Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Ciąża, czyli jeść za dwoje, czy jeść dla dwojga?

Ciąża, czyli jeść za dwoje, czy jeść dla dwojga? Fot. sxc.hu

Brak wiedzy na temat zdrowego żywienia i brak aktywności fizycznej w okresie ciąży są głównymi przyczynami występowania nadwagi oraz otyłości u ciężarnych. Spożywanie posiłków w tym czasie powinno odbywać się z głową, by po porodzie nie musieć walczyć z dużą ilością nagromadzonych kilogramów.

Żywienie z głową, czyli jakie?
Produkty spożywcze powinny być różnorodne, regularne przyjmowane i w odpowiedniej ilości, co nie znaczy, że mają to być podwójne porcje. To najczęściej popełniany błąd przez kobiety będące w ciąży, błąd, który jest oparty na micie przekazywanym z pokolenia na pokolenie, mówiącym o tym, że „kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje”. Stanowczo trzeba skończyć z takim podejściem do tego tematu – to jest szkodliwe stwierdzenie i zupełnie oderwane od rzeczywistego podejścia do żywienia kobiety w ciąży.

Co i ile w takim razie powinna zjadać przyszła mama?
Po pierwsze liczy się częstotliwość posiłków, czyli nie mniej niż 4-5 posiłków dziennie z określonej grupy produktów, czyli: produkty zbożowe, kwasy omega-3 na przykład z oleju rzepakowego, warzywa i owoce, mleko i produkty mleczne, jaja, ryby, mięso nie częściej niż 4 razy w tygodniu, woda i soki. Ma być kolorowo i różnorodnie. Trzeba pamiętać o tym, aby produkty były świeże, dobrej jakości i jak najmniej przetworzone. Ważne są również zasady przechowywania i rozmrażania produktów, a najważniejsze z nich to: produkty mrożone transportuj do domu w specjalnych torbach termicznych, rozmrażaj je stopniowo i to najlepiej w lodówce bądź mikrofalówce, do surowych produktów używaj oddzielnych noży i deseczek, zawsze myj ręce po kontakcie z surowym mięsem. Do tego warto pamiętać także o tym, aby nigdy nie kupować produktów w uszkodzonych opakowaniach, owoce i warzywa należy myć zawsze przed spożyciem, a wodę i inne napoje/soki dostarczać w ilości nie mniejszej niż 2,5 litra dziennie.

A co z tak zwanymi zachciankami?
Zachcianki w ciąży są tak samo niebezpieczne jak i wówczas, gdy ciąży nie ma, bo dostarczanie tak zwanych pustych kalorii szkodzi każdemu człowiekowi. Ciężarne powinny podzielić swoje zachcianki na te, które nie zaszkodzą aż tak bardzo i na te, które ewidentnie kojarzą się ze złą dietą. Na te pierwsze można sobie pozwolić od czasu do czasu, te drugie należy zastąpić zdrowymi produktami spożywczymi.

A co z aktywnością fizyczną w czasie ciąży?
Zanim kobieta zdecyduje się na wysiłek powinna zgłosić się do lekarza, który stwierdzi, czy aktualny stan jej zdrowia pozwala na regularny sport. Lekarz podpowie dodatkowo, jaki to ma być wysiłek fizyczny i ile powinien trwać. Najczęściej zalecana aktywność fizyczna dla ciężarnych to: dłuższe spacery, zajęcia na basenie, zajęcia na sali gimnastycznej dla kobiet w ciąży, trucht czy rowerek stacjonarny. W trakcie wykonywanych ćwiczeń kobieta zawsze powinna obserwować reakcje swojego organizmu, tak by ewentualnie zmniejszać bądź zwiększać zakres i rodzaj ćwiczeń.

Każda przyszła mama powinna stworzyć swój własny planer dnia i tygodnia, tak, by znalazły się w nim pozycje dotyczące zdrowego odżywiania, a także zasady aktywności fizycznej na dany tydzień. Planer można zawiesić na lodówce bądź przygotować na komputerze, tak, aby ewentualnie modyfikować go i uzupełniać w zależności od przypadającego miesiąca ciąży. Tak przygotowane zapiski z powodzeniem ułatwią planowanie posiłków, a przede wszystkim wpłyną na zachowanie regularnych odstępów miedzy jednym a drugim daniem.

Mądre odżywianie w czasie ciąży to zdrowe dziecko i szczęśliwa mama, która po porodzie szybko wróci do swojej dawnej figury.
Owoce, warzywa i aktywność fizyczna - o tym nie wolno zapominać w czasie ciąży.

Artykuł został przygotowany przez portal www.ekliniki.pl specjalizujący się w dostarczaniu informacji o leczeniu w Polsce.

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj