KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Tydzień Pokrzywdzonych Przestępstwem - zobacz gdzie od poniedziałku znajdziesz pomoc

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. pixabay.com

W poniedziałek, 23 lutego rozpocznie się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Najważniejszym celem przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Pomoc oferuje policja, prokuratura i organizacje społeczne.

REKLAMA


Przez cały tydzień (23-28 lutego) osoby poszkodowane przestępstwami będą mogły uzyskać poradę u specjalistów z rożnych dziedzin i instytucji wspierających przedsięwzięcie.

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem mozna zgłaszać się do filii Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Krośnie na ul. Grodzkiej 10 (siedziba Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych).

Wspólne dyżury specjalistów i funkcjonariusza policji odbywać się będą:
- Prawnik w poniedziałek od godz. 13.00 do 17.00
- Pracownik pierwszego kontaktu w środę od godz. 12.00 do 15.00
- Psycholog w piątek od godz. 14.00 do 17.00

oraz w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie przy ul. Lwowskiej 28:
- od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 22.00
- w sobotę w godz. od 8.00 do 16.00

O działalności Ośrodka, która rozpoczęła się w tym roku już informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Jesteś ofiarą przestępstwa? Pomoc znajdziesz w Krośnie.

Ponadto w Komisariatach Policji w Jedliczu, Rymanowie i Dukli policjanci będą dyżurować od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.

- Ochrona praw ofiar przestępstw i pomoc pokrzywdzonym to ważne zadanie policyjnej służby. Zadanie realizowane przez tych, którzy bardzo często jako pierwsi mają kontakt z pokrzywdzonymi. Podstawowym celem prowadzonych działań jest informowanie społeczeństwa o uprawnieniach, jakie przysługują osobom pokrzywdzonym, a także o podmiotach, które mogą im udzielić pomocy i wsparcia. Podczas Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania w całym kraju udzielać będą bezpłatnych informacji o przysługujących pokrzywdzonym uprawnieniach - informuje KMP Krosno.

Prokuratura Okręgowa w Krośnie, jak też Prokuratury Rejonowe okręgu krośnieńskiego, wzorem lat ubiegłych aktywnie włączą się w obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.

- W prokuraturach rejonowych wyznaczeni zostaną dyżurni prokuratorzy, którzy w godzinach urzędowania udzielać będą informacji i porad zgłaszającym się osobom pokrzywdzonym. Informacje o Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw wywieszone zostaną na tablicach ogłoszeń wszystkich prokuratur. Zamieszczone tam będą także wykazy lokalnych organizacji pozarządowych i innych działających na rzecz ofiar przestępstw oraz informacje o punktach przyjęć i terminach udzielanych przez nich porad i pomocy - informuje rzecznik prokuratury Okręgowej w Krośnie, Janusz Ohar- Niezależnie od powyższego w siedzibach prokuratur w dostępnych i widocznych dla pokrzywdzonych miejscach umieszczone zostaną materiały, ulotki i plakaty związane z obchodzonym Tygodniem Pomocy Ofiarom Przestępstw - dodaje prokurator Ohar.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem realizowany jest we współpracy z Prokuraturą Generalną, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Dziecka, Komendą Główną Policji, Komendą Główną Straży Granicznej, Naczelną Radą Adwokacką, Krajową Radą Radców Prawnych, Krajową Radą Komorniczą oraz Krajową Radą Notarialną.

Lista ośrodków biorących udział w tej kampanii i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?