KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Sukces prototypowego pojazdu z Krosna!

Sukces prototypowego pojazdu z Krosna! Fot. archiwum Rotor Krosno

Studenckie Koło Naukowe "Rotor" z krośnieńskiego PWSZ zajęło 9. miejsce w międzynarodowej rywalizacji prototypów napędzanych etanolem. Zadaniem było pokonanie jak największej odległości na jednym litrze paliwa.

REKLAMA


Podczas zawodów Shell Eco-Marathon studenci PWSZ w Krośnie zajęli 9. miejsce w klasie prototypów napędzanych etanolem. Na zawodach każda drużyna miała do pokonania, podczas jednego przejazdu, osiem okrążeń - 2 230 metrów.

- Trzeba było się zmieścić w 43 minutach. Już samo zakwalifikowanie się do konkursowych przejazdów było sukcesem, tym bardziej, że komisja podczas badania technicznego bardzo restrykcyjnie podchodziła do kwestii bezpieczeństwa - relacjonują studenci z SKN "Rotor".

- Dużo załóg nie zostało dopuszczonych do zawodów. Nasz pojazd uzyskał wynik 133 km przejechanych na 1 litrze paliwa - dodają krośnieńscy uczestnicy Shell Eco-Marathon.

"Piła" to 39 kilogramowe dzieło studentów. Jest mała, niska, charakteryzuje się prostotą, aerodynamiką i oszczędnością. W całości została zaprojektowana przez studentów specjalności Mechatronika i Diagnostyka Samochodowa. Pojazd miał bardzo niskie koszty produkcji.

- Dostaliśmy z uczelni 20 tysięcy złotych, nasi koledzy z Łodzi mieli do dyspozycji dziesięciokrotnie więcej. Zagraniczne załogi miały budżety nawet rzędu miliona złotych - podkreślają studenci.

- Nasze koło naukowe przystąpi do przyszłorocznych zawodów. Zdobyliśmy doświadczenie, jak najskuteczniej pokonywać trasę Liczymy, że dobry występ w stolicy Wielkiej Brytanii spowoduje, że uda nam się znaleźć sponsorów, którzy pomogą w budowie "Piły II" - deklarują ambitni konstruktorzy.

pd
Fot. archiwum Rotor Krosno

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?