KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Szkoły w Krośnie otrzymają nowe książki

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

20 krośnieńskich szkół wzbogaci się o nowości wydawnicze i książki niebędące podręcznikami. Miasto otrzymało dotację ponad 200 tysięcy złotych w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

REKLAMA


"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" to wieloletni, ogólnopolski program, którego celem jest promowanie czytelnictwa poprzez wzmocnienie kulturotwórczej roli bibliotek szkolnych oraz aktywnych postaw czytelniczych.

Biblioteki działające w placówkach oświatowych spełniają ważną rolę w edukacji już na poziomie wczesnoszkolnym, to klucz w rozwoju kulturalnym społeczeństwa. Dlatego tak istotny jest zakup książek dla szkół, nie tylko podręczników czy tytułów wymaganych przez program nauczania, ale również lektur szkolnych czy pozycji ciekawych i atrakcyjnych dla uczniów, którzy chętnie będą po nie sięgać w czasie wolnym.

- Czytanie jest dla umysłu jest jak gimnastyka dla ciała. Przez czytanie książek dzieci nie tylko zdobywają wiedzę potrzebną im w szkole, w książkach znajdują przecież wzorce postaw i zachowań, ale też mnóstwo ciekawych rzeczy, które pobudzają ich wyobraźnię i kreatywność. Sięgając po książki rozwijają swoje zainteresowania - powiedział Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Książki powinny być aktualne, dostosowane do obowiązujących wymagań wśród nastolatków, a także zróżnicowane pod względem poziomu trudności, by rozwijać już ukształtowaną potrzebę sięgania po książki i zachęcić osoby wciąż nieprzekonane do czytania.

- Mam nadzieję, że książki zakupione z tych pieniędzy przyczynią się do rozwijania nawyku czytania książek przez dzieci i młodzież - mówi Baran. - Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Będą też uwzględniały potrzeby uczniów niepełnosprawnych - dodaje zastępca prezydenta miasta.
 
Miasto oprócz zakupu książek planuje także realizację akcji promujących czytelnictwo w szkołach oraz szereg działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym, w tym także z biblioteką publiczną.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?