KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Jak "narysować" książkę…

Kilkudziesięciu uczniów klas czwartych krośnieńskich szkół podstawowych wzięło udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej  31 maja br., prowadzonych przez Małgorzatę Flis.

REKLAMAArtystka pokazała dzieciom w jaki sposób powstają okładki do książek, które ilustruje. Sama wykonała kilkanaście rysunków przedstawiających znane postacie z bajek jak: Kubuś Puchatek, Kapitan Hak, Smok Wawelski czy Muminki.

alt

Dzieci dowiedziały się również jak prawidłowo wkomponować ilustrację w tekst książki, a przekazaną wiedzę mogły wykorzystać ilustrując wiersze dla dzieci znanych polskich autorów przywiezione przez ilustratorkę na spotkanie.

Małgorzata Flis – studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowni Zbysława Maciejewskiego. Dyplom w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku. Małgorzata Flis uprawia malarstwo, pastele, grafikę projektową, tworzy ilustracje książkowe. Jako grafik-projektant pracuje dla wielu wydawnictw i agencji reklamowych.

alt

Projektuje serie wydawnicze, okładki płytowe, kalendarze, plakaty i wizualizację firm.  Małgorzata Flis stworzyła m.in. ilustracje do takich książek jak: „Bajkowy słownik polsko-angielski, angielsko-polski dla dzieci”, „Kelner Kornel i inne wiersze niesforne”, „Gwizdek i śniegowa kula”, „Gwizdek nie chce spać”, „Zuzanka z pistacjowego domu”, „Muzyczna zgraja”, „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”.

W trakcie warsztatów dzieci zobaczyły również czym posługuje się współczesny ilustrator – od tradycyjnych pędzli, którymi malowano już w odległych wiekach, poprzez kredki pastelowe aż do nowoczesnych urządzeń elektronicznych i specjalistycznego oprogramowania, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę artysty. Na zakończenie M. Flis podpisywała książki do których wykonywała ilustracje, autorstwa m.in. Barbary Gawryluk i Izabeli Klebańskiej.

alt

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Pasja czytania – animacja czytelnictwa dziecięcego”, który KBP realizuje przy dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura.

Patronat medialny nad projektem objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy KrosnoCity.pl.

MMachowicz
Foto: KBP

  • autor: MMachowicz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?