Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

"Przepis na recenzję...". Warsztaty dr Anny Marchewki

"Przepis na recenzję...". Warsztaty dr Anny Marchewki Fot. KBP

Jak prawidłowo napisać recenzję książki? To pytanie, na które próbowali odpowiedzieć uczniowie sześciu krośnieńskich szkół - uczestnicy warsztatów zorganizowanych 5 kwietnia w KBP.

REKLAMAWarsztaty prowadziła dr Anna Marchewka, na co dzień wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, literaturoznawca i krytyk teatralny. Swoje teksty publikowała między innymi na łamach: "Lampy", "Chimery", "Znaku", "Tygodnika Powszechnego" czy "Zadry". Współprowadziła programy literackie w TVP Kultura i Radiu Kraków. Współpracuje z Katedrą Krytyki Współczesnej UJ i Centrum Studiów Humanistycznych. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych na Wydziale Polonistyki UJ. Jest badaczką twórczości Ewy Szelburg-Zarembiny. W 2014 roku wydała książkę "Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg".

- Podstawowym warunkiem, koniecznym do napisania recenzji, jest przeczytanie książki do końca, nawet jak nam się nie podoba - podkreślała. Czytając, koniecznie trzeba oddzielić część reklamową książki, "blurb", od części literackiej. Piszący musi dać sobie prawo do tego, że książka mu się nie podoba, mimo, że "autorytety" piszą inaczej. - Przy pisaniu o książce ważne jest konfrontowanie innych źródeł, przynajmniej trzech - radziła młodym ludziom, podając przy tym tytuły czasopism, audycji radiowych czy źródeł internetowych, do których powinny sięgać osoby, które interesują się literaturą i chciałyby o niej pisać.

- Recenzja musi być oczyszczona z osobistego doświadczenia, ma być zestawem informacji o książce (...), idealna recenzja liczy ok. 5,5 tys. znaków - mówiła.

Pretekstem do rozmowy nt. recenzji literackich była powieść Olgi Tokarczuk - "Prowadź swój pług przez kości umarłych" oraz opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza - "Panny z Wilka" i "Brzezina".

- Pisząc recenzję na pewno trzeba podać informacje o autorze, ale w taki sposób, żeby nie zdominować biografią reszty tekstu; jeśli recenzujemy opowiadanie, to informacja o autorze powinna być podana w kontekście tego gatunku; warto wskazać podobieństwa i różnice w stosunku do twórców  podobnego gatunku; warto pisząc recenzje powoływać się na wypowiedzi innych, ale cytując innego autora i dokładnie podając źródło, gdzie możemy przeczytać całość wypowiedzi - to tylko niektóre rady, które usłyszeli uczestnicy warsztatów.

- Ale tak naprawdę nie ma gotowego przepisu na recenzję - mówiła na zakończenie. - Polecam myślenie o recenzji jako o zamkniętym tekście literackim (...) rzeczowość, uważność, poszerzanie pola wiedzy - to warunki, aby napisać dobry tekst - dodała.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Literackie Odsłony" przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Krosno.

mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj