KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

MPGK: "Protesty przeciw inwestycjom mogą mieć ukryte motywy" Polecamy

Janusz Fic - Prezes MPGK Janusz Fic - Prezes MPGK Fot. archiwum

Wydłuża się procedura administracyjna w sprawie inwestycji na Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów. Tym MPGK tłumaczy opóźnienia w redukowaniu nieprzyjemnego odoru. Równocześnie na specjalnie zwołanej konferencji prezes Janusz Fic wskazał, że protesty utrudniające inwestycję mogą prowadzić do przejęcia rynku zagospodarowania odpadów przez inny podmiot.

REKLAMA


O opóźnieniach informowaliśmy w KrosnoCity.pl. Zobacz: Opóźnia się inwestycja, która ma ograniczyć odór z wysypiska oraz Trwa walka z odorem znad wysypiska śmieci. Dlaczego?

Konferencja prasowa 21 września była nie tylko powtórzeniem przytaczanych już argumentów MPGK. Instalacja "kontenerowa" ma ograniczyć odory unoszące się nad ZUO i sąsiedztwem Zakładu.  

Prezes Janusz Fic komentował zarzuty zamieszczone w ulotkach rozprowadzanych wśród mieszkańców: - Na dzień dzisiejszy część procesu stabilizacji odbywa się na wolnym powietrzu, co powoduje, że emisja gazów wytworzonych podczas tego procesu odbywa się w sposób niekontrolowany i to w naszej ocenie jest główną przyczyną uciążliwości. Po uruchomieniu instalacji kontenerowej najbardziej uciążliwa odorowo cześć procesu, będzie się odbywać w zamkniętych kontenerach, a powietrze poprocesowe będzie oczyszczane w biofiltrach - stwierdza Janusz Fic.

- Dodatkowo w trakcie tego procesu będą dodawane substancje antyodorowe, które zdecydowanie zmniejszą uciążliwość zapachową w czasie drugiego etapu stabilizacji na wolnym powietrzu. Uruchomienie tej instalacji wpłynie na zdecydowane zmniejszenie emisji uciążliwych zapachów i tym samym ograniczy uciążliwość odorową dla mieszkańców. Na dzień dzisiejszy pracuje już jedna taka instalacja w zakładzie i jej funkcjonowanie potwierdza istotne ograniczenie emisji odorów. W takich okolicznościach trudno mi jest zrozumieć, jak protestujący znajdują jakiekolwiek argumenty przeciwko uruchomieniu drugiej takiej instalacji, w której zastosujemy biofiltry i substancje antyodorowe - podkreślił prezes. Następnie padły słowa o możliwych "innych motywach".

- Protestujący wręcz twierdzą, że ich zastosowanie nie tylko pogorszy uciążliwość zapachową z Zakładu, ale wręcz spowoduje, że mieszkańcy odczują uciążliwości w zdwojonej ilości. To oczywiście jakiś absurd. Wygląda na to, że jest to celowa akcja dezinformacyjna prowadzona przez protestujące Stowarzyszenia, mająca na celu świadomą manipulację tak, by jakoś uzasadnić mieszkańcom działania protestacyjne, ale też chyba, aby ukryć prawdziwe ich motywy - dodaje prezes Fic.

Jakie mogą być ukryte motywy? Zdaniem prezesa może chodzić o przejęcie odpadów przez inny podmiot, o czym nie informują protestujący.

- Wielokrotnie zapraszaliśmy Stowarzyszenia na spotkania, chcieliśmy pokazać,  jak funkcjonuje Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, jakie są podejmowane przez nas działania, chcieliśmy poinformować o naszych planach. Niestety Stowarzyszenia nie skorzystały z naszych zaproszeń. Istotnym faktem jest również to, że wraz ze Stowarzyszeniami krośnieńskimi, do protestu włączyło się Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Jasła i Regionu Jasielskiego - Nasz Dom. Analiza ogólnie dostępnych dokumentów rejestrowych tego Stowarzyszenia wskazuje na powiązania osobowe z przedsiębiorcą z Jasła, który prowadzi instalację do przetwarzania odpadów o charakterze zastępczym. Innymi słowy w razie braku możliwości przyjmowania odpadów do naszej instalacji, będą one musiały trafić do instalacji tego prywatnego przedsiębiorcy. O ile motywy działalności przedsiębiorcy i Stowarzyszenia z Jasła są oczywiste, to trudno wyjaśnić motywy naszych krośnieńskich Stowarzyszeń. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że ich cele mogą być takie same jak Stowarzyszenia i przedsiębiorcy z Jasła czyli czysto biznesowe. Co istotne o tym, że w razie nieprzyjęcia odpadów do naszego Zakładu, muszą one trafić do konkretnej prywatnej instalacji, mieszkańcy nie mieli szansy dowiedzieć się z żadnej ulotki dystrybuowanej przez protestujące Stowarzyszenia. Takiej informacji nie znajdziemy również na stronach internetowych tych Stowarzyszeń - mówi Janusz Fic.

W  przyszłym tygodniu (28 września) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie przy ul. Dmochowskiego 12, odbędzie się otwarta konferencja na temat tzw. "spalarni". Przewodnim tematem będzie: "Spalanie paliwa alternatywnego w Krośnie: założenia, szanse, zagrożenia". Początek o godzinie 16:30. MPGK  zaprasza mieszkańców, zapewnia też dowóz specjalnymi autobusami. Szczegóły tutaj: www.odzyskajmyenergie.pl

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • EndEnd

  "Protesty przeciw inwestycjom mogą mieć ukryte motywy"

  Jeśli tak się twierdzi jak na stronie tytułowej artykułu to trzeba mieć niezbite dowody...

  Czy to aby nie jest artykuł sponsorowany bo jednak nikt się pod nim nie podpisał..!
  Jakoś tak niezbyt składnie jest to "wyjaśnione" bo niby co ma obecne składowisko śmieci gnijących w dzielnicy Zawodzie do tej planowanej "spalarni śmieci", której lokalizacja ma być na pograniczu Osiedla Markiewicza i bloków Generalskich..?
  Co ma piernik do wiatraka ??
  Przecież sprzeciw mieszkańców jest skierowany przeciwko planom budowy spalarni śmieci i nie chodzi o to, co nieudacznicy z MPGK robią teraz że śmierdzącymi śmieciami, zlokalizowanymi na wysypisku w dzielnicy Zawodzie...!!
  To wygląda na dużą manipulację w sytuacji, kiedy planowana inwestycja przy ul.Sikorskiego ma powstać dopiero za kilka lat..

  Czy mieszkańcy dzielnicy Zawodzie mają czekać i wąchać smrody w ciągu najbliższych kilku lat bo niby są sprzeciwy budowy spalarni w odległej dzielnicy i to ma tłumaczyć nieudolność decydentów..??
  Chore tłumaczenie a może "mataczenie"...!!

  Zgłoś nadużycie EndEnd piątek, 25, wrzesień 2015 02:08 Link do komentarza
 • Abc

  Instalacja kontenerowa działa w MPGK od ponad roku i to właśnie od ponad roku nasiliły się uciążliwości odorowe.
  Jaki dziwny zbieg okoliczności.
  A co zrobi Pan Fic jak uruchomi nowe kontenery i odory będą jeszcze większe?
  Może powie, że operacja ograniczenia odorów się nie powiodła ale skoro instalacja już działa to przecież nie będzie jej likwidował.

  Zgłoś nadużycie Abc czwartek, 24, wrzesień 2015 18:29 Link do komentarza
 • SLD

  Janusza Fic - albo taki odważny, bo czuje wsparcie ze strony UM Krosna, albo tak bardzo głupi.

  Zgłoś nadużycie SLD czwartek, 24, wrzesień 2015 17:44 Link do komentarza
 • SLD

  Janusz Fic wprost sugeruje, że mogło dojść do korupcji na linii firma prywatna i członkowie stowarzyszenia.

  Wydaje mi się, że Prokuratura z urzędu powinna zbadać taki osąd sprawy podany publicznie przez Pana Fica.

  Albo ma dowody na to co mówi, a jak nie to kroi się proces cywilny.

  Odważny gostek z tego Fica.

  Zgłoś nadużycie SLD czwartek, 24, wrzesień 2015 17:39 Link do komentarza
 • lolekdf

  Ciekawe jakie oni mają ukryte motywy, że tak chcą tą spalarnie zbudować mimo sprzeciwu mieszkańców.

  Zgłoś nadużycie lolekdf czwartek, 24, wrzesień 2015 11:29 Link do komentarza
 • BOBO

  Mnie nie obchodzi kto na tym będzie zarabiał ,,, tu podobno jest KROSNO-ZDRÓJ i niech tak będzie.

  Zgłoś nadużycie BOBO środa, 23, wrzesień 2015 15:38 Link do komentarza
 • oliwejra

  Chyba to jakaś śmierdząca sprawa

  Zgłoś nadużycie oliwejra środa, 23, wrzesień 2015 14:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?