KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Gorączkujące niemowlę - jak poradzić sobie w tej sytuacji?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Kiedy zauważa się podwyższoną temperaturę u dziecka, w rodzicach narasta niepokój. Wizja choroby nie napawa optymizmem. Okazuje się, że nie zawsze gorączka wiąże się z przeziębieniem lub grypą. Kiedy wystarczy obserwować maluszka, a kiedy jego stan powinien zostać skonsultowany z lekarzem?

REKLAMA


Mierzenie temperatury, czyli kiedy można mówić o gorączce u niemowlaka
Różnice w temperaturze ciała u niemowlaka w ciągu dnia mogą wahać się od 36,6 do nawet 37,5 st. Celsjusza. Dzieje się tak, dlatego że układ termoregulacji dziecka nie jest jeszcze dojrzały, w wyniku czego organizm nie potrafi się ochładzać w porę. Niemowlę po dużym wysiłku, jakim jest śmiech lub płacz może mieć temperaturę podwyższoną, natomiast wieczorem, tuż przed snem, temperatura jego ciała spada. Gorączka u tak małego dziecka pojawia się, gdy termometr wskaże więcej niż 38 st. Celsjusza. Zmierzenie temperatury u niemowlaka może być kłopotliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie termometrów na podczerwień. Ciekawym sposobem jest także termometr umieszczony w smoczku - to bardzo bezpieczna i mało stresująca metoda mierzenia dziecku temperatury.

Dlaczego niemowlę gorączkuje?
Przyczynami, które nie są związane z przeziębieniem, to przede wszystkim trzydniówka, nazywana inaczej rumieniem nagłym. Jest to choroba wirusowa, która nie powoduje powikłań, a jej jedynym objawem jest wysoka gorączka, która osiągać może nawet 40 st. Celsjusza. Innymi przyczynami może być zapalenie ucha, a także infekcje jelitowo-żołądkowe. Gorączka pojawia się też w przypadku zapalenia migdałów, chorób zakaźnych, takich jak różyczka, ospa czy świnka, a także w wyniku zapalenia pęcherza moczowego.

Kiedy podać leki?
Obniżanie gorączki przy pomocy lekarstw rozpocząć można, jeśli temperatura ciała dziecka przekroczy 38,5 st. Celsjusza. Bezpieczne dla niemowlaków są leki na bazie paracetamolu - przed podaniem konieczne jest zapoznanie się z ulotką i dopasowanie dawki leku do wieku i wagi dziecka. Pamiętać trzeba, że aspiryna może być niezwykle niebezpieczna dla dzieci poniżej 12 roku życia. Jeśli pojawił się dopiero stan podgorączkowy, obniżyć go można poprzez chłodne okłady lub kąpiel dziecka w wodzie, której temperatura jest o 2 st. mniejsza niż temperatura ciała dziecka. Jeśli gorączce towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak kłopoty z oddychaniem, czerwone plamy na skórze, drgawki gorączkowe, odwodnienie, rozpaczliwie płacze, ma biegunkę lub wymiotuje – niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Źródło: https://www.allecco.pl/przeziebienie-infekcje.html.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?