KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Piszemy przede wszystkim dla siebie..." - warsztaty prozatorskie dla młodzieży

"Piszemy przede wszystkim dla siebie..." - warsztaty prozatorskie dla młodzieży Fot. KBP

Blisko 30 osób - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna - uczestniczyło 5 listopada w warsztatach prozatorskich w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

REKLAMA


Dobrze pisać - każdy by chciał. I warsztaty miały służyć przede wszystkim kształceniu umiejętności twórczych młodych osób, które pierwsze próby literackie w większości mają już za sobą, nierzadko - sukcesy w konkursach literackich, ale chciałyby rozwijać swoje kompetencje literackie i uczyć się "jak dobrze pisać".

Warsztaty prowadziła Justyna Bargielska - poetka i prozaiczka, wielokrotnie nominowana i nagradzana prestiżowymi nagrodami literackimi. Sama debiutowała w 2003 roku tomem poetyckim Dating sessions. Następnie opublikowała China Shipping (2005), a w 2009 roku Dwa fiaty, za który otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2010. Laureatka III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). W 2010 roku opublikowała swoją pierwszą książkę prozatorską Obsoletki, za którą została uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia 2011, nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla najlepszej książki prozatorskiej lat 2010–2011, a ponadto znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011 oraz wśród autorów nominowanych do Paszportu Polityki 2010. W 2012 roku ukazał się tom wierszy Bach for my baby, za który autorka otrzymała nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz do nagród: Gryfia, Silesius i Nike (książka znalazła się w finale tej ostatniej). W 2013 roku wydała powieść Małe lisy, która przyniosła jej nominacje do Nagrody Nike i Warszawskiej Nagrody Literackiej. W 2014 roku ukazał się kolejny zbiór wierszy Bargielskiej - Nudelman. Od kilku lat prowadzi warsztaty prozatorskie i poetyckie w podyplomowym Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

J. Bargielska podkreślała, że pisanie to czynność, którą autor powinien realizować przede wszystkim zgodnie ze swoimi potrzebami, a nie potrzebami czytelnika. - Piszemy po to, żeby sprawić sobie przyjemność - mówiła.

Próbą odpowiedzi na pytanie, jak konstruować bohatera w tworzonych opowieściach były ćwiczenia z wykorzystaniem tzw. "Kwestionariusza Prousta". Kwestionariusz składał się z kilkunastu pytań dotyczących cech osobowości bohatera, wymyślonego przez uczestników warsztatów i to z jego perspektywy należało odpowiedzieć na pytania.

Innym ćwiczeniem pokazującym, jak w kilku słowach przekazać jak najwięcej treści był "flash fiction" i próba opowiedzenia historii za pomocą sześciu słów. Przykładem uważanego za doskonały tekst tego typu są słowa Ernesta Hemingwaya, przywołane również na warsztatach: “For sale. Baby shoes. Never worn." ("Na sprzedaż. Buty dziecięce. Nieużywane"). Uczestnicy warsztatów obejrzeli kilka zdjęć, które musieli opisać właśnie w sześciu słowach. Ćwiczenie to pokazało, jak różnie można interpretować ten sam obraz i jak dużo treści wyrazić za pomocą kilku słów.

A jak radzić sobie z "blokadą twórczą"? Dobrym ćwiczeniem na "odblokowanie" okazały się inspiracje innymi tekstami. Uczestnicy warsztatów otrzymali wycinki z popularnych "Faktów" i "Super Expressu", a przedstawione tam historie były pretekstem do wymyślenia przez nich własnych opowieści, które zaprezentowali przed kolegami.

Warsztaty były jednym z działań, które Krośnieńska Biblioteka realizuje w ramach projektu "Krośnieńska Kre@tywna Strefa Innowacji". KBP jako jedna z 20 bibliotek w Polsce, zakwalifikowała się do projektu "Strefy Innowacji", realizowanego z  inicjatywy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Głównym celem działań Strefy jest stworzenie w bibliotece miejsca, które odpowiadać będzie na potrzeby i oczekiwania młodzieży. Miejsca, w którym osoby o podobnych zainteresowaniach i pasjach będą mogły dzielić się swoimi doświadczeniami, rozwijać zainteresowania, pogłębiać wiedzę i kreatywnie spędzać wolny czas.

mm

  • autor: mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?