KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: "Czy potrzebujemy Rady Seniorów"?

XXV Forum Organizacji Pozarządowych w Krośnie XXV Forum Organizacji Pozarządowych w Krośnie Fot. Piotr Dymiński

Czym może zajmować się Rada Seniorów? konsultacje na ten temat były jednym z elementów XXV Forum Organizacji Pozarządowych w Krośnie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ponad 60 organizacji.

REKLAMA


14 kwietnia odbyło się jubileuszowe XXV Forum Organizacji Pozarządowych. Tradycyjnie krośnieńskie organizacje pozarządowe spotkały się z władzami miasta w ZSKU przy ul. Czajkowskiego 49. Na forum przybyli przedstawiciele ponad 60-ciu krośnieńskich organizacji pozarządowych oraz zaproszeni goście, w tym radni miejscy.

Pierwszym punktem spotkania była prezentacja sprawozdania z "Rocznego programu współpracy gminy miasto Krosno z organizacjami pozarządowymi na rok 2015".

Relacje NGO z administracją
Michał Braun, v-ceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, przedstawił wyzwania oraz problemy organizacji pozarządowych (NGO). Szczególną uwagę zwrócił na cele statutowe organizacji w odniesieniu do rzeczywistej realizacji działań. Mówił także o kwestii prawdziwej niezależności organizacji pozarządowych i częstym zjawisku uzależniania się od grantów, dotacji i administracji.

Następnym gościem spotkania był Robert Gawlik, pełnomocnik prezydenta Przemyśla ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, który przybył na spotkanie wraz z przedstawicielami Miejskiej Rady Seniorów w Przemyślu.

Rada Seniorów
W obszarze polityki senioralnej głos zabrał również Bronisław Baran, z-ca prezydenta Krosna, który nawiązując do prognozy demograficznej na kolejne lata, zaznaczył, że jest to jeden z obszarów priorytetowych.

- Krosno wraz z organizacjami pozarządowymi podejmuje działania mające na celu aktywizację seniorów. Przystąpiło także do realizacji projektu "INFOSENIOR" w zakresie ochrony i promocji zdrowia osób starszych - zapowiedział Bronisław Baran.

Podczas forum odbyły się również wstępne konsultacje dotyczące powołania Miejskiej Rady Seniorów w Krośnie, które moderował Michał Braun jako doświadczony trener i ekspert. Dobrymi praktykami w tym zakresie podzielili się przedstawiciele MRS w Przemyślu. Głos zabierały również organizacje pozarządowe, zwracając uwagę na obszary działania, którymi powinna się zająć w przyszłości Rada Seniorów w Krośnie.

Stanisław Roman, przewodniczący Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, przedstawił podstawy prawne powołania Miejskiej Rady Seniorów. Wypowiedzi podsumował przewodniczący rady miasta, Zbigniew Kubit, który wyraził aprobatę i chęć powołania rady w Krośnie.

"Dobre praktyki" w Krośnie
Ostatnim punktem spotkania były "Dobre praktyki krośnieńskich organizacji", w ramach których wystąpił prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel–Ostrowskiej, Zygmunt Jerzyk. Zaprezentował działalność fundacji, która opiera się na pomocy osobom z chorobami nowotworowymi oraz nawiązał do organizowanej corocznie dużej imprezy, Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych. Małgorzata Baranowska-Mika z Fundacji "Razem z psem" omówiła działania, które obejmują edukację, terapię, sport oraz wypoczynek z psem.

Forum po raz kolejny stało się miejscem dialogu i wymiany doświadczeń na temat kształtu i dalszego rozwoju krośnieńskich organizacji pozarządowych oraz roli, jaką powinny one pełnić w Krośnie.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

11 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?