Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Zerwijmy łańcuchy! Wybierz się na wspólny spacer z czworonożnymi przyjaciółmi

W najbliższą niedzielę (28.09) w całej Polsce obrońcy zwierząt będą protestowali przeciwko trzymaniu psów na łańcuchach. W ramach akcji "Zerwijmy łańcuchy" krośnieński inspektorat OTOZ Animals zaprasza na wspólny spacer z czworonożnymi przyjaciółmi.

Według Ustawy o Ochronie Zwierząt "trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu" jest znęcaniem się - a znęcanie się jest karalne. Pies nigdy niespuszczany z łańcucha nie ma "możliwości niezbędnego ruchu".

Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa tak samo jak człowiek - a wszystko to cierpi uwiązany na stałe na łańcuchu. Łańcuch jest ciężki, odkształca psu kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (zwłaszcza jeśli jest założony bez obroży). Długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają chodzenie. Psy dotykają te same schorzenia co ludzi, spowodowane brakiem ruchu.

Stałe trzymanie psa na łańcuchu jest też niebezpieczne dla ludzi. Pies uwiązany od szczeniaka nie poznał świata, więc wszystkiego się boi, a łańcuch nie pozwala mu uciec. Dlatego taki sfrustrowany zwierzak częściej gryzie, i to nawet swoich właścicieli.

Wspólny spacer
Wolontariusze i inspektorzy działający w krośnieńskim inspektoracie OTOZ "Animals" zapraszają na wspólny spacer z czworonożnymi przyjaciółmi. W niedzielę (28 września) od godziny 11:00 ruszą od parkingu przy ul. Okrzei (naprzeciwko Galerii Zawodzie). Przejdą przez Rynek i główne ulice miasta. Happening będzie połączony z akcją informacyjną, a zakończy się wspólną zabawą z psami na specjalnie przygotowanym terenie przy ul. Legionów. Uczestnicy spaceru będą stosować się do przepisów ruchu drogowego oraz w razie potrzeby sprzątać po swoich czworonogach.

Co zrobić, gdy widzimy psa na łańcuchu?
Inspektorzy "Animals" radzą, by przyjrzeć się, czy pies ma miskę z wodą, szczelną budę (a nie np. metalową beczkę, w której zimą zamarznie, a latem się poparzy!) z wystarczająco dużym otworem i łańcuchem dość długim, by mógł do niej wejść. Zobacz czy pies nie jest wychudzony, wyłysiały czy skołtuniony, czy nie wygląda na chorego, czy nie stoi po kostki w błocie lub własnych odchodach. Jeśli zauważysz którąś z wymienionych rzeczy, zawiadom jedną z organizacji prozwierzęcych, np. OTOZ Animals inspektorat Krosno (tel. 730 083 793) straż miejską (986), policję (997), wolontariuszy na "psich" forach internetowych.

Piotr Dymiński

1 komentarz

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj