KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicji 2014

Najlepsza Nalewka Galicji 2013 Najlepsza Nalewka Galicji 2013 Fot. archiwum UP

"Nalewka… to nie jest jakaś tam mieszanina spirytusu, wody, cukru i soku, nalewka to element historii, tradycji, obyczaju" - mówi przewodniczący kapituły konkursu na Najlepszą Nalewkę Galicji 2014, który rozstrzygnięty zostanie w trakcie organizowanych w Krośnie w dniach 22 -24 sierpnia Karpackich Klimatów.

REKLAMA


Unia Przedsiębiorczych od kilkunastu lat organizuje wspólnie z władzami miasta spotkania przy stołach wielkanocnym i wigilijnym, zajmuje się organizacją paczek świątecznych dla potrzebujących. Unia Przedsiębiorczych realizuje także szereg działań promujących region krośnieński oraz postaci związane z Krosnem.
 
W tym roku po raz kolejny w ramach międzynarodowej imprezy Karpackie Klimaty organizuje Zakątek Rozmaitości Galicyjskich, w trakcie którego m.in organizowany jest konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicji. W ubiegłym roku tytuł Najlepszej Nalewki Galicji zdobyła "Porterówka" Artura Janasa.

Nalewka… to nie jest jakaś tam mieszanina spirytusu, wody, cukru i soku, nalewka to element historii, tradycji, obyczaju, to czysto polski trunek związany ściśle z myślistwem, kulturą dworską, szlachectwem. Pierwotnie nalewka była lekarstwem na wszelkie dolegliwości, zapobiegała chorobom i leczyła je. Był to szlachetny i cenny trunek sporządzony z dostępnych ziół, korzeni, przypraw, owoców, miodu, zalany własnym destylatem. Nalewka towarzyszyła myśliwemu w kniei, rycerzowi w polu, nalewką wznoszono toasty po udanym polowaniu jak i wzmacniano siły po trudach wielogodzinnych pogoni za zwierzem. Dziś widzimy renesans tradycyjnej nalewki, ludzie posługujący się rozumem nie chcą już "cudownych" suplementów diety, chcą wiedzy, mądrości naszych przodków, a wiedza ta tkwi w dobrej nalewce, wypita idzie do głowy, rozjaśnia umysł, poprawia humor, wzmacnia witalność. Nalewka to najlepszy sposób na zamknięcie niczym dżina w butelce drogocennych - leczniczych właściwości wielu ziół i owoców, które można w każdej chwili wyciągnąć ze spiżarni i zastosować.  - mówi Tadeusz Gajewski przewodniczący kapituły konkursowej.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 21 sierpnia 2014. Zgłoszeń dokonywać można drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Regulamin i karta zgłoszenia dostępna są tutaj.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?