KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Inspirowanie naturą. Wystawa Romana Dołżyckiego w CDS

Do 16 kwietnia 2024 r. w sali wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła prezentowana jest wystawa prac krośnieńskiego artysty i znawcy win - Romana Dołżyckiego. Inspiracją dla jego twórczości są działa natury - drewno i kamień, które, jako stworzone siłami natury formy stanowią fundament dla jego artystycznych realizacji.

REKLAMA


Szklane, potężne bole, wazony, klasyczne i nowoczesne rzeżby w kamieniu to dzieła, które warto zobaczyć.

Roman Dołżycki, ur.1956r , od lat siedemdziesiątych XX w. mieszka i tworzy w Krośnie.

Pasjonuje się szeroko pojętą sztuką. Zajmuje się rysunkiem, szkłem i rzeźbą, szczególnie w kamieniu.

W latach 70. XX w. projektował i samodzielnie formował szkło dekoracyjne, które prezentował w wystawach zbiorowych. Tej pasji jest zresztą wierny do dzisiaj.

Inspiracją dla jego twórczości była i jest natura, więc tworzy w zgodzie, a nawet symbiozie z nią.

- Myślę, iż warto w  naszym prywatnym mikroświecie być blisko natury, jesteśmy bowiem jej nieodłączną częścią.  Swoje artystyczne pasje łączę z zawodowym promowaniem wiedzy, w zakresie szkoleń, o tworzeniu wina oraz jego degustacji - mówi twórca.

We wstępnie do katalogu wystawy Jan Tulik pisze tak: - Ścieżki wyobraźni Dołżyckiego podążają chyba, najściślej ujmując, ku zasobom i cudom natury. To dla artysty nieskończony rezerwuar wizji, obrazów i kształtów, nie raz zawartych nawet w dźwiękach. Bo ileż dzieł sugeruje nam muzyczne treści? W pracach Dołżyckiego również. I dalej: Roman nikogo nie naśladuje, jego wyobraźnia czerpie z dostrzeganej przestrzeni świata, ale i jego sposobu myślenia i ludzkiej kondycji. Chyba w tym twórczym procesie prym wiedzie osobliwa wyobraźnia autora.

Fot. archiwum CDS

  • autor: / źródło: CDS

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?