KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Święto poezji w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, czyli II Turniej Jednego Wiersza

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. PixaBay

20 marca - w przededniu Światowego Dnia Poezji - w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbył się II Krośnieński Turniej Jednego Wiersza z udziałem uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

REKLAMA


Na konkurs wpłynęło 71 wierszy z 18 szkół. Do finału jury zakwalifikowało po 16 prac w każdej grupie wiekowej i te utwory zostały zaprezentowane przez autorów podczas uroczystości finałowej.

Konkursowe zmagania poprzedziła prezentacja twórczości Mariusza Kalandyka - poety, krytyka i nauczyciela.

Dr Mariusz Kalandyk pisać zaczął jeszcze w szkole średniej, a zadebiutował w 1997 roku tomikiem "Powrót Atanaryka", za który otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku oraz Literacką Nagrodę Miasta Rzeszowa. Wydał również tomik "Timbuktu - fuga" (2001), nominowany do Paszportu Polityki zbiór "Karczma Rzym" (2006) i "Cmentarz gołębi" (2009). W przygotowaniu tom "Szrama. Deuteronimy". Pisze także recenzje i prozę. Pracuje jako nauczyciel konsultant w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Jest także autorem pracy "Antropologia świata śródziemnomorskiego. Poezja Jarosława Marka Rymkiewicza". Młodzież wysłuchała wybranych wierszy poety, ale także jego opinii na temat twórczości poetyckiej.

- Wiersz jest pewną artystyczną wizją. Wybitny poeta to ten, który odkryje wąską przestrzeń w tradycji już obrobionej i stworzy swój własny świat. Poezja jest po to, żeby chronić nas przed banalnością i bylejakością - mówił M. Kalandyk.

Wiersze i sposób ich prezentacji przez młodych poetów oceniało jury w składzie: Mariusz Kalandyk (przew. Jury), Anna Pelc - polonistka, wykładowca w Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury oraz Małgorzata Jasiewicz - polonistka, pracownik Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

W grupie gimnazjów przyznano: I nagrodę Zofii Przyprawie z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz "Nieromantyczność", II nagrodę Marii Radkowskiej z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz "Dlaczego flaki z olejem są nudne?", natomiast III nagrodę Patrykowi Baranowi z Gimnazjum w Jedliczu za utwór "Krew".

Przyznano również dwa wyróżnienia: Karolinie Juszczęć z Gimnazjum w Odrzykoniu za wiersz (…) "Normalnie i wspak" oraz Katarzynie Płazie z Gimnazjum w Odrzykoniu za utwór "Prawda o mnie".

W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: I nagrodę otrzymała Patrycja Jakubik z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz "Widzisz? Poszarzało", II nagrodę Agata Książek z ZSP nr 5 w Krośnie za wiersz "Nadziejo przybądź!", natomiast III - Marlena Niemiec z ZSP nr 5 w Krośnie za wiersz "prośba".

W tej grupie wiekowej wyróżnienia otrzymały: Kinga Anna Byś z I LO w Krośnie za utwór "Donieckie róże" oraz Elżbieta Mezglewska z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie za wiersz "Święty Franciszek El Greca".

- Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników turnieju był koncert Moniki Parczyńskiej - wokalistki, autorki tekstów i muzyki, absolwentki Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie - mówi Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Monika Parczyńska ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kontynuuje studia doktoranckie. Poezją śpiewaną zajmuje się od 2008 roku, własne teksty zaczęła pisać rok później.

- Artystka zaprezentowała głównie własne utwory, ale w jej repertuarze znalazł się również wiersz Czesława Miłosza "Jasności promieniste" - dodaje Monika Machowicz.

II Krośnieński Turniej Jednego Wiersza był okazją do podkreślenia obchodów ustanowionego przez UNESCO w 1999 r., Światowego Dnia Poezji, którego główną ideą jest popularyzacja pisania, czytania i publikowania poezji. Konkurs został zorganizowany przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu "Sposób na czytanie" przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

red./kbp

  • autor: red./kbp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?