KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pasażerowie też mają wpływ na bezpieczeństwo. Warsztaty Akademii "AutoŚwiat" w Krośnie

Maciej Cichoń i Marcin Połeć - Akademia Auto Świat Maciej Cichoń i Marcin Połeć - Akademia Auto Świat Fot. KrosnoCity.pl

We wtorek (1 grudnia) w krośnieńskich liceach (w II LO i w "Plastyku") odbyły się warsztaty "Autoasertywni". To projekt Akademii Auto Świat, który ma uświadomić młodym ludziom, że pasażerowie też mają wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy, a ich zachowanie może przynieść tragiczne skutki.

REKLAMA


Warsztaty były skierowane do uczniów najstarszych klas, do tych, którzy już mają prawo jazdy i do tych, którzy wkrótce mogą przystąpić do nauki i egzaminów.

Warsztaty prowadził Marcin Połeć, instruktor nauki jazdy w Akademii Auto Świat.

- Młodzi ludzie się temu buntują, ale statystyki dowodzą, że grupą, która powoduje najwięcej wypadków są młodzi kierowcy. Trzydzieści procent uczestników wszystkich wypadków to ludzie w wieku do 24 lat. Statystyki pokazują jeszcze jedno zjawisko. Gdy młody kierowca porusza się samodzielnie, to jego jazda jest w miarę bezpieczna. Jednak zauważyliśmy, a statystyki pokazują to wyraźnie, że o 60% wzrasta ryzyko wypadku, gdy młodemu kierowcy towarzyszą pasażerowie. I to młodzi pasażerowie - mówił w Krośnie Marcin Połeć.

- Wyciągnęliśmy z tego wniosek, że ci pasażerowie w sposób świadomy lub nieświadomy zaczynają wywierać presję na kierowcę. Pojawia się pokusa zaimponowania i nieraz ta sytuacja powoduje bardzo niebezpieczne skutki - podkreślał Marcin Połeć.

- Doszliśmy więc do wniosku, że trzeba temu przeciwdziałać. Organizujemy spotkania w szkłach średnich i wyższych i mówmy młodym ludziom o "asertywności, która może uratować życie" - dodaje Maciej Cichoń z Akademii Autoświat - Krosno.

W trakcie warsztatów prezentował nie tylko statystyki i relacje z prawdziwych wypadków drogowych. Warsztaty obejmowały też ćwiczenia asertywności i "scenki" odgrywane przez uczniów. Miały one na celu uświadomienie jak w asertywny sposób nie ulec naciskom rówieśników i bezpiecznie zakończyć podróż.

Maciej Cichoń, instruktor nauki jazdy z Krosna podkreśla, że same kursy na prawo jazdy to za mało.

Na kursach na prawo jazdy niestety bardzo mało się o tym mówi. Zajęcia teoretyczne poświęcone są właściwie tylko nauce przepisów i rozwiązywaniu testów.

Dodaje przy tym, że część instruktorów nawet do takiego programu nauczania nie podchodzi poważnie. - Warsztaty zostały przygotowane po to, żeby dotrzeć do młodych ludzi i pokazać, że można inaczej się zachowywać w samochodzie, nie poddawać się presji otoczenia i środowiska. Pokazujemy, że sam pasażer może stać się ofiarą wypadku przez swoją negatywną presję wywieraną na kierowcy. Jest to autorski projekt "Akademii Autoświat" - informuje Maciej Cichoń.

Zapowiada, że chce takie warsztaty przeprowadzić we wszystkich szkołach średnich w Krośnie.

"Autoświat" to ogólnopolski projekt nowoczesnych szkół nauki jazdy. - Jest to autorski program ukierunkowany na bezpieczeństwo i kulturę jazdy - wyjaśnia Maciej Cichoń. - Nasi instruktorzy odbywają dodatkowe warsztaty i szkolenia. Mocny nacisk jest na wykształcenie dobrych instruktorów, którzy swoją wiedze będą przekazywali młodym ludziom.

Pierwsze warsztaty w Krośnie odbyły się w II LO i w Liceum Plastycznym 1 grudnia.

pd

  • autor: pd

1 komentarz

  • celt

    MMMM...myśle że to genialny pomysł, zwłaszcza że nie dotyczy on tylko pasażerów samochodów i powinien być kierowany nie tylko dla młodych. Skąd ta refleksja? otoz gdy ostatnio byłem w Krośnie - jechałem Neobusem. Na początku podróży kierowca poprosił pasażerów o zapiecię pasów /ta sieć wyposaża w nie autobusy/, są w autobusie też naklejki z przypomnieniem...ale warto było zobaczyć (gdy szło sie do kibelka np) ile osób było zapiętych! na cały autobus-JEDNOSTKI!!!
    No oki - rozumiem że czasami trzeba iść do toalety...-wtedy pas przeszkadza....ale gdy siedzimy? jaki to problem! zwłaszcza że droga długa i wiele może sie stać....a ludzie mają to gdzieś! a potem mamy -wypadek i kupe osob z urazami....a przyczyna - bezmyślność...bo o ile przy pasach może by sie skończyło na siniakach to bez nich -złamania!!!i wtedy to dopiero głupota boi!

    Zgłoś nadużycie celt sobota, 26, grudzień 2015 09:16 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?