjenta. Jeśli okaże się, że przyczyną dolegliwości jest skrzywiona przegroda nosa, niemal zawsze rekomenduje się operację. Jest ona niezbędna do przywrócenia komfortu życia chorego - wyjaśnia dr Trojanowski.

Septoplastyka zbawieniem dla zatkanego nosa
Septoplastyka to zabieg chirurgiczny, za pomocą którego przywraca się prawidłową anatomię nosa. Całość wykonuje się w znieczuleniu ogólnym przez jamę nosa. Podczas operacji lekarz wykonuje cięcie w przedsionku nosa i oddziela błonę śluzową przegrody nosa od jej części chrzęstnej i kostnej. Następnie usuwa zdeformowaną kość a chrząstkę modeluje. Czasami usuwa ją i po odpowiednim spreparowaniu ponownie umieszcza w nosie. Na koniec zakłada szwy stabilizujące i utrzymujące we właściwej pozycji przegrodę nosa. Bardzo rzadko po operacji istnieje konieczność założenia opatrunków do nosa (tamponów).

- Czas trwania zabiegu to przeciętnie 30-60 min. Septoplastyka może być przeprowadzona w trybie chirurgii jednego dnia - tzn. że pacjent przyjmowany jest na oddział w godzinach porannych i wypisywany po południu. Oczywiście w razie konieczności może zostać zatrzymany na obserwacji przez kolejne dni - tłumaczy dr Trojanowski.

Po zabiegu...
Przez kilka kolejnych dni po operacji można zażywać leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Bardzo ważne jest płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej przez kilkanaście dni po zabiegu. Przyspiesza to gojenie i pomaga usuwać zalegającą wydzielinę. - Jeśli pojawi się masywne krwawienie z nosa czy jamy ustnej albo podwyższona temperatura, trzeba niezwłocznie zgłosić się od lekarza. Po zabiegu należy na jakiś czas ograniczyć intensywne aktywności fizyczne - zaznacza dr Trojanowski.

PAMIĘTAJMY! Wszystkie urazy i zmiany chorobowe w obrębie nosa mogą być groźne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia. Z każdym niepokojącym objawem czy nawracającymi dolegliwościami kierujmy się więc do laryngologa. Zabieg korekcji przegrody nosa niesie ze sobą wiele korzyści w tym to, co najważniejsze - poprawa komfortu życia.

pb | Zaza Media

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj