KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Autoasertywni w "Szczepaniku"

Autoasertywni w "Szczepaniku" Fot. KrosnoCity.pl

Kolejne spotkania w ramach Akademii Auto Świat. Młodzi ludzie uczulani są na niebezpieczne zachowania na drodze i w samochodzie. Tym razem akademii towarzyszyła specjalna waga symulująca masę pasażera przy czołowym zderzeniu oraz symulator dachowania z krośnieńskiego WORD.

REKLAMA


Warsztaty Akademii Auto Świat wystartowały w Krośnie w ubiegłym roku. Zobacz: Pasażerowie też mają wpływ na bezpieczeństwo. Warsztaty Akademii "AutoŚwiat" w Krośnie. W piątek (7 października) towarzyszyliśmy kolejnej grupie młodzieży podczas warsztatów, tym razem w ZSP nr 1 ("Szczepanik") w Krośnie.

Sieć szkół nauki jazdy tygodnika AutoŚwiat organizuje ogólnopolski cykl warsztatów edukacyjnych, których celem jest nauka asertywnych postaw w samochodzie. Odpowiedzialne, asertywne zachowanie powinno dotyczyć zarówno kierowcę, jak i pasażerów.

Z raportów Policji wynika, że młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata są sprawcami ok 20% wypadków w Polsce. Cechuje ich z jednej strony brak umiejętności i doświadczenia, z drugiej zaś nadmierna skłonność do ryzyka, przy równoczesnym przecenianiu swoich umiejętności. Statystyki Policji nie podają jednak szczegółowych danych dotyczących okoliczności wypadków.

Brak jest informacji o tym, ile osób przebywało w samochodzie oprócz kierowcy, czy byli pod wpływem alkoholu i w jaki sposób zachowywali się pasażerowie. Właśnie problem wpływu pasażerów na kierowcę, rozproszenie oraz alkohol i nadmierna prędkość są głównymi tematami kampanii edukacyjnych adresowanych do młodzieży w wielu krajach. W Polsce temat "presji z tylnego siedzenia", podobnie jak "rozpraszaczy" był do tej pory pomijany w kampaniach edukacyjnych. Zmienia to kampania realizowana przez "Auto Świat".

W nowej edycji warsztatom towarzyszą dodatkowe pokazy i sprzęt. W “Szczepaniku” zaprezentowano specjalną wagę pokazującą ciężar, który byłby odpowiednikiem naszej masy ciała podczas zderzenia z prędkością 50 km/h. Dodatkowo przed budynkiem szkoły przedstawiciele krośnieńskiego WORD zapraszali do skorzystania z symulatora dachowania. Obroty symulatora są zapewne wolniejsze, niż w dynamicznym wypadku samochodowym, ale dają pewne wyobrażenie o tym, co nam może grozić. Wychodzący z symulatora mówili np. - Wisiałam na pasach i nie wiedziałam co się dzieje!

Więcej o całym projekcie pisaliśmy tutaj: "Nigdy nie prowadzę pod wpływem ... pasażerów" - #JestemAutoAsertywny

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?