KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Ludzie panikują i nic nie robią." A Ty jak, zachowałbyś się w takiej sytuacji?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

W obliczu zagrożenia czyjegoś zdrowia i życia, będąc świadkiem wypadku lub jego mniej poszkodowanym uczestnikiem, większość z nas niestety nie wie, jak dokładnie się zachować. Z doświadczeń ratowników medycznych wynika, że najczęściej panikujemy i sparaliżowani strachem nic nie robimy, zamiast nieść pierwszą pomoc przedmedyczną i działać podczas pierwszych od zdarzenia, decydujących dla ludzkiego życia minut. Dlaczego zatem nie udzielamy pierwszej pomocy? I dlaczego powinieneś ukończyć dobry kurs pierwszej pomocy?

REKLAMA


Najczęstsze przyczyny, z powodu których nie udzielamy pierwszej pomocy od zawsze są takie same
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Niestety w sytuacji, gdy konieczna jest taka pomoc, bardzo często nie wiemy, jak się zachować, co zrobić lub nawet to wiedząc, boimy się zareagować. Dlaczego tak się dzieje? Otóż okazuje się, że przyczyny naszej bierności niemal od zawsze pozostają takie same. Mimo iż zdecydowana większość pytanych o umiejętność udzielania pierwszej pomocy, odpowiada twierdząco, gdy zajdzie taka potrzeba nie wykorzystuje swoich kompetencji. Dzieje się tak, ponieważ:

1. Twierdzimy, że zaraz przyjedzie karetka, więc lepiej po prostu zaczekać. A to poważny błąd, bowiem bierne czekanie na przybycie służb ratunkowych nie uratuje przecież nikomu życia. Poza tym, jak wiadomo do nieodwracalnego niedotlenienia mózgu dochodzi już po około 4 minutach od nagłego zatrzymania krążenia. Lepiej więc działać, czy czekać?

2. Liczymy na zaangażowanie innych. Otóż im więcej obserwatorów zdarzenia, tym mniej chętnych do udzielenia pierwszej pomocy. Totalne rozproszenie odpowiedzialności sprawia, że nie podejmujemy próby ratowania życia i zdrowia.

3. Boimy się. Nie umiemy. Nie wiemy, co robić. A strach dotyczy zarówno odpowiedzialności, jak i tego, że wyrządzimy dodatkową krzywdę poszkodowanemu. Rozwiązanie tej kwestii jest wyjątkowo proste - trzeba się kształcić, dokształcać i umacniać swoje kompetencje w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wtedy oswoimy swój strach i nabędziemy umiejętności, którym będziemy mogli zaufać.

Chcesz kompetentnie i bez strachu udzielać pierwszej pomocy? Wybierz odpowiedni kurs
Najlepszym rozwiązaniem dla pozbycia się strachu, obaw i lęku przed udzielaniem pierwszej pomocy jest nabycie odpowiednich wiedzy i kompetencji. Dlatego wybierz się na dobry kurs, podczas którego zdobędziesz umiejętności ratowania zdrowia i życia w najczęściej występujących stanach zagrożenia, urazach i nagłych zachorowaniach. Pamiętaj, że istotne są tutaj praktyczne ćwiczenia, które umożliwiają uczestnikom kursu nie tylko nabycie konkretnych umiejętności, ale także pewne oswojenie się z ewentualnymi sytuacjami zagrożenia i zbudowanie w nich pewności, że nie boją się, potrafią i naprawdę chcą pomagać.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?