KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jak walczyć z bezsennością?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Czy wiesz, że nawet połowa Polaków ma problemy ze snem? To rzecz jasna, ma ogromne przełożenie na jakość funkcjonowania naszego organizmu. Zobacz co zrobić, aby Twój sen był zdrowy, regenerujący i dostatecznie głęboki.

REKLAMA


10 kluczowych zasad zdrowego snu
Aby zacząć się wysypiać, musisz zadbać o szereg różnych rzeczy. Czynników wpływających na jakość Twojego snu jest bowiem całkiem sporo. Poznaj te, których wpływ jest zdecydowanie największy.

(Zapraszamy również do naszego poradnika - https://byc-zdrowym.pl/glosne-chrapanie-problemy-ze-snem/)

1. Czysta, świeża i cicha sypialnia
Bardzo często problemy ze snem są wynikiem niedostatecznie przygotowanego miejsca do snu. Sypialnia powinna być wywietrzona, świeża i wysprzątana. Takie warunki zagwarantują Twojemu organizmowi swobodne oddychanie.

2. Odpowiednia temperatura
Idealna temperatura do snu to od 19 do 21oC. W przypadku, gdyby wydawało nam się, że jest za chłodno - należy założyć skarpetki i ubrać cieplejszą piżamę.

3. Brak pobudzających elementów
Radio, telewizor czy nawet otwarte okno - to elementy, które potrafią rozbudzić nawet najbardziej zmęczony organizm. Trzeba z nich definitywnie zrezygnować.

4. Niebieskie światło najpóźniej na 3 godziny przed snem
Czy wiesz, że światło emitowane przez ekrany nowych telewizorów i komputerów wpływa negatywnie na naszą zdolność do zasypiania. Eksperci są zgodni - należy przestać z nich korzystać na dwie-trzy godziny przed snem.

5. Kawa, herbata i energy-drinki - tylko w godzinach porannych
Kofeina zawarta w kawie, herbacie i napojach energetyzujących może działać nawet przez dwanaście godzin. Jeśli nie potrafisz całkowicie zrezygnować z tych płynów, to chociaż nie pij ich po południu.

6. Alkoholowi przed snem powiedz stanowcze "nie"
Wielu osobom wydaje się, że picie alkoholu przed snem wpływa pozytywnie na zasypianie. To złudne! Owszem, możemy łatwiej zasnąć, ale nasz sen nie spełni swojej funkcji. Obudzimy się zmęczeni, niewyspani i z bólem głowy. Alkohol nie pozwala bowiem na głęboki, regenerujący sen.

7. Aktywność fizyczna przed snem? Wykluczone.
Podobnie jak w przypadku picia alkoholu - wydaje się, że porządny trening umożliwi łatwiejsze zasypianie. W zasadzie jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy będzie on miał miejsce na 2-3 godziny przed snem. Bezpośrednio przed zasypianiem organizm musi zostać wyciszony.

8. Wyznacz czas na zaśnięcie
Proces zasypiania powinien trwać maksymalnie 30 minut. Jeśli przez ten czas nie jesteśmy w stanie "przekonać" organizmu do zaśnięcia, powinniśmy wyjść z łóżka i wrócić za kilkanaście minut. Dlaczego? Otóż, niemożność zaśnięcia może powodować pobudzenie myśli. Strach przed bezsennością i gonitwa myśli wprowadzą nas w błędne koło.

9. Wstawaj i zasypiaj ZAWSZE o stałych porach
Niezależnie od tego czy masz dzień wolny, czy idziesz do pracy – staraj się zawsze wstawać o tej samej porze. Dzięki temu organizm wpadnie w odpowiedni rytm dobowy.

10. Śpij dostatecznie długo
Przyczyną bezsenności może być... niedostateczna ilość snu. Dlatego też, przez termin "zdrowego snu" rozumie się długi, głęboki sen. Ile powinien trwać? Osoby dorosłe powinny spać 7-8 godzin dziennie.

(Zobacz co o zdrowym śnie piszą eksperci - https://byc-zdrowym.pl/jak-zdrowo-spac-i-sie-wysypiac/)

Tabletki nasenne? Dlaczego nie warto?
Jednym z rozwiązań na bezsenność jest leczenie farmakologiczne. Tzw. tabletki nasenne to preparaty oparte na silnych składnikach. Nic więc dziwnego, że dostępne są tylko i wyłącznie na receptę.

Medykamenty te mogą powodować liczne skutki uboczne, dlatego też jeśli chcemy, aby nasz sen był zdrowy - powinniśmy z nich zrezygnować. Otóż, działają one objawowo, co oznacza, że nie docierają do źródła problemu, tylko rozwiązują problem. Po ich odstawieniu, bezsenność wraca.

Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie suplementów diet - preparatów opartych na naturalnych składnikach, których celem jest odprężenie, regulacja i ułatwienie zasypiania.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie odwiedź serwis w którym znajdziesz liczne porady na temat snu, chrapania i zdrowia: https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?