KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pokolenie Erasmusa w Krośnie

Pokolenie Erasmusa w Krośnie Fot. archiwum

Zagraniczne uczelnie otwierają się na polskich studentów dzięki programowi Erasmus+. Przez 17 lat działania programu na studia za granicą zdecydowało się ponad 155 tys. Erasmusów. Nie tylko uczelnie zlokalizowane w dużych miastach proponują swoim uczniom ciekawe kierunki rozwoju. Krośnieńska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podpisała 59 umów z uniwersytetami partnerskimi z 15 krajów. Skorzystało z nich już ponad 200 studentów tej uczelni. Program obejmuje również wymianę dla kadry naukowej. Do tej pory 80 wykładowców PWSZ w Krośnie zwiększało swoje kwalifikacje na zagranicznych uczelniach.

REKLAMA


Polskie uczelnie dołączyły do programu Erasmus, finansowanego ze środków unijnych, w 1998 roku. Przez 17 lat studia na zagranicznych uczelniach podjęło 155 tys. studentów. Natomiast w ramach wymiany z zaproszenia do Polski skorzystało 68 tys. obcokrajowców. Program wymiany studenckiej wkroczył w kolejny etap, tzw. Erasmus+, realizowany w latach 2014-2020. W jego ofercie mieści się wymiana z 33 krajami, od Islandii po Turcję, od Szwecji po Portugalię.
 
Europa w zasięgu ręki krośnieńskich studentów
W program wymiany studenckiej może zaangażować się każda uczelnia wyższa i jedynie od niej zależy, na ile rozbudowaną ofertę będzie proponować swoim studentom. PWSZ w Krośnie podpisała 59 umów z uniwersytetami partnerskimi z 19 krajów. Wśród nich znalazły się m.in.: Hiszpania, Włochy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Słowenia, Grecja czy Turcja. Do tej pory z programu skorzystało ponad 200 studentów. Podobna liczba studentów zagranicznych przyjechała do Polski.
 
Najczęściej wybieranymi krajami, do których udają się krośnieńscy studenci są: Hiszpania, Grecja oraz Niemcy. Jednak program  Erasmus+ umożliwia także przyjazdy młodzieży z zagranicy. W każdym semestrze PWSZ gości około 50 zagranicznych studentów. Uczelnia wybierana jest najczęściej przez studentów z Turcji, Hiszpanii, ale też z Grecji, Portugalii, Węgier i Włoch.  Wyjazdy za granicę to okazja do zdobycia wiedzy, doświadczenia, nowych znajomości, a przede wszystkim szlifowania znajomości języka obcego.
 
 - Studiowanie za granicą to możliwość zdobycia nowych umiejętności, rozwoju osobistego czy zaadoptowania się w wielokulturowym środowisku, a takie doświadczenia procentują w przyszłości. Studenci, którzy zetknęli się z zagranicznymi praktykami nauczania mają większe szanse na zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Wymianę proponujemy również wykładowcom. Model, który podnosi jakość kształcenia, to najlepsza inwestycja w przyszłość uczelni - powiedział mgr Franciszek Tereszkiewicz - Kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
 
Perspektywy dla absolwentów i  wykładowców
Program Erasmus+ to także nowe perspektywy dla absolwentów, którzy w ciągu roku od zakończenia nauki mogą wyjechać na zagraniczne praktyki. Pobyt na uczelni partnerskiej pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe również w okresie wakacji. Jedynym warunkiem jest nieprzekroczenie 12 miesięcy nauki na uczelniach zagranicznych w ciągu całego cyklu kształcenia. Wymiana zagraniczna stwarza także nowe możliwości dla wykładowców, którzy wyjeżdżają do zaprzyjaźnionych uczelni, gdzie prowadzą wykłady i zajęcia dydaktyczne. Na tych samych zasadach Polskę odwiedza również kadra akademicka z zagranicznych uczelni. Do tej pory krośnieńska PWSZ zorganizowała 80 wyjazdów dla wykładowców pracujących na uczelni i gościła ponad 30 ekspertów z zagranicy.
 
Studenci przywiązują ogromną wagę do kwestii utrzymania się podczas zagranicznego wyjazdu. Program wymiany zapewnia studentom stypendium na okres nauki lub praktyk, którego wysokość została ustalona przez Komisję Europejską i zależy od wybranego miejsca wyjazdu. Dofinansowanie służy wyrównaniu różnicy kosztów zakwaterowania i wyżywienia, które różnią się w poszczególnych krajach Europy. Stypendium przyznawane na czas praktyk jest większe niż na czas studiów. Wynika to z faktu, że zagraniczni pracodawcy chętnie oferują dodatkowe wynagrodzenie.

ow

  • autor: ow

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?