KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dzieci z Krosna na niecodziennej lekcji

Dzieci z Krosna na niecodziennej lekcji Fot. Skanska

Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia, to od nich dziś i wczoraj 550 dzieci ze szkół podstawowych z Krosna i Tyrawy Wołoskiej dowiedziało się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy.

REKLAMA


Spotkania w SP nr 15, w MZS nr 4 w Krośnie oraz w ZS w Tyrawie Wołoskiej odbyły się w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Skanska "Bezpieczni w pobliżu budowy".

Skanska, która jest wykonawcą drogi łączącej ul. Żwirki i Wigury z ul. Lelewela Krośnie oraz mostu przez rzekę Tyrawka w miejscowości Tyrawa Wołoska przeprowadzą tę akcję od 8 lat w szkołach zlokalizowanych w pobliżu jej placów budów.

Edukacja z Tomciem Brygadzistą
Bajkowi bohaterowie przedstawienia - Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia uczyli najmłodszych, jakie są znaki drogowe, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na plac budowy. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.

- To było bardzo fajne i śmieszne przedstawienie. Najbardziej podobało mi się, jak Zebra śpiewała i rozmawiała z nami o bezpieczeństwie na budowie. Mówiła też o tym, że trzeba nosić kaski, że dzieci nie mogą wchodzić na teren budowy, żeby cegły i beton nie spadły na głowę. Za udział w konkursie dostałem fajną kamizelkę - powiedział 7-letni Kacper, uczeń jednej ze szkół, w której odbyło się pouczające przedstawienie.

Inicjatywę doceniają także nauczyciele i dyrektorzy szkół. - Spektakl spotkał się z żywą reakcją. Poruszana w nim tematyka trafiała do dzieci dzięki energicznej i pełnej ekspresji grze aktorów. Zagadnienia przedstawiane w scenkach były bliskie uczniom, którzy mogli utożsamiać się z bohaterami i wyciągać wnioski z ich i swojego, nie zawsze właściwego, zachowania w pobliżu budowy. Profilaktyczna akcja spełniła założone cele, uczniowie cytowali na korytarzach bohaterów przedstawienia, a otrzymane odblaski znalazły swoje miejsce w widocznych miejscach na tornistrach czy rowerach - podsumował nauczyciel z placówki, w której odbyła się lekcja bezpieczeństwa.

Już ponad 122 tysiące odblaskowych dzieci
Od 2008 roku Skanska edukuje i wyposaża najmłodszych w elementy odblaskowe. Przez 8 lat, w kilkuset spotkaniach w ramach akcji wzięło udział ponad 122 tys. dzieci.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2015 r. miało miejsce 32 967 wypadków drogowych, w których 48 dzieci w wieku 7-14 lat poniosło śmierć, a 2 195 odniosło obrażenia. Najczęstsze przyczyny wypadków to nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię na czerwonym świetle.

Kampania prowadzona przez firmę Skanska jest odpowiedzią na te problemy. - Chcemy uwrażliwić najmłodszych na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów - mówi Agnieszka Kotela, lokalny koordynator kampanii. - W ramach naszej akcji promujemy też noszenie elementów odblaskowych zwiększających ilość widocznych dzieci poruszających się po zmierzchu. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję.

- To, że porównaniu z 2014 rokiem zmalała liczba wypadków z udziałem dzieci o ponad 2 tysiące, dla nas - organizatora akcji, jest bardzo ważnym sygnałem i potwierdzeniem, że nasze działania przynoszą realne efekty - dodaje Kotela.

To już dziewiąta edycja kampanii edukacyjnej.

red./ak
Fot. Skanska

  • autor: red./ak

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?