KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jubileusz "Naftówki". Minęło 65 lat

Tegoroczny rok dla Krośnieńskiej Naftówki jest okazją do świętowania 65 - lecia szkoły. Swój jubileusz obchodziła w dniach 21.09 - 22.09. Uroczystość zaszczycili m.in. Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Roman Kuźniar czy Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz - Śmigielska.

REKLAMA


alt

Nie zabrakło też osób związanych z branżą naftową, m.in. prof. Marii Ciechanowskiej - dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, dr Stanisława Szafrana - sekretarza generalnego SIPN i G., prezesów i dyrektorów PGNiG Technologia, PGNiG oddział w Sanoku, Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie i Krośnie, PNiG Kraków i Jasło, Diament Zielona Góra, Karpackiej Spółki Gazowniczej ZRG Krosno.

alt

Jubileusz rozpoczął się mszą św. odprawioną w Bazylice Mniejszej w Krośnie, po czym przemaszerowano ulicami miasta pod pomnik patrona szkoły - Ignacego Łukasiewicza. Paradzie towarzyszyła orkiestra górnicza oraz dźwięk krośnieńskiego dzwonu  Urban, który bije tylko podczas wyjątkowych uroczystości i świąt. Dyrektor ZSP Nr 4 Joanna Kubit i Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran złożyli wieniec pod pomnikiem. Kolejne uroczystości odbyły się w auli PWSZ przy ul. Dmochowskiego, w szkole przy ul. Bohaterów Westerplatte 20 oraz w skansenie w Bóbrce.

alt

Część oficjalną uświetniły liczne przemówienia zaproszonych gości. Głos zabrali m.in. prof. Roman Kuźniar (w podwójnej roli: gościa i absolwenta naszej szkoły), Małgorzata Chomycz - Śmigielska, prof. Maria Ciechanowska czy Elżbieta Łukacijewska.

Mówiono o rozwoju szkoły i możliwościach edukacyjnych, jakie otwiera. Szczególną uwagę zwrócono na ciągle rozwijającą się branżę naftowo - gazowniczą. Drugi dzień jubileuszu miał charakter refleksyjny. Wspominano zmarłych dyrektorów i nauczycieli. Debatowano na temat odmiennego od dzisiejszego systemu nauczania, wychowania czy pisania podręczników.

W obchodach jubileuszu szkoły wzięło udział łącznie ok. 400 osób, z czego 250 stanowili absolwenci z roczników od 1952 do 2012. Organizacja takich uroczystości to kultywowanie tradycji, pamięć o wybitnych ludziach i promowanie wśród młodego pokolenia szacunku do przeszłości.

red.
Fot. Tomasz Czaja

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?