KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Samobójstwo Europy - 17 marca "Wielka Wojna" na PWSZ

Fragment okładki książki "Samobójstwo Europy" Andrzej Chwalba Fragment okładki książki "Samobójstwo Europy" Andrzej Chwalba

I Wojna Światowa nazwana została Wielką Wojną. Szybko jednak okazało się, że konflikty na światową skalę musimy zacząć numerować. Czy da się zrozumieć najnowszą historię i nasze współczesne czasy bez znajomości Wielkiej Wojny? Profesor Andrzej Chwalba przekonuje, że nie. 17 marca wygłosi wykład na PWSZ w Krośnie.

REKLAMA


Od wielu lat historycy przekonują, że druga Wojna Światowa była tylko dogrywką pierwszej. Nie da się zrozumieć nie tylko dziejów drugiej wojny światowej, ale i całej współczesnej historii Europy i świata bez znajomości Wielkiej Wojny - praprzyczyny wszystkich najważniejszych zjawisk naszych czasów. Na polach bitew pojawiły się wtedy mordercze wynalazki i technologie, a w okopach tej wojny dojrzewały idee systemów totalitarnych. W latach 1914-1918 na światową arenę wkroczyły Stany Zjednoczone i Japonia, a po zakończeniu wojny na mapie świata wyrosły nowe państwa, w tym Polska.

17 marca Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie gościć będzie znanego historyka i eseistę, profesora Andrzeja Chwalbę, autora najnowszej publikacji "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918". Profesor Chwalba uświetni organizowany przez PWSZ w dniach 16-20 marca "Tydzień Akademicki".

W wykładzie "I Wojna Światowa - Samobójstwo Europy" profesor przedstawi wątki związane z działaniami wojennymi w Karpatach i skutkami politycznymi wojny dla tej części Europy. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia publikacji prof. Andrzej Chwalby opatrzonej autografem autora.

Spotkanie odbędzie się 17 marca o godzinie 15.00 w auli PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego 4.

Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I Wojnę Światową chronologicznie - od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.

W Polsce nie było od lat tak nowoczesnej, wnikliwej, a przy tym tak elektryzującej książki o I Wojnie Światowej. "Samobójstwo Europy…" to coś znacznie więcej niż rozprawa o przyczynach, przebiegu i skutkach Wielkiej Wojny. To rzecz, która przenosi czytelnika w epokę schyłku dawnych obyczajów, pozwala poczuć atmosferę przedwojennego, wielokulturowego Sarajewa i niemal zatańczyć na Trafalgar Square po podpisaniu rozejmu.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?