KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Karpackie Klimaty" z mistrzem

Najszybszy maratończyk w Europie pobiegnie w Biegu Portiusa. Pobiegnij z Olimpijczykiem Henrykiem Szostem. Zdobądź autograf i zdjęcie z Mistrzem! Będzie to jedna z atrakcji "Karpackich Klimatów".

REKLAMA


W tegorocznym Biegu o Skarb Portiusa w teamie biegaczy PWSZ aspirujących do zdobycia skarbu Portiusa będzie uczestniczył Henryk Szost - najszybszy maratończyk w Europie.

- Jesteśmy pewni, że tak wzmocnieni biegacze uczelni nie dadzą szans innym na zdobycie portiusowego skarbu. Mamy nadzieję, że "rozbiegany" Portius na koszulkach biegaczy będzie dodatkowym, ale dozwolonym środkiem dopingującym - zapowiada drużyna uczelni.

Henryk Szost pobiegnie XI Biegu Ulicznym o Skarb Portiusa, a po jego zakończeniu i wręczeniu nagród spotka się z mieszkańcami miasta i odpowie na wszystkie pytania. Będzie szansa na autograf i zdjęcie z Mistrzem. Wszystko to w ramach "Klimatów PWSZ".

Start z krośnieńskiego rynku nastąpi o godz. 11.00, 23 sierpnia br. (niedziela), a spotkanie z Mistrzem tuż po zakończeniu biegu (ok. godz. 13.00) w auli PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Henryk Szost zdecydował się podjąć studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Spośród 16 kierunków wybrał wychowanie fizyczne i choć aktualnie korzysta z urlopu sportowego, to w najbliższym czasie zamierza skończyć studia.

Karierę sportową zaczynał od biegów narciarskich, później zaczął startować w biegach górskich i ulicznych. Na dystansie maratońskim zadebiutował 15 kwietnia 2007 roku w Dębnie, zostając wicemistrzem Polski. Rok później na tej samej trasie zdobył złoto i osiągnął wynik 2.11:59 s. dający ma prawo występu na igrzyskach olimpijskich w Pekinie - podczas igrzysk Szost zajął 34. miejsce. 4 marca 2012 r. w Ōtsu podczas maratonu Lake Biwa uzyskał wynik 2.07:39 s. poprawiając dziewięcioletni rekord Polski na tym dystansie. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie zajął dziewiąte miejsce – najlepsze z Europejczyków. Pod koniec sezonu 2013 r. wystartował w Fukuoka Marathon zajmując czwarte miejsce z czasem 2:09:39.

Henryk Szost jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski seniorów. Ma w dorobku sześć złotych medali: dwukrotnie triumfował w biegu na 5000 metrów (Poznań 2007 oraz Warszawa 2012), jeden raz w półmaratonie (Piła 2006) i trzy razy w maratonie (Dębno 2008, Warszawa 2014 i Warszawa 2015). Zdobył ponadto sześć srebrnych krążków: dwa w biegu przełajowym (Police 2005 i Olszyna 2009), dwa w biegu na 10 000 metrów (Międzyzdroje 2006 i Kędzierzyn-Koźle 2009) oraz po jednym w półmaratonie (Piła 2011) i maratonie (Dębno 2007). Ponadto jeden raz stawał na najniższym podium (Bydgoszcz 2007 - bieg przełajowy).

pd/pwsz

  • autor: pd/pwsz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?