KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nasz świat zaczarowany

Walizkę liczącą blisko 80 lat zawierającą czarodziejskie przedmioty zobaczyły dzieci, które 2 czerwca br. uczestniczyły w spotkaniach autorskich z Małgorzatą Iwanowicz, zorganizowanych w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Spotkania w kręgu czarów i magii miały formę zabawy, a przy tym istotny wymiar edukacyjny. Dzieci dowiedziały się, co to jest amulet, do czego służy kamień filozoficzny czy jakie są dobre i złe uczucia.

REKLAMAM. Iwanowicz jest m.in. autorką bajkowych słowników dla dzieci, które prezentowała podczas spotkań. W oparciu o przykłady, dzieci usłyszały również co to są synonimy, wyrazy podobne i przeciwstawne. Same próbowały wymyślać czarodziejskie zaklęcia.

alt

Dr Małgorzata Iwnowicz jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, autorką książek, poetką, doświadczonym nauczycielem akademickim, członkiem Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki. Obecnie ekspert IMpassu. Jako autorka książek dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych czytelników opublikowała ponad dwadzieścia tekstów z zakresu praktycznej stylistyki, ortografii, słownictwa i frazeologii; ma też na swoim koncie książkę naukową, słowniki dla dzieci i młodzieży oraz tomy poetyckie. Pisze także teksty prozatorskie (eseje, opowiadania i inne). Jako nauczyciel akademicki wychowała kilkanaście roczników studentów, adeptów sztuki nauczycielskiej i dziennikarstwa, kształcąc ich z wielu przedmiotów.

Na zakończenie spotkań same dzieci stały się czarodziejami i wróżkami, przebrane w magiczne stroje, czarowały swoich kolegów, którzy doskonale się bawili wykonując wypowiadane zaklęcia.

Spotkania z M. Iwanowicz odbyły się w ramach projektu  „Pasja czytania - animacja czytelnictwa dziecięcego”, który KBP realizuje przy dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura.

Patronat medialny nad projektem objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy KrosnoCity.pl.

MMachowicz
Foto: KBP

 • autor: MMachowicz

1 komentarz

 • Krzysztof7

  "Spotkania w kręgu czarów i magii miały formę zabawy, a przy tym istotny wymiar edukacyjny"
  "Dzieci dowiedziały się, co to jest amulet, do czego służy kamień filozoficzny czy jakie są dobre i złe uczucia."

  Przytoczę Stanowisko Kościoła:

  "Biblia wyraźnie zabrania praktyk okultystycznych, o czym świadczą chociażby wybrane fragmenty Starego Testamentu: “Nie będziecie uprawiać czarów” (Kpł. 19,26) lub “Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza mną nie ma żadnego zbawcy” (Iz 43,11).

  Od magii zdecydowanie odcinali się Ojcowie Kościoła, poszczególne Sobory, a także teologowie chrześcijańscy uważając to za sztukę szatańską.

  Z kolei jej zwolennicy nigdy nie ukrywali swoich antyreligijnych dążeń. Wręcz przeciwnie, np. A. Crowley, znany okultysta XX wieku, twierdził, że Jezus i Allach to “niewolniczy bogowie”, władający ludzkością, ale ich obalenie jest tylko kwestią czasu. Praktykujący magię próbowali podporządkować sobie świat, odwołując się przy tym do sił demonicznych.

  Tak więc magia jest uważana za poważny grzech duchowy, który odcina człowieka od Boga gdyż bazuje na niezależności od Boga czy wręcz jest manipulacją Bogiem. Każdy kto ucieka się do takich metod rozwiązywania problemów, pomija osobowego Boga wiary i Jego opatrzność nad światem. Zwraca się natomiast do sił tajemnych, nadludzkich. Grzech magii przejawia się w prowokowaniu Boga do działania, wystawania go na próbę w słowach i uczynkach. Dochodzi również do profanacji Sakramentów, czynności liturgicznych, a także osób, miejsc i rzeczy poświęconych Bogu.

  Magia nie jest wytworem ludzkiej fantazji, czy też jak niektórzy twierdzą “odkryciem” chrześcijaństwa, lecz realnym zagrożeniem i siłą. Nie musimy się jednak tak bardzo lękać, jeśli żyjemy zgodnie z zasadami wiary, korzystając przy tym z dobrodziejstwa Sakramentów. W Księdze Jeremiasza znajdziemy słowa otuchy skierowane także do nas, które pozwolą nam ze spokojem patrzeć w przyszłość: “Nie przyswajajcie sobie postępowania narodów ani nie obawiajcie się znaków niebieskich, mimo że obawiają się ich narody. Albowiem to co wzbudza lęk u narodów jest niczym (...). Nie bójcie się ich, gdyż nie mogą mu zaszkodzić, ani są zdolne czynić dobrze.(...) Są one nicością, tworem śmiesznym, zginą gdy nadejdzie czas obrachunku z nimi, bo bogowie, którzy nie uczynili nieba i ziemi, znikną z ziemi i spod tego nieba.”

  oprac. Krystyna Potyrała"

  żródło: http://archidiecezja.lodz.pl/~ozorkow/sub5/art/magia_okultyzm.htm

  Zgłoś nadużycie Krzysztof7 piątek, 17, czerwiec 2011 11:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?