Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

AED - na ratunek sercu. Jak użyć defibrylatora?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Jak pokazują statystyki, aby zwiększyć czyjeś szanse na przeżycie "nagłego zatrzymania krążenia" z 5% aż do 70%, należy poza wezwaniem pogotowia podjąć działania resuscytacyjne. Pomogą nam w tym ogólnodostępne defibrylatory AED, których sieć na terenie Polski stale się powiększa.

REKLAMAZgiełk, pośpiech, nerwy, tłum. Okres przedświąteczny dla wielu oznacza życie na podwyższonych obrotach. W tym czasie ostatnią rzeczą, o której myślimy, to nasze zdrowie. Tymczasem stres i zmęczenie odbija się na nim bardzo mocno. W Polsce nagłe zatrzymanie krążenia dotyka ponad 40 tys. osób, a według danych GUS, aż 46% zgonów w naszym kraju spowodowanych jest chorobami układu krążenia.
 
- Kiedy widzimy nieprzytomną osobę, wezwanie pogotowia jest odruchem. Ale to nie wszystko. By wspomóc służby ratunkowe należy podjąć natychmiastowe działanie. Od momentu wezwania pomocy, do przyjazdu karetki i fachowej opieki medycznej zazwyczaj mija trochę czasu, a to pierwsze minuty decydują o szansie na przeżycie i powrót do pełnej sprawności osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia - mówi Izabela Szymula, ratownik medyczny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Skuteczną pomoc w przypadku NZK zapewnią ogólnodostępne defibrylatory AED, które znaleźć możemy w coraz większej ilości miejsc publicznych. Niepozorne skrzynki z symbolem błyskawicy i napisem AED znajdują się w wielu budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, kościołach, węzłach komunikacyjnych - lotniskach, dworcach PKP i PKS, a także przychodniach czy ośrodkach sportowych. Lokalizację urządzeń możliwa sprawdzić dzięki darmowej aplikacji Staying Alive, funkcjonującej na terenie całej Europy. Ponadto w wielu województwach, dzięki współpracy Fundacji Ratuj Życie z pogotowiem ratunkowym, każdy dyspozytor medyczny może na etapie przyjmowania zgłoszenia o poszkodowanym sprawdzić lokalizacje AED na mapie w systemie wspomagania dowodzenia.

- Użycie ogólnodostępnego AED nie wymaga ani specjalistycznego przeszkolenia ani wiedzy medycznej. Urządzenie takie jak LIFEPAK CR2 samo przeprowadza w razie konieczności proces defibrylacji, trzeba tylko zdjąć je ze ściany, uruchomić i przykleić, zgodnie z instrukcjami głosowymi, dwie elektrody. I nic więcej. A w ten sposób można uratować komuś życie - przekonuje Piotr Kubiszewski, z DefiMed, firmy przeprowadzającej instalacje AED na terenie całego kraju.

Pamiętajmy - to od nas zależy życie drugiego człowieka. Nie bójmy się AED, nie bójmy się pomagać!

dw, (planetpr)

  • autor: dw, (planetpr)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj