KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dlaczego jesienią i zimą szybciej przybieramy na wadze?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Jesienne i zimowe miesiące to czas, kiedy częściej narzekamy na niekontrolowany wzrost masy ciała. Dlaczego wraz z nastaniem chłodniejszych pór roku częściej zaglądamy do lodówki i szybciej przybieramy na wadze? Co zrobić, aby zahamować nadmierne łaknienie?

REKLAMA


Kiedy za oknem zimno i pogoda nie nastraja do aktywności, nasz organizm zaczyna domagać się dodatkowych kalorii. Nie zawsze ma to związek z faktycznym głodem. Za zwiększenie apetytu mogą odpowiadać także inne czynniki np. mniejsze natężenie światła słonecznego, które powoduje zmiany w wydzielaniu kluczowych dla naszego samopoczucia hormonów i neuroprzekaźników.

Hormony szczęścia, a nadmierny apetyt
Jednym z objawów zmniejszenia wydzielania hormonów szczęścia, czyli m.in. serotoniny jest obniżenie nastroju oraz zwiększenie apetytu. O ile u osoby, której masa ciała jest w normie, chwilowe zwiększenie apetytu nie będzie powodowało poważnej nadwagi, o tyle u osób, które już zmagają się z nadwagą, może doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jedząc zbyt dużo i często, zwłaszcza tłustych i słodkich potraw, można szybko przekroczyć cienką granicę, która oddziela niewielką nadwagę od otyłości.

Jak pokonać nadmierny apetyt i uniknąć jesienno-zimowego przybierania na wadze?
Chcąc uniknąć nadmiernego przybierania na wadze, warto przede wszystkim przeanalizować swój jadłospis oraz zastanowić się nad tym, dlaczego faktycznie sięgamy po kolejną porcję ulubionych dań.

Niestety, mimo dużej skuteczności, większość leków na nadwagę i otyłość znikła z aptek. Więcej na temat obecnie stosowanego leczenia i zamienników popularnych kiedyś leków na nadwagę znajdziesz między innymi w tym artykule www.medicot.pl adipex zamiennik

W niektórych przypadkach za nadmierny apetyt mogą odpowiadać np. emocje. Jedzenie na tle emocjonalnym przybiera na sile właśnie jesienią i zimą, kiedy szczególnie potrzebujemy „nagrody”, aby poprawić swoje funkcjonowanie w ponure i działające depresyjnie dni.

Tabletki na otyłość?
Jeżeli zauważysz u siebie tendencję do zajadania emocji oraz zabijania wolnego czasu jedzeniem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby móc skutecznie przeciwdziałać niekontrolowanemu przybieraniu na wadze. Obecnie coraz częściej w terapii nadwagi i otyłości stosuje się jednoczesne leczenie dietetyczne oraz psychologiczne.

Odpowiednio dobrana dieta oraz wsparcie psychologa to bardzo ważny element walki z nadwagą u osób, które przez długi czas nie mogą schudnąć dzięki stosowania diety oraz cierpią z powodu nadmiernego apetytu i niemożliwego do przezwyciężenia uczucia głodu.

Jeszcze kilkanaście lat temu nadmierny apetyt u osób o zbyt dużej masie ciała tłumiły dostępne tylko na receptę i stosowane pod kontrolą lekarza farmaceutyki do walki z otyłością. Leki te przepisywano osobom, które poprzez nadmierny apetyt szkodziły swojemu zdrowiu i narażały się na wystąpienie szeregu chorób związanych z otyłością i nadwagą np. cukrzycy typu II, nadciśnienia i chorób serca.

Jak nie przytyć jesienią i zimą?
Jeżeli chcesz uniknąć zgubnych skutków podjadania, postaw na zdrowe zamienniki tuczących przekąsek np. owoce i warzywa.

Dieta bogata w witaminy, minerały oraz naturalne antyoksydanty wpływa nie tylko na lepsze funkcjonowanie organizmu, ale także poprawia samopoczucie i zwiększa wydzielanie neuroprzekaźników, które odpowiadają za dobry nastrój. Aby uniknąć jesiennego i zimowego przybierania na wadze warto także zmuszać się do codziennej aktywności fizycznej i zamienić relaks w towarzystwie ciepłego koca oraz kubka gorącej czekolady na dodający energii spacer.

O aktywność warto zadbać nie tylko w ładne dni. Codzienny spacer, niezależnie od pogody, poprawia odporność organizmu, dotlenia oraz wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia, więc doskonale pomaga w radzeniu sobie ze sprzyjającą podjadaniu jesienną i zimową chandrą. Jeżeli chodzi o opis oryginalnego leku, jaki kiedyś był dostępny, to znajdziesz go tutaj.

  • autor: Redakcja

1 komentarz

  • Czuczu

    Po ilustracji widzę, że nic tylko tyć dla zdrowia... tyle więcej mięśni, praktycznie zero tłuszczu. Jak dla mnie zamiast tego umięśnionego grubaska powinien być człowiek z wielkim balastem tłuszczu zamiast tych mięśni. Wiem co mowie w ostatnim czasie zrzuciłem 15 kg tłuszczu.... mam nadzieje że nie mięśni :P

    Zgłoś nadużycie Czuczu sobota, 13, październik 2018 22:35 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?