KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Stomatolog to za mało, odwiedź ortodontę

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Polacy coraz bardziej dbają o uzębienie, choć troska ta jest tylko w niewielkiej części refundowana przez NFZ. Świadomość, że piękny uśmiech otwiera wiele drzwi, jest jednak coraz powszechniejsza i może skłonić nawet do wzięcia kredytu po to tylko, by wyleczyć i wybielić zęby. To jednak nie wszystko: ok. 2/3 populacji cierpi na rozmaite wady zgryzu, wymagające pomocy ortodonty.

REKLAMA


Poprawny zgryz chroni przed chorobami
Leczenie ortodontyczne to nie tylko dbałość o estetykę. Wady zgryzu mają poważne konsekwencje dla zdrowia, ponieważ przekładają się na rozmaite problemy w jamie ustnej. Mogą np. prowadzić do uszkodzeń zębów, rozwoju próchnicy, a także różnych chorób dziąseł i stawów. Nieprawidłowy zgryz utrudnia niekiedy żucie, co może skutkować chorobami przewodu pokarmowego. Zęby nieprawidłowo ułożone są bardziej narażone na złamania i odkruszenia lub szybciej się ścierają. Ustawienie zębów ma także wpływ na kształt twarzy oraz na prawidłową wymowę. Jeśli do tego dodać częste problemy z samooceną, wynikające z niemożności prezentowania szerokiego uśmiechu, a bywa, że i kompleksy - spektrum problemów wywoływanych przez wady zgryzu jest naprawdę szerokie.

Zrób miejsce na implanty
Leczenie ortodontyczne może okazać się konieczne także w sytuacji, gdy minęło sporo czasu od ekstrakcji zębów i nie zostały one zastąpione protezami. Sąsiednie zęby przesuwają się w takiej sytuacji w stronę ubytków, toteż gdy pacjent chce po latach sprawić sobie implant lub mostek, okazuje się, że nie ma na niego miejsca - trzeba je najpierw odtworzyć, stosując odpowiedni aparat. Ze szparami po brakujących zębach można walczyć również innymi technikami ortodontycznymi.

Aparat to powód do dumy
Noszenie widocznego aparatu ortodontycznego nie musi być powodem do wstydu - wręcz przeciwnie: nieskrywana dbałość o uzębienie nobilituje. Współczesna ortodoncja zna przy tym metody leczenia za pomocą aparatów całkowicie niewidocznych, bo montowanych po wewnętrznej stronie łuków zębowych. Tzw. aparaty lingwalne zobaczyć można na stronie ortolingwa.pl.

Rzecz jasna, najłatwiej jest działać odpowiednio wcześnie, w wieku dziecięcym, ale współczesna ortodoncja jest w stanie pomóc pacjentom w każdym wieku. Dobry specjalista potrafi na wstępie poinformować pacjenta o możliwościach leczenia, przedstawić jego plan i kosztorys. Noszenie aparatu nie musi się wiązać z dolegliwościami, a zresztą te na ogół dość szybko mijają. Leczenie trzeba jednak przeprowadzić tak, by po jego zakończeniu wady zgryzu nie wystąpiły ponownie.

A do kompletu - stomatologia estetyczna
Uzupełnieniem leczenia ortodontycznego jest stomatologia estetyczna, która potrafi poprawić wygląd każdego zęba i wszystkich razem. Skorygować można kolor i kształt zębów, a także ich wzajemne dopasowanie. Wiele potrafią np. porcelanowe licówki, czyli specjalne nakładki mocowane do zębów. Kształt i kolor zębów można poprawiać także koronami porcelanowymi, a braki w uzębieniu wypełnić mogą implanty.

Śnieżnobiały kolor (zdrowych oczywiście!) zębów zapewnić sobie można poprzez zabiegi wybielania, które wykonywane są kilkoma metodami.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?