Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Skutki uszkodzenia jelita podczas zabiegu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego jest jednym z podstawowych czynników warunkujących dobre samopoczucie. Na układ ten składa się cały szereg połączonych ze sobą narządów, a sam proces trawienia dokonuje się za pomocą wspólnej pracy ich wszystkich.

REKLAMAJuż wraz z pierwszymi kęsami nasz organizm rozpoczyna proces przetwarzania dostarczanych wraz z pożywieniem składników. Niestety stres, zła dieta, "siedzący" tryb życia nie sprzyja dobremu funkcjonowaniu układu pokarmowego. Stąd różnorodne problemy z nim związane - choroba wrzodowa, nawracające biegunki, czy różnego rodzaju alergie - to tylko niektóre z najczęściej spotykanych chorób układu pokarmowego. Oczywiście poprawa stylu życia znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania, jednak wiele dolegliwości wymaga podjęcia leczenia farmakologicznego, a niektórych przypadkach także operacyjnego. Co zrobić w przypadku, gdy podjęta terapia zamiast poprawić stan zdrowia, jeszcze bardziej go pogorszyła?

Przebieg kolonoskopii
Kolonoskopia jest obecnie jedną z najpopularniejszych form diagnostyki schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas tego badania lekarz wprowadza do jelit specjalne urządzenie umożliwiające dokładne oglądnięcie ich wnętrza. Podczas kolonoskopii można wielokrotnie i z różnych perspektyw obejrzeć miejsca chorobowe, pobrać wycinek zmian do badań histopatologicznych, a nawet wykonać niektóre zabiegi.

W tym celu wraz z kamerą wprowadza się specjalne narzędzia umożliwiające wykonanie procedury. Jak wyjaśnia specjalista z Centrum Pomocy Poszkodowanym prawidłowo wykonana kolonoskopia jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Oczywiście jak przy każdej procedurze, także w tym przypadku istnieje możliwość popełnienia błędu i uszkodzenia jelit pacjenta. Jelita są niezwykle delikatnym i wrażliwym narządem w naszym organizmie, dlatego kolonoskopię należy wykonywać z odpowiednią ostrożnością, dzięki czemu ryzyko ich uszkodzenia jest znacznie mniejsze.

Wystąpienie po zabiegu niepokojących objawów, takich jak bóle brzucha, czy krwawienie z odbytu powinno skutkować natychmiastową wizytą pacjenta na SOR. Treść jelitowa wydostająca się do jamy brzusznej może doprowadzić do sepsy - jednego z najniebezpieczniejszych zakażeń, często prowadzącego do śmierci. Niestety zdarzają się sytuację, gdy to śmiertelne zagrożenie bywa lekceważone przez personel szpitala. Co zrobić, w sytuacji, gdy pacjent pomimo objawów zapalenia otrzewnej zostaje wypisany do domu, gdzie umiera?

Dochodzenie odszkodowania za błąd medyczny
Uzyskanie odszkodowania za błędy medyczne możliwe jest po wygraniu procesu cywilnego przed właściwym sądem. Uprawnionym do jego dochodzenia jest pacjent, któremu poprzez działanie lub zaniechanie personelu medycznego wyrządzono szkodę. W przypadku śmierci pacjenta odpowiednie roszczenia przechodzą na jego najbliższych.

Roszczenia, o które można się ubiegać w toku procesu odszkodowawczego są różnorakie - do podstawowych należy odszkodowanie i zadośćuczynienie. O pierwsze z nich możemy się ubiegać w ramach rekompensaty za szkodę, tj. uszczerbek majątkowy, wywołaną poprzez błąd w sztuce medycznej. Natomiast zadośćuczynienie ma na celu wyrównanie krzywdy wynikającej z doznanych cierpień fizycznych i psychicznych. Analogiczne świadczenia przysługują rodzinie osoby zmarłej w wyniku błędu medycznego. Ponadto w takiej sytuacji osoby, które pokryły koszty leczenia i pogrzebu zmarłego mają prawo domagać się od winnego wyrządzenia szkody ich zwrotu.

Poza tym Ci, względem których ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny uzyskują roszczenie o zasądzenie odpowiedniej renty. Analogiczne prawo przysługuje wszystkim, którym zmarły dobrowolnie świadczył środki utrzymania. Niestety w polskich warunkach uzyskanie odszkodowania odpowiadającego rzeczywistej szkodzie nie jest łatwe. Szpitale i lekarze winni zaniedbań rzadko przyznają się do błędów, a jak już to czynią bardzo często proponują niezwykle zaniżone świadczenia. Niejednokrotnie samodzielne poprowadzenie procesu odszkodowawczego przekracza możliwości osoby nie będącej specjalistą w dziedzinie odszkodowań.  Tym bardziej warto w takich sprawach

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj