KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pięć godzin pokazów i akrobacji w powietrzu. Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się w Krośnie!

Pięć godzin pokazów i akrobacji w powietrzu. Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się w Krośnie! Fot. Piotr Dymiński

Akrobacje lotnicze, historyczne samoloty, rekonstrukcja walk powietrznych, Mistrz Polski w akrobacji samolotowej - to i wiele więcej zobaczymy na krośnieńskim niebie już 2 września! Na odlotowe pokazy zapraszają: marszałek województwa i prezydent Krosna. Uwaga! Tym razem impreza odbędzie się od strony ul. Ryszarda Kaczorowskiego!

REKLAMA


Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej zaprezentowano program "III Podkarpackich Pokazów Lotniczych - Odlotowe Fundusze", które odbędą się już 2 września na lotnisku w Krośnie.


Fot. Piotr Dymiński

Na imprezę wspólnie zapraszają: marszałek województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl, prezydent Krosna - Piotr Przytocki, prezes zarządu Lotnisko Krosno - Katarzyna Bęben i poseł Piotr Babinetz. Poseł podkreślał, że Pokazy Lotnicze są nawiązaniem do tradycji lotniczych z II Rzeczpospolitej.

Pięć godzin pokazów i akrobacji!
Organizatorzy przygotowują 5 godzin niesamowitego latania na krośnieńskim niebie. Szczegóły przybliżał na konferencji dyrektor pokazów - Paweł Świerczyński.

Cellfast Frying Team, to młoda formacja samolotowa, której celem jest doskonalenie umiejętności lotów w szyku. Grupa zawiązała się w 2015 roku i dzięki uprzejmości firmy Cellfast realizuje swoje pasje na francuskich samolotach typu Morane: MS880B, MS883 i MS893. Z zewnątrz samoloty są bardzo do siebie podobne: wszystkie to dolnopłaty z wolnonośnym skrzydłem i trójkołowym podwoziem. Różnią się przede wszystkim silnikami - najsłabszy ma moc 100 KM, kolejny 115 KM, a najmocniejszy 180 KM.

Grupa Akrobacyjna "Żelazny" to absolutni mistrzowie w dostarczaniu sporej dawki emocji. Piloci prezentują doskonałe umiejętności, latając na różnego typu samolotach.


Maciej Pospieszyński. Fot. Air Sport Promotion

Maciej Pospieszyński, wybiera się do Krosna w najlepszym na świecie samolocie akrobacyjnym Extra 330 S.C.

Pokaz walk powietrznych z okresu I Wojny Światowej zaprezentuje Pterodactyl Flight. To czeski zespół specjalizujący się w produkcji replik samolotów, głównie z okresu I i II wojny światowej.


Fot. facebook.com/Pterodactyl.Flight/

Będziecie mogli przyjrzeć się z bliska tym niesamowitym konstrukcjom, a wśród latających replik Czesi posiadają takie samoloty jak niemiecki Fokker E-III.

Artur Kielak rozpoczynał swoją wielką przygodę z lotnictwem wiele lat temu... właśnie w Krośnie. Jako 16 letni podopieczny Aeroklubu Podkarpackiego poznawał sztukę latania, którą jak się teraz okazuje - ma opanowaną do perfekcji.


Fot. M Mielniczuk

To kolejny gość, który szykuje swój występ na krośnieńskim niebie. Mistrz Polski, Wicemistrz Świata w akrobacji samolotowej z 2015 roku zaprasza na niezapomniane widowisko!


Biało-Czerwone Iskry. Fot. M. Mielniczuk

Nad Krosnem pojawi się też słowacki Retro Sky Team i oczywiście Biało-Czerwone Iskry sterowane przez polskich wojskowych, wielbione za swe pokazy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Małe, zwinne samoloty TS-11 Iskra, na których piloci prezentują swoje umiejętności i od których grupa zaczerpnęła nazwę, produkowane były w WSK PZL Mielec przez 25 lat!

Przedstawiliśmy tylko część atrakcji! Więcej znajdziecie na: pokazylotnicze.podkarpackie.pl


P R O G R A M

III Podkarpackie Pokazy Lotnicze - Odlotowe Fundusze (2 września 2017)

Pokazy lotnicze:
- 10.00 - 18.00: pokazy lotnicze z udziałem m.in.: Biało-Czerwonych Iskier, Fire Birds, Artura Kielaka, Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Macieja Pospieszyńskiego, Mateusza Stramy, Krzysztofa Cwynara, Royal Star Mielec, Celfast oraz Retro Sky.

Impreza towarzysząca:
- 10.00 - 18.00: stoiska beneficjentów Funduszy Europejskich: Nasza Chata, Muzeum Dziedzictwa Szkła, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Park Naukowo - Technologiczny Rzeszów-Dworzysko, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, Uzdrowisko Rymanów Zdrój, Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój, FIN Sp. z o.o., Urząd Miasta Krosna, Urząd Miasta w Jaśle, Urząd  Gminy Kolbuszowa, Urząd Gminy Sanok, Urząd Gminy Dębica, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta Tarnobrzega, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

"Mały piknik"
- 10.00 - 18.00: animacje plastyczno - konstruktorskie dla dzieci przygotowane przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie: składane samoloty, samoloty z pianki, tworzenie największego statku powietrznego, patyczkolandia, królestwo klocków, ścianka - kolorowanka, malowanie buziek.

- 12.00 - 18.00: Wykłady Politechniki Dziecięcej przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza:
-> 12.00 - 13.30: chemia wokół nas,
-> 14.00 - 15.00: fascynujący świat fizyki,
-> 15.30 - 16.30: dlaczego samolot lata,
-> 17.00 - 18.00: wielki wybuch, czarne dziury i Kosmos.

- 12.00 - 18.00: stanowiska popularno-naukowe przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza (chemia jest wszędzie, fascynujący świat fizyki, dlaczego samolot lata, robomaker - strefa Lego, mobilne planetarium).

Jak dojechać?
Krośnianie są przyzwyczajeni do imprez lotniczych organizowanych od strony wieży kontroli lotów, od ul. Żwirki i Wigury. Tym razem strefy dla publiczności i wszelkie atrakcje na ziemi przygotowano od strony ul. Kaczorowskiego.

MKS uruchomi specjalne, bezpłatne autobusy na miejsce imprezy. Będą kursowały co pół godziny.

AUTOBUS 1: Pl. Monte Cassino - Staszica - Legionów - Krakowska (cmentarz) - Mielczarskiego Dw. - Lniarska - Kletówki - Łukasiewicza - Czajkowskiego - Składowa - Żwirki i Wigury - Składowa - Podkarpacka - Zręcińska - Lotników - Kaczorowskiego LOTNISKO.

Do pobrania: Rozkład jazdy 1 (.xls)

AUTOBUS 2: Wojska Polskiego - Rondo (k. fontanny) - Niepodległości - Powstańców Warszawskich - Powstańców Śląskich - Boh. Westerplatte - Lwowska (PKP) - Bieszczadzka (Starostwo) - Podkarpacka - Os. Traugutta (parking) - Witosa - Droga G - Kaczorowskiego LOTNISKO.

Do pobrania: Rozkład jazdy 2 (.xls)

Zaplanowano też specjalny parking, na którym będzie można pozostawić samochód - na cały dzień za opłatą 5 złotych.


Kliknij w mapę, aby powiększyć.

"Fundusze są Odlotowe!"
Lotnictwo to specjalizacja Podkarpacia. - To dziedzina gospodarki, która rozwija nasze województwo - podkreśla marszałek, Władysław Ortyl. Fundusze Europejskie są również po to, by wspierać mocne strony każdego regionu to nie zabraknie ich podczas imprezy w Krośnie.

Pokazy będą współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Beneficjenci RPO WP z Krosna i okolic szykują już specjalne atrakcje na ziemi.

Zobacz także: Piknik Lotniczy już za miesiąc! Zobacz wstępny program

Weź udział w wydarzeniu na FB: III Podkarpackie Pokazy Lotnicze - Odlotowe Fundusze

pd

 • autor: pd

5 komentarzy

 • AAA+

  ''Chodzą'' plotki na mieście, że wizyta mlaskacza z Mielca ma związek z otrzymaniem orderu wdzięczności im. Włodzimierza Ilicza Lenina za zasługi dla zrównoważonego rozwoju południowego podkarpacia.A ten wizytator ma w tej sprawie niepodważalne ''zasługi''.

  Zgłoś nadużycie AAA+ wtorek, 22, sierpień 2017 13:32 Link do komentarza
 • profesorek

  @RCWoj nie "na Łężanach", tylko "w Łężanach". Do szkoły było pod górkę?

  Zgłoś nadużycie profesorek poniedziałek, 21, sierpień 2017 21:40 Link do komentarza
 • RCWoj

  Święto lotnictwa a modelarzy RC mają w d...pie, a chłopaki mają tyle fajnych modeli, szkoda, była by atrakcja dla dzieciaków i nie tylko. Polatamy sobie w spokoju na Łężanach. Pozdrowienia.

  Zgłoś nadużycie RCWoj poniedziałek, 21, sierpień 2017 20:15 Link do komentarza
 • AAA+

  O co ja patrze ! A co tu robi ten mlaskacz z Mielca ,przyjechał na inspekcje krośnienskich " mega" inwestycji ?

  Zgłoś nadużycie AAA+ poniedziałek, 21, sierpień 2017 18:25 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  Że powtórzę z innego wątku: czyli wielka wtopa 2.09 br.. To będzie chyba pierwsze w historii Air Show na trawie. Ile można czekać "na pieczątkę i podpis". Już od kilku miesięcy słyszę - już lada dzień, już za tydzień, końcem miesiąca. I co?

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec poniedziałek, 21, sierpień 2017 15:40 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?