KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ratunek dla zabytkowej architektury na konferencji w PWSZ w Krośnie

W dniach 14-15.11 w PWSZ im S. Pigonia w Krośnie odbyła się konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom ratowania zabytkowej architektury Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju. Poruszono szereg problemów, z którymi borykają się wiekowe budowle i nakreślono receptę na ich rozwiązanie.

REKLAMA


Konferencja odbywała się w niezbyt szczęśliwym terminie powiązanym z wyborami do samorządów lokalnych, stąd frekwencja nie była spektakularna. Jednak nie chodziło nam o ilość osób, ale o ich, że się tak wyrażę "przekrój". Jak każda impreza naukowa miała ona przerodzić się w dyskusję fachowców - wypowiada się prowadzący wydarzenie architekt Marek Gransicki.

Konferencja miała też przedstawić nowe narzędzia, jakimi możemy dysponować.

- To, co zaprezentował Władysław Pająk z Dzianisza, rozwiewa wątpliwości, czy gadanie o drewnianym budownictwie jakiegoś "nawiedzonego architekta" jest realne. My sami lubimy się oszukiwać tandetą, która kosztuje pozornie znacznie mniej od dobrej roboty. Te pozory odsłonił Jerzy Romanow, prezentując długi wykład o prakseologii w budownictwie - mówi Marek Gransicki.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele krośnieńskiej firmy połączonej umową z PWSZ - wykład o "dekadach budowania" wygłosił mgr Tomasz Landorf z KPB (główny sponsor konferencji). Gościli również burmistrzowie gmin - "ocalanie od zapomnienia" wyraźnie rysuje się w sprawozdaniu z prac rewitalizacyjnych w Iwoniczu-Zdroju, które barwnie wygłosił Burmistrz Paweł Pernal, a zakres planowanych inwestycji i opowieść o potencjale rozwojowym uzdrowiska rymanowskiego roztoczył Burmistrz Wojciech Farbaniec.

W istotę regionalizmu, jako czynnika bardzo ważnego w polityce turystycznej małych regionów wprowadził obecnych profesor Jeremi Królikowski z SGGW z Warszawy. Drugi z naukowców zaproszonych na wydarzenie - profesor Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego architekt Piotr Patoczka, przywołał swoim wystąpieniem, zapomniane już wykłady profesora Wiktora Zina z cyklu "piórkiem i węglem".

Poruszono również urzędowe i prawne aspekty działań w obszarach chronionych - zwracał uwagę bardzo interesujący wykład Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Pani dr Ewy Lipińskiej o świecie, który zatrzymał się w czasie. Prelekcja Pana Piotra Lenia z firmy Dietrich`s pokazała możliwości programu komputerowego.

- Bardzo dziękuję za przybycie Przedstawicielom Szkół Średnich, a szczególnie krośnieńskiej Budowlanki, która zaprezentowała nam "enigmatyczną" postać Jana Sas Zubrzyckiego. Gościliśmy w Rymanowie-Zdroju, a później w Iwoniczu-Zdroju, gdzie zarówno Burmistrz Jan Materniak, jak i Paweł Pernal zapewnili nam przechadzkę po uzdrowiskach i znakomitą gościnę. Serdecznie dziękuję najwyższym władzom Uczelni, Dyrektorowi Instytutu Politechnicznego Dominikowi Wróblowi, całemu zespołowi Zakładu Budownictwa. Stokrotne podziękowania dla: Gosi, Jadzi i Kamili, oraz Piotrka, Bartka, Bociana, Mateusza, Michała, Olivera i Sławka – moich nieocenionych przyjaciół - studentów z koła naukowego Akademia Budownictwa Regionalnego. Już dziś zapraszam za rok na konferencję: "Architektura krainy nafty" - mówił Marek Gransicki.

red.

  • autor: red.

1 komentarz

  • Marek arch Gransicki

    Drodzy Czytelnicy! Konferencja naukowa może być dla Was tylko nic nieznaczącym wydarzeniem, ale dla wielu z nas na PWSZ stała się symbolem, że wysiłek Studentów i kadry daje rezultaty. Odnoszę wrażenie, że tym razem nie skończy się na gadaniu...

    Zgłoś nadużycie Marek arch Gransicki środa, 19, listopad 2014 19:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?