KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Jedne czasy mijają..." - partyzant spotkał się z młodzieżą

Po lewej Porucznik Henryk Atemborski Po lewej Porucznik Henryk Atemborski Fot. KrosnoCity.pl

"Żywa lekcja historii", jeden z ostatnich weteranów walk partyzanckich, Porucznik Henryk Atemborski ps. "Pancerny" na zaproszenie Ruchu Narodowego odwiedził Jedlicze i Krosno. Spotkał się z młodzieżą, a następnie zwiedzał Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych.

REKLAMA


Henryk Atemborski to postać niezwykła. Urodził się w 1928 roku w Łodzi, w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych i wojskowych. W okresie wojny został przesiedlony wraz z rodziną w świętokrzyskie. Był świadkiem popełnianych przez hitlerowców zbrodni. Już jako nastolatek podkradał Niemcom amunicję i granaty zanim jeszcze wstąpił do partyzantki.

Jego siostra działała w tym czasie w Armii Krajowej, ale nie chciała wprowadzić młodego Henryka do oddziału ze względu na wiek. Henryk związał się z partyzantką ziemi kieleckiej w szeregach Brygady Świętokrzyskiej NSZ pod pseudonimem "Pancerny".

Po wojnie Henryk Atemborski został aresztowany, a następnie prześladowany. Od 1954 roku rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Prowadził także działalność opozycyjną w strukturach "Solidarności". Henryk do dzisiaj zachował niespotkaną sprawność fizyczną i umysłową.

Polskę zjeździł wzdłuż i wszerz, na rowerze. W dniach 05.05.2002 - 22.04.2003 odbył samotną podróż rowerową dookoła Europy. Zwiedził: Hiszpanię, Francję, Turcję, Grecję, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Słowację, Niemcy, Holandię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Anglię.

Henryk Atemborski opowiadał o tajnym nauczaniu podczas wojny, o tym w jaki sposób dostał się do partyzantki i jak wyglądała działalność konspiracyjna. Wizyta Henryka Atemborskiego była okazją, by posłuchać świadka i uczestnika tragicznych wydarzeń, które dotknęły nasz kraj. Weteranów takich jak on pozostało niewielu, a jeszcze mniej z nich cieszy się na tyle dobrym zdrowiem by podróżować i uczestniczyć w spotkaniach z młodzieżą.

W Krośnie Porucznik Henryk Atemborski zwiedził Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. W księdze pamiątkowej napisał:

"Jedne czasy mijają - drugie następują, ale kiedy ludzie zapominają o tym, co było niech się strzegą, gdyż nie znając prawdy historycznej stają się bezsilni, by zapobiec temu złu, które może znowu się powtórzyć.
Henryk Atemborski,
były żołnierz NSZ z Brygady Świętokrzyskiej"

Piotr Dymiński

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?