KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Ósemka" obchodzi swoje 50-lecie istnienia

"Ósemka" obchodzi swoje 50-lecie istnienia Fot. archiwum SP nr 8 w Krośnie

20 i 21 października SP nr 8 w Krośnie będzie świętowała pół wieku swojego istnienia. Zobacz program uroczystości. Przybliżamy też w skrócie historię szkoły.

REKLAMA


"Dar Górników" - historia szkoły
Szkoła Podstawowa Nr 8 im. "Dar Górników" w Krośnie (dzielnica Zawodzie, ul. Prochownia 7) powstała jako 102. Pomnik Tysiąclecia w województwie. Wzniesiono ją z funduszy Zarządu Głównego Związku Zawodowego Górników w Katowicach. Otwarcie nastąpiło 17 września 1966 roku.

"Szkoła należy w Krośnie i w powiecie do najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych w pomoce dydaktyczne.Jest to budynek 3-piętrowy składający się z 15 sal lekcyjnych, sali gimnastycznej, pięciu gabinetów i pięciu pracowni. W szkole pobiera naukę 432 dzieci." - pisała prasa we wrześniu 66 roku.

Pierwszym dyrektorem był Tadeusz Alibożek, który kierował nią nieprzerwanie do 1976 roku. W tym też okresie placówka funkcjonowała jako szkoła podstawowa z oddziałami dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. W roku szkolnym 1969/70 z istniejących klas specjalnych utworzono Szkołę Podstawową Nr 11. Te dwie szkoły w jednym budynku funkcjonowały do roku 1976, kiedy to znów je połączono. Szkoła zorganizowana była wtedy w 23 oddziałach, w tym - 5 oddziałów specjalnych, 2 oddziały szpitalne i 2 oddziały przedszkolne. Łącznie 417 dzieci!

Następnym dyrektorem szkoły była śp. Danuta Piróg. Po niej przez 10 lat, do roku 1991, szkołę prowadziła Anna Chmura. Po jej odejściu na emeryturę dyrektorem "Ósemki" został Zygmunt Ginalski. W roku szkolnym 1995/96 dyrektorem szkoły została Elżbieta Janas, która kierowała nią do 2004 r. Od roku szkolnego 2004/2005 dyrektorem szkoły jest Jadwiga Kasprzyk.

W roku 2006 podczas jubileusz 40-lecia odsłonięto tablicę pamiątkową. Drugą ufundowała absolwentka, długoletnia przewodnicząca Rady Rodziców i przewodnicząca obchodów 40-lecia szkoły Kamila Bogacka-Brożyna.

Program obchodów 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 8:

20 października:
- Uroczysta akademia dla społeczności szkolnej połączona z prezentacją sztandaru,
- Słodki poczęstunek dla uczniów szkoły.

21 października:
- 11:00 - Msza Św. z poświęceniem sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców - kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krośnie,
- ok. 12:30 - Uroczysta akademia połączona z przekazaniem sztandaru - sala gimnastyczna SP 8.

red.
Fot. archiwum SP nr 8 w Krośnie

 • autor: red.

3 komentarzy

 • mieszkaniec

  pewnie z rady rodzicow jesteś skoro chwalisz Kasprzyk To, że ktos tam chodzi to z powodu że szkoły inne są daleko, mieszkańcy z danego regionu sa przez urząd miasta przywiązani terytorialnie do danej szkoły i jesli jest jakaś zasługa to dla nauczycieli a nie Kasprzyk. Gdyby nie rządy komunistów nie została by dyrektorką

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec piątek, 07, październik 2016 09:23 Link do komentarza
 • też rodzic

  To rzeczywiście dziw, bo pozostałe 250 dzieci nadal chodzi do Ósemki...

  Gratuluję jubileuszu obleganej i popularnej szkole!

  Zgłoś nadużycie też rodzic piątek, 07, październik 2016 07:24 Link do komentarza
 • rodzic

  dziw bierze, że ktoś taki jak Kasprzyk jest dyrektorką szkoły . Ja ją znam z nie najlepszej strony -przez nią musiałem przenieś dziecko do innej szkoły

  Zgłoś nadużycie rodzic wtorek, 04, październik 2016 20:54 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?